Han blev topscorer i Superligaen i sidste sæson, men efter skiftet fra Vejle Boldklub til FC København har German Onugkha haft det svært.
Den russiske angriber har stadig ikke scoret for "Løverne" og i de seneste tre Superliga-kampe er han slet ikke kommet på banen. Til aftenens Conference League-dyst mod Istanbul Basaksehir har Jacob Neestrup dog valgt at finde plads til German Onugkha i startopstillingen for en gangs skyld.
Ifølge Disney-ekspert Mikkel Bischoff kan man ikke komme udenom, at Onugkha har fået en skuffende start som FCK-spiller.
– Han kunne godt have startet bedre, det må vi sige. Han har ikke været særligt god. Men mange ting kunne også have set anderledes ud, hvis han havde scoret det der mål ovre i Midtjylland, hvor han er en millimeter offside. Hvis han havde scoret den, så kan det godt være, at han var kommet bedre i gang og havde scoret nogle flere mål.
– Hvis man husker Onugkha fra Vejle-tiden, så var det oftest sådan, at han scorede sine mål i stimer. Nogle gange var han rigtigt god og scorede mange mål, og i andre perioder var han helt væk. Så FC København gælder det om at få ham gjort rigtig god, så han kommer ind i en stime og scorer nogle mål, lyder det fra Mikkel Bischoff i Disneys optakt til aftenens opgør i Parken.
German Onugkha udtalte tidligere på ugen, at han ser sig selv som FCK's bedste angriber, og den mentalitet kan Mikkel Bischoff godt lide.
– Det synes jeg er fedt. Det er da fedt, at han siger det. Jeg ved ikke, om han viser det ude på træningsbanen eller hvad han gør, men han er i hvert fald med i aften. Det er også lidt overraskende.
– På det seneste har det været Cornelius, der har spillet, og når Cornelius ikke har spillet, så har det været Claesson, der har spillet som den her europæiske angriber, der har bevæget sig lidt rundt. Nu får Onugkha chancen, så nu skal han bide sig fast, siger Mikkel Bischoff.
Det er klokken 21.00, at FC København og Istanbul Basaksehir spiller. Kampen kan ses på Disney+.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
LIVE
Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
LIVE: FC Midtjylland på svær opgave mod Besiktas
TOPNYHED
OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
TOPNYHED
OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
Stjerne på plads i Chelsea
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
TOPNYHED