Kritik af FCK-spiller: Har ikke været særlig god

FC København skal snart have German Onugkha i gang, lyder det fra Disney-ekspert Mikkel Bischoff, der peger på, at russeren har fået en skuffende start hos københavnerne.



Han blev topscorer i Superligaen i sidste sæson, men efter skiftet fra Vejle Boldklub til FC København har German Onugkha haft det svært. 

Den russiske angriber har stadig ikke scoret for "Løverne" og i de seneste tre Superliga-kampe er han slet ikke kommet på banen. Til aftenens Conference League-dyst mod Istanbul Basaksehir har Jacob Neestrup dog valgt at finde plads til German Onugkha i startopstillingen for en gangs skyld. 

Ifølge Disney-ekspert Mikkel Bischoff kan man ikke komme udenom, at Onugkha har fået en skuffende start som FCK-spiller. 

– Han kunne godt have startet bedre, det må vi sige. Han har ikke været særligt god. Men mange ting kunne også have set anderledes ud, hvis han havde scoret det der mål ovre i Midtjylland, hvor han er en millimeter offside. Hvis han havde scoret den, så kan det godt være, at han var kommet bedre i gang og havde scoret nogle flere mål.

– Hvis man husker Onugkha fra Vejle-tiden, så var det oftest sådan, at han scorede sine mål i stimer. Nogle gange var han rigtigt god og scorede mange mål, og i andre perioder var han helt væk. Så FC København gælder det om at få ham gjort rigtig god, så han kommer ind i en stime og scorer nogle mål, lyder det fra Mikkel Bischoff i Disneys optakt til aftenens opgør i Parken. 

German Onugkha udtalte tidligere på ugen, at han ser sig selv som FCK's bedste angriber, og den mentalitet kan Mikkel Bischoff godt lide. 

– Det synes jeg er fedt. Det er da fedt, at han siger det. Jeg ved ikke, om han viser det ude på træningsbanen eller hvad han gør, men han er i hvert fald med i aften. Det er også lidt overraskende.

– På det seneste har det været Cornelius, der har spillet, og når Cornelius ikke har spillet, så har det været Claesson, der har spillet som den her europæiske angriber, der har bevæget sig lidt rundt. Nu får Onugkha chancen, så nu skal han bide sig fast, siger Mikkel Bischoff. 

Det er klokken 21.00, at FC København og Istanbul Basaksehir spiller. Kampen kan ses på Disney+.





Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Skuffer igen

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

– Det er så ringe, begge dele!

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Storklub meldes interesseret

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Vejen tilbage?

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Her trækkes der lod til VM

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Stor dansk chance!

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Her kan du se Skotland mod Danmark

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Steve Coopers højre hånd afviser

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

‘Køb ikke Franculino Djú’

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

– Havde måske brug for slag i ansigtet

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM