Han blev topscorer i Superligaen i sidste sæson, men efter skiftet fra Vejle Boldklub til FC København har German Onugkha haft det svært.
Den russiske angriber har stadig ikke scoret for "Løverne" og i de seneste tre Superliga-kampe er han slet ikke kommet på banen. Til aftenens Conference League-dyst mod Istanbul Basaksehir har Jacob Neestrup dog valgt at finde plads til German Onugkha i startopstillingen for en gangs skyld.
Ifølge Disney-ekspert Mikkel Bischoff kan man ikke komme udenom, at Onugkha har fået en skuffende start som FCK-spiller.
– Han kunne godt have startet bedre, det må vi sige. Han har ikke været særligt god. Men mange ting kunne også have set anderledes ud, hvis han havde scoret det der mål ovre i Midtjylland, hvor han er en millimeter offside. Hvis han havde scoret den, så kan det godt være, at han var kommet bedre i gang og havde scoret nogle flere mål.
– Hvis man husker Onugkha fra Vejle-tiden, så var det oftest sådan, at han scorede sine mål i stimer. Nogle gange var han rigtigt god og scorede mange mål, og i andre perioder var han helt væk. Så FC København gælder det om at få ham gjort rigtig god, så han kommer ind i en stime og scorer nogle mål, lyder det fra Mikkel Bischoff i Disneys optakt til aftenens opgør i Parken.
German Onugkha udtalte tidligere på ugen, at han ser sig selv som FCK's bedste angriber, og den mentalitet kan Mikkel Bischoff godt lide.
– Det synes jeg er fedt. Det er da fedt, at han siger det. Jeg ved ikke, om han viser det ude på træningsbanen eller hvad han gør, men han er i hvert fald med i aften. Det er også lidt overraskende.
– På det seneste har det været Cornelius, der har spillet, og når Cornelius ikke har spillet, så har det været Claesson, der har spillet som den her europæiske angriber, der har bevæget sig lidt rundt. Nu får Onugkha chancen, så nu skal han bide sig fast, siger Mikkel Bischoff.
Det er klokken 21.00, at FC København og Istanbul Basaksehir spiller. Kampen kan ses på Disney+.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER