Kritik af FCK-spiller: Har ikke været særlig god

FC København skal snart have German Onugkha i gang, lyder det fra Disney-ekspert Mikkel Bischoff, der peger på, at russeren har fået en skuffende start hos københavnerne.



Han blev topscorer i Superligaen i sidste sæson, men efter skiftet fra Vejle Boldklub til FC København har German Onugkha haft det svært. 

Den russiske angriber har stadig ikke scoret for "Løverne" og i de seneste tre Superliga-kampe er han slet ikke kommet på banen. Til aftenens Conference League-dyst mod Istanbul Basaksehir har Jacob Neestrup dog valgt at finde plads til German Onugkha i startopstillingen for en gangs skyld. 

Ifølge Disney-ekspert Mikkel Bischoff kan man ikke komme udenom, at Onugkha har fået en skuffende start som FCK-spiller. 

– Han kunne godt have startet bedre, det må vi sige. Han har ikke været særligt god. Men mange ting kunne også have set anderledes ud, hvis han havde scoret det der mål ovre i Midtjylland, hvor han er en millimeter offside. Hvis han havde scoret den, så kan det godt være, at han var kommet bedre i gang og havde scoret nogle flere mål.

– Hvis man husker Onugkha fra Vejle-tiden, så var det oftest sådan, at han scorede sine mål i stimer. Nogle gange var han rigtigt god og scorede mange mål, og i andre perioder var han helt væk. Så FC København gælder det om at få ham gjort rigtig god, så han kommer ind i en stime og scorer nogle mål, lyder det fra Mikkel Bischoff i Disneys optakt til aftenens opgør i Parken. 

German Onugkha udtalte tidligere på ugen, at han ser sig selv som FCK's bedste angriber, og den mentalitet kan Mikkel Bischoff godt lide. 

– Det synes jeg er fedt. Det er da fedt, at han siger det. Jeg ved ikke, om han viser det ude på træningsbanen eller hvad han gør, men han er i hvert fald med i aften. Det er også lidt overraskende.

– På det seneste har det været Cornelius, der har spillet, og når Cornelius ikke har spillet, så har det været Claesson, der har spillet som den her europæiske angriber, der har bevæget sig lidt rundt. Nu får Onugkha chancen, så nu skal han bide sig fast, siger Mikkel Bischoff. 

Det er klokken 21.00, at FC København og Istanbul Basaksehir spiller. Kampen kan ses på Disney+.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Kommer med frækt bud på dansk mester

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Dommerekspert: Glem det, FCK!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Her er FC Københavns vej i Europa

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AGF kan ende med millionregning, men…

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’