(Tipsbladet i Wien)
3. oktober. Så længe tid skal man tilbage for at finde FC Københavns seneste nederlag.
Efter en noget bumpet indledning på sæsonen har Jacob Neestrups mandskab i hvert fald resultatmæssigt fundet ind i en god stime, og han forklarer da også – trods et langt år med mange kampe – at han ikke behøver at gå på en lang vinterferie, når torsdagens Conference League-kamp mod Rapid Wien er overstået.
Inden det opgør har FC København været ubesejret i hele 15 kampe.
– Jeg kan kun snakke for mig selv, og jeg har i fire måneder sagt, at et nyt FC København-hold vil blive bedre over tid, det er ikke perfekt endnu, men jeg kan bare sige, at jeg ikke har brug for at komme på juleferie. Tværtimod. Vi føler, vi er et godt sted og udvikler vores fodboldhold. Vi er på vej et godt sted hen, siger Jacob Neestrup.
Han bemærker, at kritikere skal meget langt tilbage i kalenderen for at ramme dem på resultatsiden.
– Jeg skal ikke vurdere, hvad der går under radaren. Og det handler altid om, hvor man sætter stregen. Nu er det meget svært at sætte stregen et sted, uanset om du kigger to, fire, seks, otte, 10, 12, 14, 16, 18 eller næsten 20 kampe tilbage. Så har vi leveret varen resultatmæssigt, forklarer han og understreger, at de gode resultater også giver ham energi til at fortsætte:
– Det er kun i Danmark, at vi ikke spiller i januar, så jeg ville have noget imod at spille. Vi føler, at vi har momentum, og at vi har brug for en ferie for at være helt ærlig.
– Det er jo bare godt, at vi er det sted lige nu. Det er ikke der, vi er hver december. Nogle gange kommer en ferie meget belejligt, og det skifter meget fra klub til klub og sæson til sæson, men jeg synes ikke, at den kommer godt for os. Men det er en tilfældighed, det er sådan, det er.
Samtidig erkender cheftræneren i FC København dog også, at der skal arbejdes med spillet på banen.
– Selvfølgelig skal vi forbedre os. Det er indiskutabelt. For at være endnu mere kompetitive, men jeg synes, at vi et meget, meget tæt program har ramt en stime nu. I en lang periode. Siden det nederlag, vi havde på Farum Park, hvor vi var rigtig dårlige i første halvleg, så synes jeg, at vi har ramt tre måneder, hvor resultaterne har været med klar pil op i tre turneringer, og præstationerne har været mere konstante.
– Så har vi været heldige, at den ene gang eller to, hvor vi har ramt meget forbi skiven, så har vi alligevel formået at få vendt tingene, som Nordsjælland-kampen i Parken er et eksempel på.
Kampen mod Rapid Wien bliver fløjtet i gang klokken 21.00. Godt to timer senere har Jacob Neestrup juleferie, om han vil det eller ej.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED