FCK taber europæisk åbningskamp i sidste minut

FCK havde kurs mod sejren, men endte med at tabe til polske Jagiellonia Bialystok, der scorede til sidst.



FC København var i første halvleg en klasse bedre end Jagiellonia Bialystok og vandt skudstatistikken stort, da holdene torsdag aften tog hul på Conference League.

Alligevel endte de polske mestre med at vinde 2-1 i Parken på et mål i allersidste minut af indskiftede Darko Churlinov.

Forsvarsspilleren Pantelis Hatzidiakos stod tidligt i kampen for føringsmålet, men flere af holdkammeraterne forsømte at udnytte store chancer, og i anden halvleg fandt københavnerne ikke det nødvendige niveau.

Der resterer fem kampe i Conference Leagues ligafase for FCK, som om tre uger gæster Real Betis i anden spillerunde.

Stemningen blandt de 22.393 tilskuere i Parken var ikke helt på sidste års Champions League-niveau, men de to holds fanbaser leverede alligevel en levende kulisse i den kolde oktoberluft.

Københavnerne tog initiativet med det samme mod gæsterne fra Jagiellonia, der virkede godt tilfredse med at stå kompakt.

Men det polske fundament slog flere gange sprækker, som FC København fandt med hurtige kombinationer langs græsset.

Et nærgående frispark efter ti minutter fra Marcos Lopez var dog første rigtige test for Jagiellonia-målmand Slawomir Abramowicz. Han kunne til gengæld ikke gøre noget, da Pantelis Hatzidiakos på det efterfølgende hjørnespark stangede bolden i kassen.

Man sad med fornemmelsen af, at der var flere mål i luften. Og flere gange endte københavnerne da også alene med keeperen uden at fordoble føringen.

Mohamed Elyounoussi og Kevin Diks brændte foran mål, men FCK kunne trods alt gå til pause med en god fornemmelse og en skudstatistik på 12-0.

Eneste store minus var, at Thomas Delaney kort før pausen måtte udgå efter at have taget sig til baglåret.

Anden halvleg begyndte som første med et godt FCK-forsøg. Giorgi Gocholeishvili søgte med frem og tvang en god redning ud af Abramowicz.

Til gengæld snorksov georgieren kort efter, da han tabte sin markering i højre side. Imens fandt Afimico Pululu plads i feltet, og med en snedig afslutning bag om støttebenet udlignede han til 1-1.

Kort forinden troede Elyounoussi, at han havde scoret til 2-0, men det blev annulleret for offside, og heller ikke Elias Achouris mål til 2-1 lidt senere fik lov til tælle.

FCK var mest på bolden, men formåede ikke at lægge et vedvarende tryk på Jagiellonia, der havde held med at gøre kampen urytmisk med mange spilstop.

Værternes kreativitet i anden halvleg var ikke på niveau med første, og i stedet chokerede gæsterne med en scoring til sidst.

En omstilling endte hos Churlinov, der sendte bolden fladt forbi Nathan Trott i FCK-målet. Umiddelbart efter fløjtede dommeren af.

/ritzau/



Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK

Av, Danmark! Største tab i hele verden

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

– Det er en fin lodtrækning

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

– En humørdræber

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Millionregn over Ståle Solbakken

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Alle storroser Dario Osorio

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Riemer svarer på Tøftings kritik

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Lukas Lerager er færdig i FC København

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige