Avis: Her er de fire scenarier for EM-slutrunden

UEFA har fire scenarier for tilskuere til EM-slutrunden, skriver Voetbal International.



Hele verden står foran at blive vaccineret for Covid-19, og det giver håb. Også på vegne af fodbolden.

Det er dog fortsat umuligt at spå om, hvad 2021 helt præcis bliver for et år, og det gælder også for UEFA, der står foran at skulle arrangere en EM-slutrunde, der skal afvikles i 12 forskellige lande – herunder som bekendt i Danmark.

Derfor arbejder UEFA med fire scenarier for tilskuere til slutrunden. Det skriver det hollandske fodboldmagasin Voetbal International.

Det første scenarie er, at vaccinerne tromler igennem og bringer normale tilstande tilbage meget hurtigt. Det vil betyde fyldte stadions, kram og bægerklang. Chancen for, at dette scenarie kommer i spil, betegnes som meget lille.

Læs også:Atalanta-træner sur over FCM-finte: Det var upassende

I stedet er der god grund til at notere sig det meget realistiske andet scenarie. Her deles stadion op i forskellige sektioner, og UEFA planlægger med en kapacitet på mellem 50 og 100 procent. Hurtigtests og mundbind kan blive en væsentlig faktor i dette scenarie. 

Scenarie tre og fire omhandler 25 procent kapacitet til helt tomme tribuner. 

UEFA lægger desuden op til, at scenarierne kan tilpasses den aktuelle situation i hver enkelt af de 12 værtslande. I praksis vil det sige, at man kan opleve næsten fyldte tribuner i Parken og et tomt stadion i Dublin. Eller omvendt. 

Gættede på et halvfyldt Parken
Tipsbladet.dk bad for to uger siden Allan Randrup Thomsen, der er professor i eksperimentel virologi ved Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på Københavns Universitet, om at komme med sit bud på, hvordan tilskuersituationen kan se ud i Danmark i sommeren 2021. 

Læs også:Millioner i banken: FC Midtjylland forgyldes for første CL-point

Virologen svarede med udgangspunktet, at en vaccine ville blive rullet ud i løbet af det første kvartal næste år. 

– Jeg vil tro, at der kan åbnes mere op, men måske ikke for fulde huse. Der kommer stadig til at være et fokus på håndhygiejne og afstand, men det kan man jo godt kombinere med fodbold. Jeg tror helt sikkert, at der kan lukkes mere end de nuværende 500 ind, men jeg tvivler på, man kan lukke 35.000 ind i Parken.

– Man kan måske gå med den løsning, at hvert andet sæde skal være ledigt. Så ender vi på omkring 17.000 i Parken. Det er nok ikke utænkeligt, men jeg vil gerne understrege; det afhænger af mange forskellige ting, som vi endnu ikke ved noget helt præcist om, lød det fra Allan Randrup Thomsen.

Foruden Danmark er England, Tyskland, Aserbajdsjan, Rusland, Italien, Rumænien, Holland, Irland, Spanien, Ungarn og Skotland EM-værter. Slutrunden afvikles fra 11. juni til 11. juli 2021. 

Læs også:Thorup erkender startvanskeligheder: Læste ikke truppens tilstand rigtigt
Læs også:AGF-lejesvend skal have afklaret fremtiden
Læs også:Hylder tidligere Superliga-bomber: Han gør det ekstremt godt




Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’




LIVE

LIVE: ‘Det var tortur!’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

FC København nærmer sig ny sportsdirektør



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Snart kan det give rødt kort

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Bo Svensson skriver Superliga-historie



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Har aldrig set lignende



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite del af stor transferplan

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Atletico Madrid – Arsenal

Bo Svensson svært utilfreds

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!