Italien lagde stærkt fra land med en overbevisende 3-0 sejr over Tyrkiet, der ikke lignede de EM-outsidere, de nogle steder var spået som.
Efter kampen høste det italienske mandskab roser rundt omkring, men i den franske landsholdslejr forsøgte landstræner Didier Deschamps at få italienerne ned på jorden igen.
– Italien kan sagtens have ambitioner om at gå langt, selvom mange af deres spillere ikke har ret meget international erfaring. For mange Azzurri (det italienske landsholds kælenavn, red.) er det her deres første store turnering, men det var det samme for Mbappé og Pavard i 2018, så vi skal være opmærksomme.
– Du vinder ikke kampe, inden du går på banen, kvalitet og talent er ikke nok. Du skal også besidde mental styrke, aggressivitet og beslutsomhed, alt det vi havde i Rusland i 2018 (da de blev verdensmestre, red.). Det er ikke nemt at vinde, siger han ifølge Football Italia.
Den franske landstræner havde dog også plads til at rose enkelte af de italienske spillere, som han synes ser spændende ud.
– Jeg kan godt lide Chiesa, som har haft en flot sæson i Juventus, men også Barella. Derudover har de Immobile og Verratti, der er værdifulde spillere. Mancini har bygget noget interessant op med unge spillere, der udvikles hurtigt. Samtidig har de stadig fået fine resultater i Nations League og VM-kvalifikationen.
Frankrig spiller sin første kamp mod Tyskland på tirsdag klokken 21, mens Italiens næste kamp er mod Schweiz 16. juni.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
NYHEDER
Nu taler Messi
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
