Ingen har indtil videre købt flere billetter til EM i Tyskland end danskerne, der er hurtigere ud af starthullerne end nogen anden nation.
Det oplyser Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) til Dansk Boldspil-Union (DBU).
Danmark er blevet tildelt 10.000 billetter til hver af de indledende gruppekampe mod Slovenien, England og Serbien. Og 20.000 af de i alt 30.000 billetter er på nuværende tidspunkt blevet solgt.
Størstedelen af billetterne bliver i første omgang udbudt til de mest loyale fans, men det er også muligt at skrive sig på venteliste til en lodtrækning om en mindre portion, hvis man ikke har nok af de såkaldte loyalitetspoint.
Det har 30.000 indtil videre gjort på en venteliste, hvor man skal være registreret inden 12. december for at deltage. I lodtrækningen får beskedne 1500 personer hver mulighed for at købe to billetter.
Der er med andre ord ualmindelig stor rift om billetterne, men der er flere muligheder – især for de tålmodige.
Uefa har således sit eget salg af billetter til andre afsnit på stadionerne i Stuttgart, Frankfurt og München, hvor Danmark spiller. Også her skal man være registreret inden 12. december for at have mulighed for at købe billetter, hvilket mange allerede har valgt at gøre.
Flest har vist interesse for kampen mod England i Frankfurt 20. juni, så de bedste muligheder for at få en billet vil være at søge til kampen mod Slovenien i Stuttgart 16. juni eller til kampen mod Serbien i München 25. juni.
En helt tredje mulighed er at købe sine billetter i åbent salg. DBU advarer dog mod svindel og snyd og anbefaler at vente til foråret, hvor Uefa åbner en platform til salg af billetter mellem private.
– Vi forstår godt, at danske fans er ivrige efter at få fat i EM-billetter, men vi anbefaler virkelig, at fans bruger deres sunde fornuft og venter på den officielle platform, hvor alt sker under kontrollerede forhold.
– På den måde undgår fans at betale i dyre domme for billetter, som de måske aldrig ser. Når der er så stor interesse, så er der også svindlere, som bare vil have fansenes penge, siger DBU’s kommunikationschef, Jakob Høyer.
På Uefas platform vil der være mulighed for at købe billetter til Danmarks kampe, som udlændinge har købt, inden grupperne vil trukket ud, og nu ønsker at sælge.
/ritzau/
Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
EKSKLUSIVT
I dialog med lynhurtig Superliga-angriber
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
FC Midtjylland tangerer klubrekord
TOPNYHED
Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona
TOPNYHED
Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner
NYHEDER
Kasper Hjulmand taber storkamp
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
TOPNYHED
Bizarre Barcelona-billeder går viralt
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF slår FC København i drama
TOPNYHED
Afsløring: Rommedahl ny direktør i dansk klub
EKSKLUSIVT
Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
Manchester United henter comebacksejr
HELT VILDT
Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale
Flamengo vinder Sydamerikas største turnering
Højbjerg-scoring i Marseille-deler
Jesper Sørensen og co. finaleklar
Her kan du se AGF mod FC København
DAGENS SPILFORSLAG