Hylder dansk rival: Positivt og dominerende

Gents cheftræner Wouter Vrancken havde store roser til Silkeborg efter torsdagens 2-2-kamp.



SILKEBORG (Tipsbladet): De belgiske gæster fra Gent havde en udfordrende aften i Silkeborg, hvor hjemmeholdet dominerende chancestatistikken og spillet i en stor del af kampen, der var første af to opgør i Conference Leagues 3. runde-kvalifikation.

Silkeborg-spillerne ærgrede sig over, de ikke vandt, selv om de først udlignede ved Tonni Adamsen på kampens sidste boldberøring.

Gent er klar favorit til at avancere med en hjemmekamp i næste uge, efter Silkeborgs pasningsspil og kunsgræsset havde voldt belgierne problemer.

– Det var svært. De spiller god fodbold, de spiller positivt og dominerende, når de har bolden. Under de forhold gjorde vi det godt. Vi havde gode øjeblikke i presspillet og i boldbesiddelse, hvor vi nogle gange fandt rummene, siger Wouter Vrancken til Tipsbladet.

Vrancken er ny cheftræner i Gent efter to sæsoner i spidsen for toprivalen Genk og forsøger at indføre en ny spillestil, alt i mens Gent forventes at hente flere nye spillere i de kommende dage og uger efter at have købt blandt andre Lyngbys Andrí Gudjohnsen tidligere på sommeren.

Læs Tipsbladets karakterer til Silkeborg i torsdagens brag

Og kunstgræsset trak tænder ud på gæsterne og fik blandt andet Vrancken til at udskifte veteranen Sven Kums med en halv time tilbage, da den 36-årige midtbane-styrmand var slidt, uden at Gent-cheftræneren vil bruge det som undskyldning eller bortforklaring på torsdagens udfordrende kamp.

– Jeg sagde til spillerne og pressen før kampen, at jeg ikke ville bruge kunstgræsset som en undskyldning. Men vi ved også, at det er noget helt anderledes at spille på kunst, når man er vant til kun at spille på græs. Spillet er helt anderledes. Vi har kun ét hold i Belgien, der spiller på kunst.

– Men vi vil aldrig bruge det som undskyldning. Vi har lavet nogle tilpasninger i vores spillestil, hvor vi skal vise mere initiativ og vilje end i sidste sæson. Det er meget mentalt, og vi kommer i den rigtige retning skridt for skridt, siger Wouter Vrancken.

Sejrherren efter næste torsdags returkamp møder i sidste og afgørende playoffrunde enten Lugano eller Partizan Beograd. Schweiziske Lugano er i førersæddet i det opgør efter en 1-0-sejr i Beograd torsdag aften.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Sunderland jagter dansk guldfugl

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

I dialog med Steve Cooper

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Tæt på at købe FC København-spiller

Interessant melding om VM-profil

Jens Stage-skifte i fare

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

New Zealand – Egypten

Uruguay – Kap Verde

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Belgien – Iran



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning