Hylder dansk rival: Positivt og dominerende

Gents cheftræner Wouter Vrancken havde store roser til Silkeborg efter torsdagens 2-2-kamp.



SILKEBORG (Tipsbladet): De belgiske gæster fra Gent havde en udfordrende aften i Silkeborg, hvor hjemmeholdet dominerende chancestatistikken og spillet i en stor del af kampen, der var første af to opgør i Conference Leagues 3. runde-kvalifikation.

Silkeborg-spillerne ærgrede sig over, de ikke vandt, selv om de først udlignede ved Tonni Adamsen på kampens sidste boldberøring.

Gent er klar favorit til at avancere med en hjemmekamp i næste uge, efter Silkeborgs pasningsspil og kunsgræsset havde voldt belgierne problemer.

– Det var svært. De spiller god fodbold, de spiller positivt og dominerende, når de har bolden. Under de forhold gjorde vi det godt. Vi havde gode øjeblikke i presspillet og i boldbesiddelse, hvor vi nogle gange fandt rummene, siger Wouter Vrancken til Tipsbladet.

Vrancken er ny cheftræner i Gent efter to sæsoner i spidsen for toprivalen Genk og forsøger at indføre en ny spillestil, alt i mens Gent forventes at hente flere nye spillere i de kommende dage og uger efter at have købt blandt andre Lyngbys Andrí Gudjohnsen tidligere på sommeren.

Læs Tipsbladets karakterer til Silkeborg i torsdagens brag

Og kunstgræsset trak tænder ud på gæsterne og fik blandt andet Vrancken til at udskifte veteranen Sven Kums med en halv time tilbage, da den 36-årige midtbane-styrmand var slidt, uden at Gent-cheftræneren vil bruge det som undskyldning eller bortforklaring på torsdagens udfordrende kamp.

– Jeg sagde til spillerne og pressen før kampen, at jeg ikke ville bruge kunstgræsset som en undskyldning. Men vi ved også, at det er noget helt anderledes at spille på kunst, når man er vant til kun at spille på græs. Spillet er helt anderledes. Vi har kun ét hold i Belgien, der spiller på kunst.

– Men vi vil aldrig bruge det som undskyldning. Vi har lavet nogle tilpasninger i vores spillestil, hvor vi skal vise mere initiativ og vilje end i sidste sæson. Det er meget mentalt, og vi kommer i den rigtige retning skridt for skridt, siger Wouter Vrancken.

Sejrherren efter næste torsdags returkamp møder i sidste og afgørende playoffrunde enten Lugano eller Partizan Beograd. Schweiziske Lugano er i førersæddet i det opgør efter en 1-0-sejr i Beograd torsdag aften.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC København – OB

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF