Fransk landstræner udpeger Italiens svaghed

Italien imponerede i EM-åbneren mod Tyrkiet, men den franske landsholdstræner Didier Deschamps maner til besindighed.



Italien lagde stærkt fra land med en overbevisende 3-0 sejr over Tyrkiet, der ikke lignede de EM-outsidere, de nogle steder var spået som.

Efter kampen høste det italienske mandskab roser rundt omkring, men i den franske landsholdslejr forsøgte landstræner Didier Deschamps at få italienerne ned på jorden igen.

– Italien kan sagtens have ambitioner om at gå langt, selvom mange af deres spillere ikke har ret meget international erfaring. For mange Azzurri (det italienske landsholds kælenavn, red.) er det her deres første store turnering, men det var det samme for Mbappé og Pavard i 2018, så vi skal være opmærksomme.

– Du vinder ikke kampe, inden du går på banen, kvalitet og talent er ikke nok. Du skal også besidde mental styrke, aggressivitet og beslutsomhed, alt det vi havde i Rusland i 2018 (da de blev verdensmestre, red.). Det er ikke nemt at vinde, siger han ifølge Football Italia.

Den franske landstræner havde dog også plads til at rose enkelte af de italienske spillere, som han synes ser spændende ud.

– Jeg kan godt lide Chiesa, som har haft en flot sæson i Juventus, men også Barella. Derudover har de Immobile og Verratti, der er værdifulde spillere. Mancini har bygget noget interessant op med unge spillere, der udvikles hurtigt. Samtidig har de stadig fået fine resultater i Nations League og VM-kvalifikationen.

Frankrig spiller sin første kamp mod Tyskland på tirsdag klokken 21, mens Italiens næste kamp er mod Schweiz 16. juni.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

FC Midtjylland – AC Horsens



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

AaB spiller sig på førstepladsen

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

FC Nordsjælland – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Tottenham-flop i stor transfer

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Brøndby-boss teaser for transfer

Nærmer sig vild FCK-præstation

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘En trøstepræmie af en turnering’

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer