LONDON (Tipsbladet) FC København er ude af Conference League, efter at det blev til to nederlag til Chelsea i 1/8-finalerne.
Status fra gruppespillet og frem er, at det blev til tre sejre i 10 kampe i de europæiske kampe, og grunden til, at man ramte ind i turneringsfavoritterne fra Chelsea allerede nu, er nemlig, at man ikke fik nok point i gruppespillet.
Når Jacob Neestrup skal evaluere den europæiske kampagne, vil han gerne have med i præmissen, at FC København inden denne sæsons begyndelse havde en kæmpe udskiftning i truppen.
– Jeg synes, at det havde været katastrofalt ringe, hvis det havde været et FCK-hold, der skulle peake. Så synes jeg, at det havde været dybt, dybt kritisk. I et historisk perspektiv var det et FCK-hold, som startede fra scratch, og som skulle bygge holdet op, mens vi skulle kvalificere os. Så tror jeg, at du kan finde noget, som har været lidt bedre, og du kan også finde noget, som har været det samme, og du kan også finde noget, hvor vi ikke har kvalificeret os, forklarer Jacob Neestrup og tilføjer:
– Ud fra den præmis, der lå i efteråret, tror jeg, at det var dét, det lå til. Men jeg synes også, at når vi er kommet på bagsiden af jul, kan vi godt sætte de FCK-præstationer sammen internationalt, som man forbinder med FC København gennem de sidste 20 år.

Skuffede og afklarede
Isoleret set kan ingen hold danske hold forvente at slå Chelsea ud, men FC København formåede at give det engelske storhold kamp til stregen i begge kampe, der blev tabt med blot et mål.
– Vi er skuffede og afklarede. Skuffede over, at vi er røget ud, fordi der var en chance i dag, som vi spillede efter, og hvis du skal slå Chelsea ud over to kampe, skal du score i dine bedste perioder. Det gjorde vi ikke i første halvleg, og det var det, der manglede i dag, forklarer FCK-bossen og fortsætter:
– Det er fortjent, at Chelsea går videre. Selvfølgelig er det det. For de er en tand bedre, og de skruer også lige op omkring deres mål, men vi skal score i vores første halvleg, og havde vi gjort det, ville det have været rigtig, rigtig sjovt, forklarer han.
Ved målet til englænderne så det unægtelig ud, som om Rodrigo Huescas så sløset ud, men Jacob Neestrup syntes, det var svært lige efter kampen at kritisere sine spillere for enkelte episoder i de to kampe.
– Jeg har faktisk ikke set det igen for at være helt ærlig. Jeg synes, det er svært at være efter spillerne på at være sløset, når du forsvarer så godt over to kampe mod Chelsea. Det synes jeg, det er.
FC København skal allerede i kamp igen søndag, hvor Viborg venter i Superligaen.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
HELT VILDT
‘De går amok!’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Medier fælder hård dom
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
NYHEDER
Ikke set i 30 år
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
Stjernetransfer på plads alligevel
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED