Jacob Neestrup: Det havde været dybt, dybt kritisk

Jacob Neestrup mener, at FC København opnåede det forventede i europæisk sammenhæng, når man tager i betragtning, at holdet i sommer gennemgik en stor forvandling.



LONDON (Tipsbladet) FC København er ude af Conference League, efter at det blev til to nederlag til Chelsea i 1/8-finalerne.

Status fra gruppespillet og frem er, at det blev til tre sejre i 10 kampe i de europæiske kampe, og grunden til, at man ramte ind i turneringsfavoritterne fra Chelsea allerede nu, er nemlig, at man ikke fik nok point i gruppespillet.

Når Jacob Neestrup skal evaluere den europæiske kampagne, vil han gerne have med i præmissen, at FC København inden denne sæsons begyndelse havde en kæmpe udskiftning i truppen.

– Jeg synes, at det havde været katastrofalt ringe, hvis det havde været et FCK-hold, der skulle peake. Så synes jeg, at det havde været dybt, dybt kritisk. I et historisk perspektiv var det et FCK-hold, som startede fra scratch, og som skulle bygge holdet op, mens vi skulle kvalificere os. Så tror jeg, at du kan finde noget, som har været lidt bedre, og du kan også finde noget, som har været det samme, og du kan også finde noget, hvor vi ikke har kvalificeret os, forklarer Jacob Neestrup og tilføjer:

– Ud fra den præmis, der lå i efteråret, tror jeg, at det var dét, det lå til. Men jeg synes også, at når vi er kommet på bagsiden af jul, kan vi godt sætte de FCK-præstationer sammen internationalt, som man forbinder med FC København gennem de sidste 20 år.

Skuffede og afklarede
Isoleret set kan ingen hold danske hold forvente at slå Chelsea ud, men FC København formåede at give det engelske storhold kamp til stregen i begge kampe, der blev tabt med blot et mål.

– Vi er skuffede og afklarede. Skuffede over, at vi er røget ud, fordi der var en chance i dag, som vi spillede efter, og hvis du skal slå Chelsea ud over to kampe, skal du score i dine bedste perioder. Det gjorde vi ikke i første halvleg, og det var det, der manglede i dag, forklarer FCK-bossen og fortsætter:  

– Det er fortjent, at Chelsea går videre. Selvfølgelig er det det. For de er en tand bedre, og de skruer også lige op omkring deres mål, men vi skal score i vores første halvleg, og havde vi gjort det, ville det have været rigtig, rigtig sjovt, forklarer han.

Ved målet til englænderne så det unægtelig ud, som om Rodrigo Huescas så sløset ud, men Jacob Neestrup syntes, det var svært lige efter kampen at kritisere sine spillere for enkelte episoder i de to kampe.  

– Jeg har faktisk ikke set det igen for at være helt ærlig. Jeg synes, det er svært at være efter spillerne på at være sløset, når du forsvarer så godt over to kampe mod Chelsea. Det synes jeg, det er. 

FC København skal allerede i kamp igen søndag, hvor Viborg venter i Superligaen.



Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Brøndby sparer millioner

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

AGF nærmer sig angriber

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

FC København scorer 16 millioner kroner

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Bekræftet: Færdig

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Newcastle rejser klage mod fransk politi