Der er dansk EM-billetfeber: Men pas på snyd

20.000 af 30.000 danske billetter til gruppekampene ved EM er solgt, oplyser DBU og advarer mod snyd.



Ingen har indtil videre købt flere billetter til EM i Tyskland end danskerne, der er hurtigere ud af starthullerne end nogen anden nation.

Det oplyser Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) til Dansk Boldspil-Union (DBU).

Danmark er blevet tildelt 10.000 billetter til hver af de indledende gruppekampe mod Slovenien, England og Serbien. Og 20.000 af de i alt 30.000 billetter er på nuværende tidspunkt blevet solgt.

Størstedelen af billetterne bliver i første omgang udbudt til de mest loyale fans, men det er også muligt at skrive sig på venteliste til en lodtrækning om en mindre portion, hvis man ikke har nok af de såkaldte loyalitetspoint.

Det har 30.000 indtil videre gjort på en venteliste, hvor man skal være registreret inden 12. december for at deltage. I lodtrækningen får beskedne 1500 personer hver mulighed for at købe to billetter.

Der er med andre ord ualmindelig stor rift om billetterne, men der er flere muligheder – især for de tålmodige.

Uefa har således sit eget salg af billetter til andre afsnit på stadionerne i Stuttgart, Frankfurt og München, hvor Danmark spiller. Også her skal man være registreret inden 12. december for at have mulighed for at købe billetter, hvilket mange allerede har valgt at gøre.

Flest har vist interesse for kampen mod England i Frankfurt 20. juni, så de bedste muligheder for at få en billet vil være at søge til kampen mod Slovenien i Stuttgart 16. juni eller til kampen mod Serbien i München 25. juni.

En helt tredje mulighed er at købe sine billetter i åbent salg. DBU advarer dog mod svindel og snyd og anbefaler at vente til foråret, hvor Uefa åbner en platform til salg af billetter mellem private.

– Vi forstår godt, at danske fans er ivrige efter at få fat i EM-billetter, men vi anbefaler virkelig, at fans bruger deres sunde fornuft og venter på den officielle platform, hvor alt sker under kontrollerede forhold.

– På den måde undgår fans at betale i dyre domme for billetter, som de måske aldrig ser. Når der er så stor interesse, så er der også svindlere, som bare vil have fansenes penge, siger DBU’s kommunikationschef, Jakob Høyer.

På Uefas platform vil der være mulighed for at købe billetter til Danmarks kampe, som udlændinge har købt, inden grupperne vil trukket ud, og nu ønsker at sælge.

/ritzau/





Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Bombe på vej i Wolfsburg?

Real Madrid – Benfica

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Det er helt galt, Brøndby!



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Deler godt Brøndby-nyt

Oprykker henter FCK-emne

Flere ændringer på vej i FC København  

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Storklub jagter Jacob Neestrup

Hylder Mads Hermansen

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

‘Schmedes er under pres’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Neestrup afslører reprimande

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Argentinske klubber strejker

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup