Fransk landstræner udpeger Italiens svaghed

Italien imponerede i EM-åbneren mod Tyrkiet, men den franske landsholdstræner Didier Deschamps maner til besindighed.



Italien lagde stærkt fra land med en overbevisende 3-0 sejr over Tyrkiet, der ikke lignede de EM-outsidere, de nogle steder var spået som.

Efter kampen høste det italienske mandskab roser rundt omkring, men i den franske landsholdslejr forsøgte landstræner Didier Deschamps at få italienerne ned på jorden igen.

– Italien kan sagtens have ambitioner om at gå langt, selvom mange af deres spillere ikke har ret meget international erfaring. For mange Azzurri (det italienske landsholds kælenavn, red.) er det her deres første store turnering, men det var det samme for Mbappé og Pavard i 2018, så vi skal være opmærksomme.

– Du vinder ikke kampe, inden du går på banen, kvalitet og talent er ikke nok. Du skal også besidde mental styrke, aggressivitet og beslutsomhed, alt det vi havde i Rusland i 2018 (da de blev verdensmestre, red.). Det er ikke nemt at vinde, siger han ifølge Football Italia.

Den franske landstræner havde dog også plads til at rose enkelte af de italienske spillere, som han synes ser spændende ud.

– Jeg kan godt lide Chiesa, som har haft en flot sæson i Juventus, men også Barella. Derudover har de Immobile og Verratti, der er værdifulde spillere. Mancini har bygget noget interessant op med unge spillere, der udvikles hurtigt. Samtidig har de stadig fået fine resultater i Nations League og VM-kvalifikationen.

Frankrig spiller sin første kamp mod Tyskland på tirsdag klokken 21, mens Italiens næste kamp er mod Schweiz 16. juni.







LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

‘Det er et angreb på FCK’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: FCM forlænger med stort talent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

– Schwartau-handel giver ingen mening

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud