Fransk landstræner udpeger Italiens svaghed

Italien imponerede i EM-åbneren mod Tyrkiet, men den franske landsholdstræner Didier Deschamps maner til besindighed.



Italien lagde stærkt fra land med en overbevisende 3-0 sejr over Tyrkiet, der ikke lignede de EM-outsidere, de nogle steder var spået som.

Efter kampen høste det italienske mandskab roser rundt omkring, men i den franske landsholdslejr forsøgte landstræner Didier Deschamps at få italienerne ned på jorden igen.

– Italien kan sagtens have ambitioner om at gå langt, selvom mange af deres spillere ikke har ret meget international erfaring. For mange Azzurri (det italienske landsholds kælenavn, red.) er det her deres første store turnering, men det var det samme for Mbappé og Pavard i 2018, så vi skal være opmærksomme.

– Du vinder ikke kampe, inden du går på banen, kvalitet og talent er ikke nok. Du skal også besidde mental styrke, aggressivitet og beslutsomhed, alt det vi havde i Rusland i 2018 (da de blev verdensmestre, red.). Det er ikke nemt at vinde, siger han ifølge Football Italia.

Den franske landstræner havde dog også plads til at rose enkelte af de italienske spillere, som han synes ser spændende ud.

– Jeg kan godt lide Chiesa, som har haft en flot sæson i Juventus, men også Barella. Derudover har de Immobile og Verratti, der er værdifulde spillere. Mancini har bygget noget interessant op med unge spillere, der udvikles hurtigt. Samtidig har de stadig fået fine resultater i Nations League og VM-kvalifikationen.

Frankrig spiller sin første kamp mod Tyskland på tirsdag klokken 21, mens Italiens næste kamp er mod Schweiz 16. juni.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-LIVE: Tre røde kort i VM-åbningskampen

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

City med vildt rekordbud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Jens Jønsson flirter med dansk retur