Her er Danmarks drømmepulje – og det værste mareridt

Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen giver sit bud på, hvad der vil være Danmarks drømme- og skrækpulje ved fredagens VM-kvalifikationslodtrækinng.



Ved middagstid trækkes der lod til VM-kvalifikationen, og dermed finder det danske landshold ud af, hvem de skal op imod i bestræbelserne på at kvalificere sig til slutrunden i 2026, som afvikles i USA, Mexico og Canada.

Danmark er seedet i øverste lag og undgår dermed de allerbedste hold i Europa, men det kan stadig blive meget svært for Brian Riemers mandskab at sikre sig førstepladsen, som giver direkte adgang til VM.

Her er de fem seedningslag:

Første seedningslag: Frankrig, Spanien, England, Portugal, Holland, Belgien, Italien, Tyskland, Kroatien, Schweiz, Østrig, Danmark.

Andet seedningslag: Ukraine, Sverige, Tyrkiet, Wales, Ungarn, Serbien, Polen, Rumænien, Grækenland, Slovakiet, Tjekkiet, Norge.

Tredje seedningslag: Skotland, Slovenien, Irland, Albanien, Nordmakedonien,Georgien, Finland, Island, Nordirland, Montenegro, Bosnien-Herzegovina, Israel.

Fjerde seedningslag: Bulgarien, Luxembourg, Belarus, Kosovo, Armenien, Kasakhstan, Aserbajdsjan, Estland, Cypern, Færøerne, Letland, Litauen.

Femte seedningslag: Moldova, Malta, Andorra, Gibraltar, Liechtenstein, San Marino.

Bedst, værst og sjovest?
Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen giver her sit bud på, hvad der vil være den bedste og værste lodtrækning for Danmark, når det går løs.

Drømmepuljen: Danmark, Wales, Nordirland, Letland, Liechtenstein.

– Wales er efter mine begreber på vej ned i niveau, så det bliver dem foran Rumænien, der er en mere træls modstander på udebane end waliserne. Jeg tager Nordirland, fordi det også er en ret mild udebanetur sammenlignet med, hvem man ellers kan få, og så er der heller ikke samme fut i nordirerne, end da de var slutrunde-aktuelle for nogle år siden.

– Og så er Letland lidt af et fund i fjerde seedningslag, for der er ikke bid i dem overhovedet – de har lige klaret sig skidt i Nations League og har overraskende få udlandsproffer. Og så er Liechtenstein bare beviset på, at der findes lette kampe i landsholdsfodbold – nøj, det er pinligt for dem, at de tabte 3-1 til San Marino.

Skrækpuljen: Danmark, Tyrkiet, Skotland, Belarus, Moldova.

– Jeg synes, Tyrkiet viste et flot topniveau til EM-slutrunden i Tyskland, og der er en række stærke spillere på holdet i hver kæde. Ukraine er hårdt ramt af ikke at kunne spille hjemme, så derfor lander jeg på tyrkerne. Skotland slog Danmark i VM-kvalifikationen senest og har et fornuftigt fodboldhold, der efter mine begreber burde høre hjemme i andet seedningslag, de kunne blive et giftigt bekendtskab.

– Der er et stort dyk i niveau ned til fjerde seedningslag, men her vil Belarus være en dødirriterende modstander, fordi man så skulle spille på neutral bane uden tilskuere, og fordi det faktisk er et ok fodboldhold. Moldova er bestemt ikke gode, men de er ikke nær så svage som de andre i nederste seedningslag, så det vil være en træls lodtrækning at få dem.

Den sjove: Danmark, Sverige, Island, Færøerne, San Marino.

– Det vil være supersjovt med to opgør med svenskerne og Jon Dahl Tomasson. Jeg siger bestemt ikke, det vil være nemt, men hold op for nogle brag, det ville være. Island har jo nærmest et halvt Superliga-hold og vil også være en fantastisk modstander, og i samme nordiske stil vil det være fedt med et par kampe til mod Færøerne. De er ikke nogen skræmmende modstander. Og er det ikke oplagt med et par revanchekampe mod San Marino? Det var tæt på at gå galt på udebane senest, det skal Brian Riemer og Co. da have rettet op på!

Du kan følge lodtrækningen LIVE her på Tipsbladet klokken 12.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Færdig i FC Midtjylland?

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Samler informationer om FCK’er

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

I svime over Højlund

Choktransfer?



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Medie peger på FC København

Vild udtalelse om Nathan Trott

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Manchester United jagter Liverpool-profil

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Han skal jo være Brøndby-mand

Trods krise: Freder Superliga-træner

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Superliga-stortalenter topper international liste

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Forlænger med stortalent

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Celtic – Stuttgart

Brøndby henter stort målmandstalent

– Det er absolut bekymrende!

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Parisiske dydsmønstre i Monaco

José Mourinho klarmelder dansker

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum