SILKEBORG (Tipsbladet): De belgiske gæster fra Gent havde en udfordrende aften i Silkeborg, hvor hjemmeholdet dominerende chancestatistikken og spillet i en stor del af kampen, der var første af to opgør i Conference Leagues 3. runde-kvalifikation.
Silkeborg-spillerne ærgrede sig over, de ikke vandt, selv om de først udlignede ved Tonni Adamsen på kampens sidste boldberøring.
Gent er klar favorit til at avancere med en hjemmekamp i næste uge, efter Silkeborgs pasningsspil og kunsgræsset havde voldt belgierne problemer.
– Det var svært. De spiller god fodbold, de spiller positivt og dominerende, når de har bolden. Under de forhold gjorde vi det godt. Vi havde gode øjeblikke i presspillet og i boldbesiddelse, hvor vi nogle gange fandt rummene, siger Wouter Vrancken til Tipsbladet.
Vrancken er ny cheftræner i Gent efter to sæsoner i spidsen for toprivalen Genk og forsøger at indføre en ny spillestil, alt i mens Gent forventes at hente flere nye spillere i de kommende dage og uger efter at have købt blandt andre Lyngbys Andrí Gudjohnsen tidligere på sommeren.
Læs Tipsbladets karakterer til Silkeborg i torsdagens brag
Og kunstgræsset trak tænder ud på gæsterne og fik blandt andet Vrancken til at udskifte veteranen Sven Kums med en halv time tilbage, da den 36-årige midtbane-styrmand var slidt, uden at Gent-cheftræneren vil bruge det som undskyldning eller bortforklaring på torsdagens udfordrende kamp.
– Jeg sagde til spillerne og pressen før kampen, at jeg ikke ville bruge kunstgræsset som en undskyldning. Men vi ved også, at det er noget helt anderledes at spille på kunst, når man er vant til kun at spille på græs. Spillet er helt anderledes. Vi har kun ét hold i Belgien, der spiller på kunst.
– Men vi vil aldrig bruge det som undskyldning. Vi har lavet nogle tilpasninger i vores spillestil, hvor vi skal vise mere initiativ og vilje end i sidste sæson. Det er meget mentalt, og vi kommer i den rigtige retning skridt for skridt, siger Wouter Vrancken.
Sejrherren efter næste torsdags returkamp møder i sidste og afgørende playoffrunde enten Lugano eller Partizan Beograd. Schweiziske Lugano er i førersæddet i det opgør efter en 1-0-sejr i Beograd torsdag aften.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Bekræfter dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Knuser transferrekord
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Stor profil ude af Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT