FREUDENSTADT (Tipsbladet): I DBU vil man ikke spekulere i Kasper Hjulmands fremtid.
Ved EM i 2021 og i VM-kvalifikationen inden Qatar var Danmark sprudlende, men efterfølgende er det gået den anden vej.
VM i Qatar var en fadæse, og kvalifikationen til den igangværende EM-slutrunde var heller ikke just imponerende.
Tirsdag kan Danmark ryge ud af endnu et gruppespil i en slutrunde, men alligevel vil DBU’s fodbolddirektør, Peter Møller, ikke forholde sig til, om Kasper Hjulmand stadig er landstræner, hvis Danmark ryger ud.
– Vi må forholde os til, at han har en kontrakt til 2026. Men jeg tænker ikke i de scenarier. Jeg synes, det er helt fair, at I spekulerer i det. Jeg vælger at tage den anden hat på. Jeg synes, vi har en mulighed for at lave noget godt i den her slutrunde stadigvæk.
– Selvfølgelig skal jeg forholde mig til alle scenarier, men vi er også nødt til at tænke på det, vi kan påvirke lige nu og her, og det er at gå videre fra puljen uden at tabe en puljekamp for første gang i 20 år. Vi har tabt en enkelt kamp ud af de sidste 14. Jeg synes, det er fair at være kritisk, siger Peter Møller.
Kritikken af det danske landshold har været stor, men det pres lever man fint med hos DBU.
– Det har altid været sådan med det danske landshold, at der er stor bevågenhed, og der er også stor kritik, hvis det ikke går så godt. Sådan var det, da Åge (Hareide, red.) var landstræner, da Morten (Olsen, red.) var landstræner, da Bo (Johansson, red.) og da Ricardo (Richard Møller Nielsen, red.) var landstræner, selvom han vandt EM.
– Jeg er enig i den kritik, der har været med, at det ikke har være lige så fantastisk, som det var i 2021 og så den VM-kvalifikation, der var inden Qatar. Der har været for store udsving, det er jeg helt enig i, fortæller Peter Møller.
DBU-bossen slår dog fast, at det slet ikke vil være tilfredsstillende, hvis Danmark ikke går videre fra gruppen.
– Det er aldrig tilfredsspillende, hvis vi ikke går videre fra et gruppespil. Vi drømmer stort, men vi har en god fornemmelse. Jeg synes, at det udtryk vi havde mod englænderne, var rigtig stærkt. Jeg kan ikke mindes en landskamp, hvor der var sådan en samhørighed mellem de danske fans og spillet inde på banen. De danske fans overdøvede de engelske, og det gjorde, at det var en meget minderig kamp.
– Når man så lægger oveni, at vi i de sidste 14 kampe kun har tabt en enkelt, ude mod Nordirland, og er startet med at komme på tavlen i begge EM-kamp, så synes jeg faktisk, at vi har et momentum, som er godt, fastslår han.
Danmark møder Serbien tirsdag, og her afgøres det, om Danmark skal videre fra gruppen.
LIVE
LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
MEDIE