Hjulmands job i fare? Fair at spekulere

I DBU vil man ikke spekulere i, om Kasper Hjulmand vil fortsætte som landstræner, hvis Danmark ryger ud af EM tirsdag.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): I DBU vil man ikke spekulere i Kasper Hjulmands fremtid.

Ved EM i 2021 og i VM-kvalifikationen inden Qatar var Danmark sprudlende, men efterfølgende er det gået den anden vej.

VM i Qatar var en fadæse, og kvalifikationen til den igangværende EM-slutrunde var heller ikke just imponerende.

Tirsdag kan Danmark ryge ud af endnu et gruppespil i en slutrunde, men alligevel vil DBU’s fodbolddirektør, Peter Møller, ikke forholde sig til, om Kasper Hjulmand stadig er landstræner, hvis Danmark ryger ud.

– Vi må forholde os til, at han har en kontrakt til 2026. Men jeg tænker ikke i de scenarier. Jeg synes, det er helt fair, at I spekulerer i det. Jeg vælger at tage den anden hat på. Jeg synes, vi har en mulighed for at lave noget godt i den her slutrunde stadigvæk.

– Selvfølgelig skal jeg forholde mig til alle scenarier, men vi er også nødt til at tænke på det, vi kan påvirke lige nu og her, og det er at gå videre fra puljen uden at tabe en puljekamp for første gang i 20 år. Vi har tabt en enkelt kamp ud af de sidste 14. Jeg synes, det er fair at være kritisk, siger Peter Møller.

Kritikken af det danske landshold har været stor, men det pres lever man fint med hos DBU.

– Det har altid været sådan med det danske landshold, at der er stor bevågenhed, og der er også stor kritik, hvis det ikke går så godt. Sådan var det, da Åge (Hareide, red.) var landstræner, da Morten (Olsen, red.) var landstræner, da Bo (Johansson, red.) og da Ricardo (Richard Møller Nielsen, red.) var landstræner, selvom han vandt EM.

– Jeg er enig i den kritik, der har været med, at det ikke har være lige så fantastisk, som det var i 2021 og så den VM-kvalifikation, der var inden Qatar. Der har været for store udsving, det er jeg helt enig i, fortæller Peter Møller.

DBU-bossen slår dog fast, at det slet ikke vil være tilfredsstillende, hvis Danmark ikke går videre fra gruppen.

– Det er aldrig tilfredsspillende, hvis vi ikke går videre fra et gruppespil. Vi drømmer stort, men vi har en god fornemmelse. Jeg synes, at det udtryk vi havde mod englænderne, var rigtig stærkt. Jeg kan ikke mindes en landskamp, hvor der var sådan en samhørighed mellem de danske fans og spillet inde på banen. De danske fans overdøvede de engelske, og det gjorde, at det var en meget minderig kamp.

– Når man så lægger oveni, at vi i de sidste 14 kampe kun har tabt en enkelt, ude mod Nordirland, og er startet med at komme på tavlen i begge EM-kamp, så synes jeg faktisk, at vi har et momentum, som er godt, fastslår han.

Danmark møder Serbien tirsdag, og her afgøres det, om Danmark skal videre fra gruppen.







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Kæk Wass: Han filmede!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Chelsea med historiens største PL-underskud

Rasmus Højlund har ikke set det før



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Tottenham præsenterer ny træner

En historisk katastrofe for Danmark

Kæmpe stjerne besøger København

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag