Jacob Neestrup: Det havde været dybt, dybt kritisk

Jacob Neestrup mener, at FC København opnåede det forventede i europæisk sammenhæng, når man tager i betragtning, at holdet i sommer gennemgik en stor forvandling.



LONDON (Tipsbladet) FC København er ude af Conference League, efter at det blev til to nederlag til Chelsea i 1/8-finalerne.

Status fra gruppespillet og frem er, at det blev til tre sejre i 10 kampe i de europæiske kampe, og grunden til, at man ramte ind i turneringsfavoritterne fra Chelsea allerede nu, er nemlig, at man ikke fik nok point i gruppespillet.

Når Jacob Neestrup skal evaluere den europæiske kampagne, vil han gerne have med i præmissen, at FC København inden denne sæsons begyndelse havde en kæmpe udskiftning i truppen.

– Jeg synes, at det havde været katastrofalt ringe, hvis det havde været et FCK-hold, der skulle peake. Så synes jeg, at det havde været dybt, dybt kritisk. I et historisk perspektiv var det et FCK-hold, som startede fra scratch, og som skulle bygge holdet op, mens vi skulle kvalificere os. Så tror jeg, at du kan finde noget, som har været lidt bedre, og du kan også finde noget, som har været det samme, og du kan også finde noget, hvor vi ikke har kvalificeret os, forklarer Jacob Neestrup og tilføjer:

– Ud fra den præmis, der lå i efteråret, tror jeg, at det var dét, det lå til. Men jeg synes også, at når vi er kommet på bagsiden af jul, kan vi godt sætte de FCK-præstationer sammen internationalt, som man forbinder med FC København gennem de sidste 20 år.

Skuffede og afklarede
Isoleret set kan ingen hold danske hold forvente at slå Chelsea ud, men FC København formåede at give det engelske storhold kamp til stregen i begge kampe, der blev tabt med blot et mål.

– Vi er skuffede og afklarede. Skuffede over, at vi er røget ud, fordi der var en chance i dag, som vi spillede efter, og hvis du skal slå Chelsea ud over to kampe, skal du score i dine bedste perioder. Det gjorde vi ikke i første halvleg, og det var det, der manglede i dag, forklarer FCK-bossen og fortsætter:  

– Det er fortjent, at Chelsea går videre. Selvfølgelig er det det. For de er en tand bedre, og de skruer også lige op omkring deres mål, men vi skal score i vores første halvleg, og havde vi gjort det, ville det have været rigtig, rigtig sjovt, forklarer han.

Ved målet til englænderne så det unægtelig ud, som om Rodrigo Huescas så sløset ud, men Jacob Neestrup syntes, det var svært lige efter kampen at kritisere sine spillere for enkelte episoder i de to kampe.  

– Jeg har faktisk ikke set det igen for at være helt ærlig. Jeg synes, det er svært at være efter spillerne på at være sløset, når du forsvarer så godt over to kampe mod Chelsea. Det synes jeg, det er. 

FC København skal allerede i kamp igen søndag, hvor Viborg venter i Superligaen.





LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

– Han fik et lortetilbud fra OB

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Møde afsløret – han vil til Manchester United



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

FC Midtjylland – Sønderjyske

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

FCK bød på landsholdsmålmand

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Det er han ekstremt god til

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

‘Hvem fanden ringer man til?’

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Rasmus Højlund har ikke set det før

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper