Bevæget over Højlund: – Lige så jeg får gåsehud

Tipsbladets EM-studie er i luften. Og særligt én spiller begejstrer tidligere landsholdskeeper Jesper Christiansen.



Der er under en uge, til EM-slutrunden i Tyskland begynder, og der er også under en uge, til Danmark skal i aktion mod Slovenien.

Og efter et par testkampe mod henholdsvis Sverige og Norge, der begge endte med sejr, blæser der positive vinde i forhold til Kasper Hjulmands tropper, der vel dårligt kunne have fået bedre opstart til slutrunden.

Der er kun enkelte bekymringer: Simon Kjærs rustne præstation mod Norge, og så leder man efter hullerne i osten, hvis man også er bekymret over det faktum, at Rasmus Højlund ikke har scoret i de sidste fire landskampe.

Dagens udgave af Tipsbladets EM-studie gennemgår stort og småt før EM-slutrundens åbning på fredag, og her vender Jesper Christiansen og Allan Olsen tilstanden omkring det danske landshold.

Både Simon Kjærs bekymrende form samt altså Rasmus Højlunds status på holdet.

– Jeg er ikke nervøs. Han skal bare serviceres. Han er uhyggelig inde i boksen, han gør ondt på forsvaret, og det er klart, at modstanderne har et ekstra øje på ham – de ved godt, hvad han kan. Det giver måske mere frihed til Wind og Eriksen, men han skal serviceres, og det er også derfor, at jeg gerne vil have, at vi spiller med wing backs, der bare kommer afsted over kanterne, og bare får serviceret ham i boksen. Ligger du med Højlund og Wind derinde, kan du gøre ondt på dem, siger Jesper Christiansen om Rasmus Højlund.

Den tidligere landsholdskeeper fortæller videre om Højlund:

– Det er lige, så jeg får gåsehud. Det er så fed en historie med ham. At komme til så stor en klub og allerede have sat sit navn ind, som han har derovre, på trods af den modgang, han havde, det er sejt af så ung en knægt. Det er fedt.

Allan Olsen og Jesper Christiansen vil deltage ofte i Tipsbladets daglige EM-studie, men vært Amanda Bodenhoff vil også have andre gæster med i studiet.

Så hold øje her på sitet eller på YouTube.

Du kan øverst til denne artikel se første afsnit.







LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er FCK’s modstander i Conference League

Her er AGF’s Champions League-modstander

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Raser over Messi-situation: Skandaløst!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Brøndby henter keeper – her er planen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Denne klub drømmer om Højbjerg

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Meget hård tilskuerstraf til FCK

De lurer på Kjærgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

England – Kroatien

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Klar transfermelding

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Portugal – DR Congo