Bevæget over Højlund: – Lige så jeg får gåsehud

Tipsbladets EM-studie er i luften. Og særligt én spiller begejstrer tidligere landsholdskeeper Jesper Christiansen.



Der er under en uge, til EM-slutrunden i Tyskland begynder, og der er også under en uge, til Danmark skal i aktion mod Slovenien.

Og efter et par testkampe mod henholdsvis Sverige og Norge, der begge endte med sejr, blæser der positive vinde i forhold til Kasper Hjulmands tropper, der vel dårligt kunne have fået bedre opstart til slutrunden.

Der er kun enkelte bekymringer: Simon Kjærs rustne præstation mod Norge, og så leder man efter hullerne i osten, hvis man også er bekymret over det faktum, at Rasmus Højlund ikke har scoret i de sidste fire landskampe.

Dagens udgave af Tipsbladets EM-studie gennemgår stort og småt før EM-slutrundens åbning på fredag, og her vender Jesper Christiansen og Allan Olsen tilstanden omkring det danske landshold.

Både Simon Kjærs bekymrende form samt altså Rasmus Højlunds status på holdet.

– Jeg er ikke nervøs. Han skal bare serviceres. Han er uhyggelig inde i boksen, han gør ondt på forsvaret, og det er klart, at modstanderne har et ekstra øje på ham – de ved godt, hvad han kan. Det giver måske mere frihed til Wind og Eriksen, men han skal serviceres, og det er også derfor, at jeg gerne vil have, at vi spiller med wing backs, der bare kommer afsted over kanterne, og bare får serviceret ham i boksen. Ligger du med Højlund og Wind derinde, kan du gøre ondt på dem, siger Jesper Christiansen om Rasmus Højlund.

Den tidligere landsholdskeeper fortæller videre om Højlund:

– Det er lige, så jeg får gåsehud. Det er så fed en historie med ham. At komme til så stor en klub og allerede have sat sit navn ind, som han har derovre, på trods af den modgang, han havde, det er sejt af så ung en knægt. Det er fedt.

Allan Olsen og Jesper Christiansen vil deltage ofte i Tipsbladets daglige EM-studie, men vært Amanda Bodenhoff vil også have andre gæster med i studiet.

Så hold øje her på sitet eller på YouTube.

Du kan øverst til denne artikel se første afsnit.





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tordner mod VM-træner

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Flere Superliga-kamp rykkes

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil