Hjulmands job i fare? Fair at spekulere

I DBU vil man ikke spekulere i, om Kasper Hjulmand vil fortsætte som landstræner, hvis Danmark ryger ud af EM tirsdag.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): I DBU vil man ikke spekulere i Kasper Hjulmands fremtid.

Ved EM i 2021 og i VM-kvalifikationen inden Qatar var Danmark sprudlende, men efterfølgende er det gået den anden vej.

VM i Qatar var en fadæse, og kvalifikationen til den igangværende EM-slutrunde var heller ikke just imponerende.

Tirsdag kan Danmark ryge ud af endnu et gruppespil i en slutrunde, men alligevel vil DBU’s fodbolddirektør, Peter Møller, ikke forholde sig til, om Kasper Hjulmand stadig er landstræner, hvis Danmark ryger ud.

– Vi må forholde os til, at han har en kontrakt til 2026. Men jeg tænker ikke i de scenarier. Jeg synes, det er helt fair, at I spekulerer i det. Jeg vælger at tage den anden hat på. Jeg synes, vi har en mulighed for at lave noget godt i den her slutrunde stadigvæk.

– Selvfølgelig skal jeg forholde mig til alle scenarier, men vi er også nødt til at tænke på det, vi kan påvirke lige nu og her, og det er at gå videre fra puljen uden at tabe en puljekamp for første gang i 20 år. Vi har tabt en enkelt kamp ud af de sidste 14. Jeg synes, det er fair at være kritisk, siger Peter Møller.

Kritikken af det danske landshold har været stor, men det pres lever man fint med hos DBU.

– Det har altid været sådan med det danske landshold, at der er stor bevågenhed, og der er også stor kritik, hvis det ikke går så godt. Sådan var det, da Åge (Hareide, red.) var landstræner, da Morten (Olsen, red.) var landstræner, da Bo (Johansson, red.) og da Ricardo (Richard Møller Nielsen, red.) var landstræner, selvom han vandt EM.

– Jeg er enig i den kritik, der har været med, at det ikke har være lige så fantastisk, som det var i 2021 og så den VM-kvalifikation, der var inden Qatar. Der har været for store udsving, det er jeg helt enig i, fortæller Peter Møller.

DBU-bossen slår dog fast, at det slet ikke vil være tilfredsstillende, hvis Danmark ikke går videre fra gruppen.

– Det er aldrig tilfredsspillende, hvis vi ikke går videre fra et gruppespil. Vi drømmer stort, men vi har en god fornemmelse. Jeg synes, at det udtryk vi havde mod englænderne, var rigtig stærkt. Jeg kan ikke mindes en landskamp, hvor der var sådan en samhørighed mellem de danske fans og spillet inde på banen. De danske fans overdøvede de engelske, og det gjorde, at det var en meget minderig kamp.

– Når man så lægger oveni, at vi i de sidste 14 kampe kun har tabt en enkelt, ude mod Nordirland, og er startet med at komme på tavlen i begge EM-kamp, så synes jeg faktisk, at vi har et momentum, som er godt, fastslår han.

Danmark møder Serbien tirsdag, og her afgøres det, om Danmark skal videre fra gruppen.





LIVE

TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

FC København tjente millioner tirsdag aften



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Forventer mudderkrig mod FCM

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Store ord om Roony Bardghji

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Brøndby-transfer glippet

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Angriber meldes tæt på

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Brøndby præsenterer stor profil

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Kommer til AGF efter monstersæson

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg