Iskold Hjulmand: Nok ikke karrierens bedste mål

Morten Hjulmand spillede en hovedrolle med sin scoring, da Danmark fik et enkelt point mod England torsdag aften.



FRANKFURT (Tipsbladet): Der er blevet scoret en del flotte mål ved denne EM-slutrunde, og torsdag aften bidrog Morten Hjulmand så sandelig til den samling. 

For med en hammer af en anden verden bragede han bolden ind fra 28 meter, uden at Jordan Pickford i England-målet var i nærheden af at redde bolden. 

Det var et sus, der gik gennem stadion, og det føltes som om, at tiden stod stille, mens bolden var undervejs. Da den så gik i mål via stolpen eksploderede de danske fans og Hjulmand ligeså.

Efter kampen var Morten Hjulmand en af de danske spillere, som stoppede op i mixed zone, og smilet var naturligvis stort, selv om han prøvede at underspille sit mål en lille smule.

– Da jeg får bolden, tænker jeg bare, at jeg skal vende og skyde, for jeg havde plads til det. Efterfølgende gik der lige et par sekunder, før jeg forstod, at jeg havde scoret. Den var lang tid undervejs og ramte stolpen, men efter det var det en vild følelse, og at løbe ned mod de danske fans var stort.

Er det gået op for dig endnu? 

– Nej ikke endnu! 

Er det karrierens bedste mål? 

– Hmm… Det ved jeg ikke. Det tror jeg ikke, det er, siger han med overskud, omend han taler det op til at være et af de vigtigste lige nu. 

256640

Foto: Alamy

Ambivalent følelse
Efter kampen var det tydeligt, at de rød-hvide fans på stadion var mere tilfredse med kampen end englænderne. Hvor stadion hurtigt var tomt på de pladser, som blev besat af de engelske fans, blev de danske fans bag målet for at tiljuble spillerne. 

Her blev Morten Hjulmand skubbet frem, men det var en lidt særlig følelse, erkender han efterfølgende. 

– Jeg har det lidt ambivalent med at få sådan nogle tiljublinger. Normalt er jeg ikke en, der scorer mange mål, så jeg har det fint med, at der er andre, der får den hæder.

– Det var lidt specielt for mig at skulle ned og modtage det fra de danske fans, men det er jeg glad for, at de tog godt imod, siger han med en sympatisk tone. 

Udover sit mål er han også utrolig tilfreds med holdets indsats, som i store dele af kampen drillede storfavoritterne.

– Jeg er rigtig, rigtig stolt over vores præstation i dag, men jeg synes også, at englænderne har nogle momenter i kampen, hvor de også kan score. I bund og grund er det fint, at vi får et point i dag. Det er ok, når du ser på hele kampbilledet.

– Men gennem vores energi og pres får vi skabt de her situationer, hvor vi kan score lidt ude af ingenting. Det kunne også være sket i dag, så det må vi tage med til næste kamp.

Med pointet har Danmark nu to point inden gyseren mod Serbien i næste uge.





Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Bekræftet: Færdig

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Belønnes af FC København

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Stor ros til FC Midtjylland

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

I spil til stort job

Vanvittig Victor Froholdt-historie

– Det er lidt kaotisk

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’