LONDON (Tipsbladet) FC København er ude af Conference League, efter at det blev til to nederlag til Chelsea i 1/8-finalerne.
Status fra gruppespillet og frem er, at det blev til tre sejre i 10 kampe i de europæiske kampe, og grunden til, at man ramte ind i turneringsfavoritterne fra Chelsea allerede nu, er nemlig, at man ikke fik nok point i gruppespillet.
Når Jacob Neestrup skal evaluere den europæiske kampagne, vil han gerne have med i præmissen, at FC København inden denne sæsons begyndelse havde en kæmpe udskiftning i truppen.
– Jeg synes, at det havde været katastrofalt ringe, hvis det havde været et FCK-hold, der skulle peake. Så synes jeg, at det havde været dybt, dybt kritisk. I et historisk perspektiv var det et FCK-hold, som startede fra scratch, og som skulle bygge holdet op, mens vi skulle kvalificere os. Så tror jeg, at du kan finde noget, som har været lidt bedre, og du kan også finde noget, som har været det samme, og du kan også finde noget, hvor vi ikke har kvalificeret os, forklarer Jacob Neestrup og tilføjer:
– Ud fra den præmis, der lå i efteråret, tror jeg, at det var dét, det lå til. Men jeg synes også, at når vi er kommet på bagsiden af jul, kan vi godt sætte de FCK-præstationer sammen internationalt, som man forbinder med FC København gennem de sidste 20 år.

Skuffede og afklarede
Isoleret set kan ingen hold danske hold forvente at slå Chelsea ud, men FC København formåede at give det engelske storhold kamp til stregen i begge kampe, der blev tabt med blot et mål.
– Vi er skuffede og afklarede. Skuffede over, at vi er røget ud, fordi der var en chance i dag, som vi spillede efter, og hvis du skal slå Chelsea ud over to kampe, skal du score i dine bedste perioder. Det gjorde vi ikke i første halvleg, og det var det, der manglede i dag, forklarer FCK-bossen og fortsætter:
– Det er fortjent, at Chelsea går videre. Selvfølgelig er det det. For de er en tand bedre, og de skruer også lige op omkring deres mål, men vi skal score i vores første halvleg, og havde vi gjort det, ville det have været rigtig, rigtig sjovt, forklarer han.
Ved målet til englænderne så det unægtelig ud, som om Rodrigo Huescas så sløset ud, men Jacob Neestrup syntes, det var svært lige efter kampen at kritisere sine spillere for enkelte episoder i de to kampe.
– Jeg har faktisk ikke set det igen for at være helt ærlig. Jeg synes, det er svært at være efter spillerne på at være sløset, når du forsvarer så godt over to kampe mod Chelsea. Det synes jeg, det er.
FC København skal allerede i kamp igen søndag, hvor Viborg venter i Superligaen.
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
En kæmpe sejr
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
Eriksen ude med hård kritik
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
TOPNYHED