FREUDENSTADT (Tipsbladet): Alexander Zorniger holder naturligvis med Tyskland i lørdagens EM-ottendedelsfinale mod Danmark, men stor sympati for værtsnationens modstander har Greuther Fürth-træneren bestemt.
Anderledes kan det næsten heller ikke være, når man har det forhold til Danmark, som Alexander Zorniger har.
I to-et-halvt år stod tyskeren i spidsen for Brøndby IF, og selv om det isoleret set er en begrænset periode, fik Alexander Zorniger for alvor slået sit navn fast på Københavns Vestegn og i Danmark i det hele taget. Han har besøgt Danmark mange gange siden februar 2019, hvor han mistede jobbet i Brøndby.
Lørdag glæder han sig til at se flere af sine tidligere Brøndby-drenge, når Danmark og Tyskland brager sammen i ottendedelsfinalen.
– Det bliver meget, meget specielt for mig – og for min kone. Vi talte her til morgen om, hvem vi egentlig skal heppe på. Jeg må indrømme, at jeg holder med Tyskland, og det sagde min kone også, at hun gør, men jeg er faktisk ikke sikker, siger Alexander Zorniger med et grin til Tipsbladet.
– Jeg er virkelig splittet indvendig, fordi netop Danmark og Tyskland skal møde hinanden. Det er to lande, jeg holder rigtig meget af.
Alexander Zorniger har tidligere været træner for Mads Hermansen, Frederik Rønnow og Christian Nørgaard i Brøndby, men også for Yussuf Poulsen i RB Leipzig. På det tyske landshold har han været træner for Joshua Kimmich, så han har mange personlige relationer i spil.
Særligt stærk er båndet til Christian Nørgaard og Frederik Rønnow, og Alexander Zorniger fastslår, at han håber, at Nørgaard spiller mod Tyskland i stedet for en karantæneramt Morten Hjulmand.
– Christian Nørgaard er skoleeksemplet på, hvordan en spiller kan udvikle sig. Det var måske ikke den helt rigtige beslutning at tage til Fiorentina, men hans udvikling i Brentford under Thomas Frank har været outstanding. Det har været en fortsættelse af, hvad vi startede i Brøndby.
– Da jeg kom til Brøndby, var Nørgaard tæt på at forlade klubben sammen med Andrew Hjulsager, men de blev og udviklede sig fantastisk – ikke mindst Christian Nørgaard. Han har haft en flot karriere, lyder det.

Danmark er for langsomme
Alexander Zorniger har fulgt det danske landshold tæt under slutrunden og såmænd også op til EM. Tyskeren tilbragte noget af sin ferie i Danmark og var på Brøndby Stadion, da Kasper Hjulmands tropper mødte Norge i den sidste test inden EM – et opgør, de rød-hvide vandt 3-1.
Alexander Zorniger har stor respekt for Danmark, men han ser også nogle alarmklokker, der bør bimle og bamle i Kasper Hjulmands hoved.
Ifølge den tidligere Brøndby-træner er det danske landshold ganske enkelt for langsomt.
– Danmark fokuserer helt vildt meget på Christian Eriksen, som styrer hele holdet. Jeg tror, at Kasper Hjulmand gerne havde set, at hans mandskab havde lidt mere fart, men Eriksen er og bliver Danmarks go to-guy, og han styrer tempoet. Eriksen er en lidt mere offensiv Toni Kroos, men de er begge to quarterbacks på banen.
– Tyskland har mere fart end Danmark, og hvis de kan udnytte det, får Danmark meget store problemer. Jeg så det selv mod Norge. Da nordmændene begynde at spille mere horisontalt i anden halvleg, fik de et overtag.
– Jeg har kæmpe respekt for Kasper Hjulmand, men jeg synes, det danske landshold er for langsomt på flere områder. Der skal snart ske ændringer på det danske landshold – et generationsskifte, siger Alexander Zorniger.
Han ser på det tyske landshold med positive briller.
– Hvis du havde sagt til mig for et år siden, at Tyskland ville være i stand til at præstere på det niveau, de har gjort hidtil ved EM, ville mit svar være, at det havde jeg svært ved at tro. Men Julian Nagelsmann har gjort et godt stykke arbejde og har ændret hele holdets udtryk. Alle spillere på holdet kender deres rolle.
Der er kampstart mellem Tyskland og Danmark på lørdag klokken 21.00 i Dortmund.
LIVE
TransferLIVE: Et kæmpe skridt tættere på FCK?
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
NYHEDER
Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
Infantino dropper udskældt FIFA-plan
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer