(Tipsbladet i Wien)
3. oktober. Så længe tid skal man tilbage for at finde FC Københavns seneste nederlag.
Efter en noget bumpet indledning på sæsonen har Jacob Neestrups mandskab i hvert fald resultatmæssigt fundet ind i en god stime, og han forklarer da også – trods et langt år med mange kampe – at han ikke behøver at gå på en lang vinterferie, når torsdagens Conference League-kamp mod Rapid Wien er overstået.
Inden det opgør har FC København været ubesejret i hele 15 kampe.
– Jeg kan kun snakke for mig selv, og jeg har i fire måneder sagt, at et nyt FC København-hold vil blive bedre over tid, det er ikke perfekt endnu, men jeg kan bare sige, at jeg ikke har brug for at komme på juleferie. Tværtimod. Vi føler, vi er et godt sted og udvikler vores fodboldhold. Vi er på vej et godt sted hen, siger Jacob Neestrup.
Han bemærker, at kritikere skal meget langt tilbage i kalenderen for at ramme dem på resultatsiden.
– Jeg skal ikke vurdere, hvad der går under radaren. Og det handler altid om, hvor man sætter stregen. Nu er det meget svært at sætte stregen et sted, uanset om du kigger to, fire, seks, otte, 10, 12, 14, 16, 18 eller næsten 20 kampe tilbage. Så har vi leveret varen resultatmæssigt, forklarer han og understreger, at de gode resultater også giver ham energi til at fortsætte:
– Det er kun i Danmark, at vi ikke spiller i januar, så jeg ville have noget imod at spille. Vi føler, at vi har momentum, og at vi har brug for en ferie for at være helt ærlig.
– Det er jo bare godt, at vi er det sted lige nu. Det er ikke der, vi er hver december. Nogle gange kommer en ferie meget belejligt, og det skifter meget fra klub til klub og sæson til sæson, men jeg synes ikke, at den kommer godt for os. Men det er en tilfældighed, det er sådan, det er.
Samtidig erkender cheftræneren i FC København dog også, at der skal arbejdes med spillet på banen.
– Selvfølgelig skal vi forbedre os. Det er indiskutabelt. For at være endnu mere kompetitive, men jeg synes, at vi et meget, meget tæt program har ramt en stime nu. I en lang periode. Siden det nederlag, vi havde på Farum Park, hvor vi var rigtig dårlige i første halvleg, så synes jeg, at vi har ramt tre måneder, hvor resultaterne har været med klar pil op i tre turneringer, og præstationerne har været mere konstante.
– Så har vi været heldige, at den ene gang eller to, hvor vi har ramt meget forbi skiven, så har vi alligevel formået at få vendt tingene, som Nordsjælland-kampen i Parken er et eksempel på.
Kampen mod Rapid Wien bliver fløjtet i gang klokken 21.00. Godt to timer senere har Jacob Neestrup juleferie, om han vil det eller ej.

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller

FC København-handel er gået i hårdknude

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Afvist af United

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Skandale! I har givet op, DBU

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Hård AGF-afsked

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

– Det virker bare lidt mærkeligt

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Afsløring: Horsens i millionhandel

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

De viser Brøndby og FCM i Europa

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

Kold krig i ni måneder

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Lægetjek booket – enige om kongeløn

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Hvalfangere indtager Bergen

Tæt på FC København-exit

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

Delaney spillede nøglerolle