Kritik af FCK-spiller: Har ikke været særlig god

FC København skal snart have German Onugkha i gang, lyder det fra Disney-ekspert Mikkel Bischoff, der peger på, at russeren har fået en skuffende start hos københavnerne.



Han blev topscorer i Superligaen i sidste sæson, men efter skiftet fra Vejle Boldklub til FC København har German Onugkha haft det svært. 

Den russiske angriber har stadig ikke scoret for "Løverne" og i de seneste tre Superliga-kampe er han slet ikke kommet på banen. Til aftenens Conference League-dyst mod Istanbul Basaksehir har Jacob Neestrup dog valgt at finde plads til German Onugkha i startopstillingen for en gangs skyld. 

Ifølge Disney-ekspert Mikkel Bischoff kan man ikke komme udenom, at Onugkha har fået en skuffende start som FCK-spiller. 

– Han kunne godt have startet bedre, det må vi sige. Han har ikke været særligt god. Men mange ting kunne også have set anderledes ud, hvis han havde scoret det der mål ovre i Midtjylland, hvor han er en millimeter offside. Hvis han havde scoret den, så kan det godt være, at han var kommet bedre i gang og havde scoret nogle flere mål.

– Hvis man husker Onugkha fra Vejle-tiden, så var det oftest sådan, at han scorede sine mål i stimer. Nogle gange var han rigtigt god og scorede mange mål, og i andre perioder var han helt væk. Så FC København gælder det om at få ham gjort rigtig god, så han kommer ind i en stime og scorer nogle mål, lyder det fra Mikkel Bischoff i Disneys optakt til aftenens opgør i Parken. 

German Onugkha udtalte tidligere på ugen, at han ser sig selv som FCK's bedste angriber, og den mentalitet kan Mikkel Bischoff godt lide. 

– Det synes jeg er fedt. Det er da fedt, at han siger det. Jeg ved ikke, om han viser det ude på træningsbanen eller hvad han gør, men han er i hvert fald med i aften. Det er også lidt overraskende.

– På det seneste har det været Cornelius, der har spillet, og når Cornelius ikke har spillet, så har det været Claesson, der har spillet som den her europæiske angriber, der har bevæget sig lidt rundt. Nu får Onugkha chancen, så nu skal han bide sig fast, siger Mikkel Bischoff. 

Det er klokken 21.00, at FC København og Istanbul Basaksehir spiller. Kampen kan ses på Disney+.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

‘De har grinet deres røv i laser’

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Superliga-klub bedst i hele verden

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Thomas Frank er favorit til jobbet



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Nu er han pludselig syg

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

‘Thomas Delaney er fortid’

Har været uenig med Steve Cooper

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Han er Superligaens ringeste målmand!

Gift Links hylder FCK-legende

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Danmark har aldrig haft så mange før

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Glem det, Leicester!

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Barcelona – Atletico

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

FIFA åbner sag mod Spanien

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Han kan meget vel ende som en lille legende

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Bekymrende melding om FCM-stjerner

PSG – Liverpool

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal