Italien lagde stærkt fra land med en overbevisende 3-0 sejr over Tyrkiet, der ikke lignede de EM-outsidere, de nogle steder var spået som.
Efter kampen høste det italienske mandskab roser rundt omkring, men i den franske landsholdslejr forsøgte landstræner Didier Deschamps at få italienerne ned på jorden igen.
– Italien kan sagtens have ambitioner om at gå langt, selvom mange af deres spillere ikke har ret meget international erfaring. For mange Azzurri (det italienske landsholds kælenavn, red.) er det her deres første store turnering, men det var det samme for Mbappé og Pavard i 2018, så vi skal være opmærksomme.
– Du vinder ikke kampe, inden du går på banen, kvalitet og talent er ikke nok. Du skal også besidde mental styrke, aggressivitet og beslutsomhed, alt det vi havde i Rusland i 2018 (da de blev verdensmestre, red.). Det er ikke nemt at vinde, siger han ifølge Football Italia.
Den franske landstræner havde dog også plads til at rose enkelte af de italienske spillere, som han synes ser spændende ud.
– Jeg kan godt lide Chiesa, som har haft en flot sæson i Juventus, men også Barella. Derudover har de Immobile og Verratti, der er værdifulde spillere. Mancini har bygget noget interessant op med unge spillere, der udvikles hurtigt. Samtidig har de stadig fået fine resultater i Nations League og VM-kvalifikationen.
Frankrig spiller sin første kamp mod Tyskland på tirsdag klokken 21, mens Italiens næste kamp er mod Schweiz 16. juni.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-transfer bekræftet
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
CUSTOM
Mexico – England
INTERVIEW
