FCK længe ubesejret: ‘Jeg har ikke brug for ferie’

FC København har ramt en resultatmæssig stime på 15 kampe uden nederlag, og derfor kunne Jacob Neestrup godt tænke sig, at der ikke var juleferie rundt om hjørnet.



(Tipsbladet i Wien)

3. oktober. Så længe tid skal man tilbage for at finde FC Københavns seneste nederlag.

Efter en noget bumpet indledning på sæsonen har Jacob Neestrups mandskab i hvert fald resultatmæssigt fundet ind i en god stime, og han forklarer da også – trods et langt år med mange kampe – at han ikke behøver at gå på en lang vinterferie, når torsdagens Conference League-kamp mod Rapid Wien er overstået.

Inden det opgør har FC København været ubesejret i hele 15 kampe.

– Jeg kan kun snakke for mig selv, og jeg har i fire måneder sagt, at et nyt FC København-hold vil blive bedre over tid, det er ikke perfekt endnu, men jeg kan bare sige, at jeg ikke har brug for at komme på juleferie. Tværtimod. Vi føler, vi er et godt sted og udvikler vores fodboldhold. Vi er på vej et godt sted hen, siger Jacob Neestrup.

Han bemærker, at kritikere skal meget langt tilbage i kalenderen for at ramme dem på resultatsiden.

– Jeg skal ikke vurdere, hvad der går under radaren. Og det handler altid om, hvor man sætter stregen. Nu er det meget svært at sætte stregen et sted, uanset om du kigger to, fire, seks, otte, 10, 12, 14, 16, 18 eller næsten 20 kampe tilbage. Så har vi leveret varen resultatmæssigt, forklarer han og understreger, at de gode resultater også giver ham energi til at fortsætte:

– Det er kun i Danmark, at vi ikke spiller i januar, så jeg ville have noget imod at spille. Vi føler, at vi har momentum, og at vi har brug for en ferie for at være helt ærlig. 

– Det er jo bare godt, at vi er det sted lige nu. Det er ikke der, vi er hver december. Nogle gange kommer en ferie meget belejligt, og det skifter meget fra klub til klub og sæson til sæson, men jeg synes ikke, at den kommer godt for os. Men det er en tilfældighed, det er sådan, det er. 

Samtidig erkender cheftræneren i FC København dog også, at der skal arbejdes med spillet på banen.

– Selvfølgelig skal vi forbedre os. Det er indiskutabelt. For at være endnu mere kompetitive, men jeg synes, at vi et meget, meget tæt program har ramt en stime nu. I en lang periode. Siden det nederlag, vi havde på Farum Park, hvor vi var rigtig dårlige i første halvleg, så synes jeg, at vi har ramt tre måneder, hvor resultaterne har været med klar pil op i tre turneringer, og præstationerne har været mere konstante.

– Så har vi været heldige, at den ene gang eller to, hvor vi har ramt meget forbi skiven, så har vi alligevel formået at få vendt tingene, som Nordsjælland-kampen i Parken er et eksempel på. 

Kampen mod Rapid Wien bliver fløjtet i gang klokken 21.00. Godt to timer senere har Jacob Neestrup juleferie, om han vil det eller ej.





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Barcelona klager til UEFA



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hård kritik af FCM-profil

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

AGF – FC Nordsjælland

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Går det galt, går det rigtig galt!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Nu er han tilbage for Brøndby

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Robert trækker overskrifter i udlandet

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Liverpool – Fulham



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

‘De har grinet deres røv i laser’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Mathias Zanka går viralt

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Nu er han pludselig syg

Thomas Frank er favorit til jobbet

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

– Det er en katastrofe for Brøndby

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance