Ingen har indtil videre købt flere billetter til EM i Tyskland end danskerne, der er hurtigere ud af starthullerne end nogen anden nation.
Det oplyser Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) til Dansk Boldspil-Union (DBU).
Danmark er blevet tildelt 10.000 billetter til hver af de indledende gruppekampe mod Slovenien, England og Serbien. Og 20.000 af de i alt 30.000 billetter er på nuværende tidspunkt blevet solgt.
Størstedelen af billetterne bliver i første omgang udbudt til de mest loyale fans, men det er også muligt at skrive sig på venteliste til en lodtrækning om en mindre portion, hvis man ikke har nok af de såkaldte loyalitetspoint.
Det har 30.000 indtil videre gjort på en venteliste, hvor man skal være registreret inden 12. december for at deltage. I lodtrækningen får beskedne 1500 personer hver mulighed for at købe to billetter.
Der er med andre ord ualmindelig stor rift om billetterne, men der er flere muligheder – især for de tålmodige.
Uefa har således sit eget salg af billetter til andre afsnit på stadionerne i Stuttgart, Frankfurt og München, hvor Danmark spiller. Også her skal man være registreret inden 12. december for at have mulighed for at købe billetter, hvilket mange allerede har valgt at gøre.
Flest har vist interesse for kampen mod England i Frankfurt 20. juni, så de bedste muligheder for at få en billet vil være at søge til kampen mod Slovenien i Stuttgart 16. juni eller til kampen mod Serbien i München 25. juni.
En helt tredje mulighed er at købe sine billetter i åbent salg. DBU advarer dog mod svindel og snyd og anbefaler at vente til foråret, hvor Uefa åbner en platform til salg af billetter mellem private.
– Vi forstår godt, at danske fans er ivrige efter at få fat i EM-billetter, men vi anbefaler virkelig, at fans bruger deres sunde fornuft og venter på den officielle platform, hvor alt sker under kontrollerede forhold.
– På den måde undgår fans at betale i dyre domme for billetter, som de måske aldrig ser. Når der er så stor interesse, så er der også svindlere, som bare vil have fansenes penge, siger DBU’s kommunikationschef, Jakob Høyer.
På Uefas platform vil der være mulighed for at købe billetter til Danmarks kampe, som udlændinge har købt, inden grupperne vil trukket ud, og nu ønsker at sælge.
/ritzau/
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
Her kan du se Villarreal mod FC København
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
MEDIE
Rigtig dårlig melding
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
Pogba investerer i kamelvæddeløb
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER
Frank ser stærke muligheder for CL-avancement
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK
NYHEDER
Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano
DAGENS SPILFORSLAG