Der er dansk EM-billetfeber: Men pas på snyd

20.000 af 30.000 danske billetter til gruppekampene ved EM er solgt, oplyser DBU og advarer mod snyd.



Ingen har indtil videre købt flere billetter til EM i Tyskland end danskerne, der er hurtigere ud af starthullerne end nogen anden nation.

Det oplyser Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) til Dansk Boldspil-Union (DBU).

Danmark er blevet tildelt 10.000 billetter til hver af de indledende gruppekampe mod Slovenien, England og Serbien. Og 20.000 af de i alt 30.000 billetter er på nuværende tidspunkt blevet solgt.

Størstedelen af billetterne bliver i første omgang udbudt til de mest loyale fans, men det er også muligt at skrive sig på venteliste til en lodtrækning om en mindre portion, hvis man ikke har nok af de såkaldte loyalitetspoint.

Det har 30.000 indtil videre gjort på en venteliste, hvor man skal være registreret inden 12. december for at deltage. I lodtrækningen får beskedne 1500 personer hver mulighed for at købe to billetter.

Der er med andre ord ualmindelig stor rift om billetterne, men der er flere muligheder – især for de tålmodige.

Uefa har således sit eget salg af billetter til andre afsnit på stadionerne i Stuttgart, Frankfurt og München, hvor Danmark spiller. Også her skal man være registreret inden 12. december for at have mulighed for at købe billetter, hvilket mange allerede har valgt at gøre.

Flest har vist interesse for kampen mod England i Frankfurt 20. juni, så de bedste muligheder for at få en billet vil være at søge til kampen mod Slovenien i Stuttgart 16. juni eller til kampen mod Serbien i München 25. juni.

En helt tredje mulighed er at købe sine billetter i åbent salg. DBU advarer dog mod svindel og snyd og anbefaler at vente til foråret, hvor Uefa åbner en platform til salg af billetter mellem private.

– Vi forstår godt, at danske fans er ivrige efter at få fat i EM-billetter, men vi anbefaler virkelig, at fans bruger deres sunde fornuft og venter på den officielle platform, hvor alt sker under kontrollerede forhold.

– På den måde undgår fans at betale i dyre domme for billetter, som de måske aldrig ser. Når der er så stor interesse, så er der også svindlere, som bare vil have fansenes penge, siger DBU’s kommunikationschef, Jakob Høyer.

På Uefas platform vil der være mulighed for at købe billetter til Danmarks kampe, som udlændinge har købt, inden grupperne vil trukket ud, og nu ønsker at sælge.

/ritzau/





Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb


Bjarne Riis kan score millionbeløb

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

AGF nærmer sig angriber

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

FC København scorer 16 millioner kroner

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

‘De har problemer med os’

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Bekræftet: Færdig

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne