FREUDENSTADT (Tipsbladet): I DBU vil man ikke spekulere i Kasper Hjulmands fremtid.
Ved EM i 2021 og i VM-kvalifikationen inden Qatar var Danmark sprudlende, men efterfølgende er det gået den anden vej.
VM i Qatar var en fadæse, og kvalifikationen til den igangværende EM-slutrunde var heller ikke just imponerende.
Tirsdag kan Danmark ryge ud af endnu et gruppespil i en slutrunde, men alligevel vil DBU’s fodbolddirektør, Peter Møller, ikke forholde sig til, om Kasper Hjulmand stadig er landstræner, hvis Danmark ryger ud.
– Vi må forholde os til, at han har en kontrakt til 2026. Men jeg tænker ikke i de scenarier. Jeg synes, det er helt fair, at I spekulerer i det. Jeg vælger at tage den anden hat på. Jeg synes, vi har en mulighed for at lave noget godt i den her slutrunde stadigvæk.
– Selvfølgelig skal jeg forholde mig til alle scenarier, men vi er også nødt til at tænke på det, vi kan påvirke lige nu og her, og det er at gå videre fra puljen uden at tabe en puljekamp for første gang i 20 år. Vi har tabt en enkelt kamp ud af de sidste 14. Jeg synes, det er fair at være kritisk, siger Peter Møller.
Kritikken af det danske landshold har været stor, men det pres lever man fint med hos DBU.
– Det har altid været sådan med det danske landshold, at der er stor bevågenhed, og der er også stor kritik, hvis det ikke går så godt. Sådan var det, da Åge (Hareide, red.) var landstræner, da Morten (Olsen, red.) var landstræner, da Bo (Johansson, red.) og da Ricardo (Richard Møller Nielsen, red.) var landstræner, selvom han vandt EM.
– Jeg er enig i den kritik, der har været med, at det ikke har være lige så fantastisk, som det var i 2021 og så den VM-kvalifikation, der var inden Qatar. Der har været for store udsving, det er jeg helt enig i, fortæller Peter Møller.
DBU-bossen slår dog fast, at det slet ikke vil være tilfredsstillende, hvis Danmark ikke går videre fra gruppen.
– Det er aldrig tilfredsspillende, hvis vi ikke går videre fra et gruppespil. Vi drømmer stort, men vi har en god fornemmelse. Jeg synes, at det udtryk vi havde mod englænderne, var rigtig stærkt. Jeg kan ikke mindes en landskamp, hvor der var sådan en samhørighed mellem de danske fans og spillet inde på banen. De danske fans overdøvede de engelske, og det gjorde, at det var en meget minderig kamp.
– Når man så lægger oveni, at vi i de sidste 14 kampe kun har tabt en enkelt, ude mod Nordirland, og er startet med at komme på tavlen i begge EM-kamp, så synes jeg faktisk, at vi har et momentum, som er godt, fastslår han.
Danmark møder Serbien tirsdag, og her afgøres det, om Danmark skal videre fra gruppen.
LIVE
TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Danske klubber scorer millioner på VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
HELT VILDT