FREUDENSTADT (Tipsbladet): I DBU vil man ikke spekulere i Kasper Hjulmands fremtid.
Ved EM i 2021 og i VM-kvalifikationen inden Qatar var Danmark sprudlende, men efterfølgende er det gået den anden vej.
VM i Qatar var en fadæse, og kvalifikationen til den igangværende EM-slutrunde var heller ikke just imponerende.
Tirsdag kan Danmark ryge ud af endnu et gruppespil i en slutrunde, men alligevel vil DBU’s fodbolddirektør, Peter Møller, ikke forholde sig til, om Kasper Hjulmand stadig er landstræner, hvis Danmark ryger ud.
– Vi må forholde os til, at han har en kontrakt til 2026. Men jeg tænker ikke i de scenarier. Jeg synes, det er helt fair, at I spekulerer i det. Jeg vælger at tage den anden hat på. Jeg synes, vi har en mulighed for at lave noget godt i den her slutrunde stadigvæk.
– Selvfølgelig skal jeg forholde mig til alle scenarier, men vi er også nødt til at tænke på det, vi kan påvirke lige nu og her, og det er at gå videre fra puljen uden at tabe en puljekamp for første gang i 20 år. Vi har tabt en enkelt kamp ud af de sidste 14. Jeg synes, det er fair at være kritisk, siger Peter Møller.
Kritikken af det danske landshold har været stor, men det pres lever man fint med hos DBU.
– Det har altid været sådan med det danske landshold, at der er stor bevågenhed, og der er også stor kritik, hvis det ikke går så godt. Sådan var det, da Åge (Hareide, red.) var landstræner, da Morten (Olsen, red.) var landstræner, da Bo (Johansson, red.) og da Ricardo (Richard Møller Nielsen, red.) var landstræner, selvom han vandt EM.
– Jeg er enig i den kritik, der har været med, at det ikke har være lige så fantastisk, som det var i 2021 og så den VM-kvalifikation, der var inden Qatar. Der har været for store udsving, det er jeg helt enig i, fortæller Peter Møller.
DBU-bossen slår dog fast, at det slet ikke vil være tilfredsstillende, hvis Danmark ikke går videre fra gruppen.
– Det er aldrig tilfredsspillende, hvis vi ikke går videre fra et gruppespil. Vi drømmer stort, men vi har en god fornemmelse. Jeg synes, at det udtryk vi havde mod englænderne, var rigtig stærkt. Jeg kan ikke mindes en landskamp, hvor der var sådan en samhørighed mellem de danske fans og spillet inde på banen. De danske fans overdøvede de engelske, og det gjorde, at det var en meget minderig kamp.
– Når man så lægger oveni, at vi i de sidste 14 kampe kun har tabt en enkelt, ude mod Nordirland, og er startet med at komme på tavlen i begge EM-kamp, så synes jeg faktisk, at vi har et momentum, som er godt, fastslår han.
Danmark møder Serbien tirsdag, og her afgøres det, om Danmark skal videre fra gruppen.
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
Peter Schmeichel taget på sengen
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
HELT VILDT
