Ved middagstid trækkes der lod til VM-kvalifikationen, og dermed finder det danske landshold ud af, hvem de skal op imod i bestræbelserne på at kvalificere sig til slutrunden i 2026, som afvikles i USA, Mexico og Canada.
Danmark er seedet i øverste lag og undgår dermed de allerbedste hold i Europa, men det kan stadig blive meget svært for Brian Riemers mandskab at sikre sig førstepladsen, som giver direkte adgang til VM.
Her er de fem seedningslag:
Første seedningslag: Frankrig, Spanien, England, Portugal, Holland, Belgien, Italien, Tyskland, Kroatien, Schweiz, Østrig, Danmark.
Andet seedningslag: Ukraine, Sverige, Tyrkiet, Wales, Ungarn, Serbien, Polen, Rumænien, Grækenland, Slovakiet, Tjekkiet, Norge.
Tredje seedningslag: Skotland, Slovenien, Irland, Albanien, Nordmakedonien,Georgien, Finland, Island, Nordirland, Montenegro, Bosnien-Herzegovina, Israel.
Fjerde seedningslag: Bulgarien, Luxembourg, Belarus, Kosovo, Armenien, Kasakhstan, Aserbajdsjan, Estland, Cypern, Færøerne, Letland, Litauen.
Femte seedningslag: Moldova, Malta, Andorra, Gibraltar, Liechtenstein, San Marino.
Bedst, værst og sjovest?
Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen giver her sit bud på, hvad der vil være den bedste og værste lodtrækning for Danmark, når det går løs.
Drømmepuljen: Danmark, Wales, Nordirland, Letland, Liechtenstein.
– Wales er efter mine begreber på vej ned i niveau, så det bliver dem foran Rumænien, der er en mere træls modstander på udebane end waliserne. Jeg tager Nordirland, fordi det også er en ret mild udebanetur sammenlignet med, hvem man ellers kan få, og så er der heller ikke samme fut i nordirerne, end da de var slutrunde-aktuelle for nogle år siden.
– Og så er Letland lidt af et fund i fjerde seedningslag, for der er ikke bid i dem overhovedet – de har lige klaret sig skidt i Nations League og har overraskende få udlandsproffer. Og så er Liechtenstein bare beviset på, at der findes lette kampe i landsholdsfodbold – nøj, det er pinligt for dem, at de tabte 3-1 til San Marino.
Skrækpuljen: Danmark, Tyrkiet, Skotland, Belarus, Moldova.
– Jeg synes, Tyrkiet viste et flot topniveau til EM-slutrunden i Tyskland, og der er en række stærke spillere på holdet i hver kæde. Ukraine er hårdt ramt af ikke at kunne spille hjemme, så derfor lander jeg på tyrkerne. Skotland slog Danmark i VM-kvalifikationen senest og har et fornuftigt fodboldhold, der efter mine begreber burde høre hjemme i andet seedningslag, de kunne blive et giftigt bekendtskab.
– Der er et stort dyk i niveau ned til fjerde seedningslag, men her vil Belarus være en dødirriterende modstander, fordi man så skulle spille på neutral bane uden tilskuere, og fordi det faktisk er et ok fodboldhold. Moldova er bestemt ikke gode, men de er ikke nær så svage som de andre i nederste seedningslag, så det vil være en træls lodtrækning at få dem.
Den sjove: Danmark, Sverige, Island, Færøerne, San Marino.
– Det vil være supersjovt med to opgør med svenskerne og Jon Dahl Tomasson. Jeg siger bestemt ikke, det vil være nemt, men hold op for nogle brag, det ville være. Island har jo nærmest et halvt Superliga-hold og vil også være en fantastisk modstander, og i samme nordiske stil vil det være fedt med et par kampe til mod Færøerne. De er ikke nogen skræmmende modstander. Og er det ikke oplagt med et par revanchekampe mod San Marino? Det var tæt på at gå galt på udebane senest, det skal Brian Riemer og Co. da have rettet op på!
Du kan følge lodtrækningen LIVE her på Tipsbladet klokken 12.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
‘Schmedes er under pres’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Victor Froholdt bliver matchvinder
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Brøndbys offensive problemer fortsatte
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
Sune Smith-Nielsen færdig
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
Formand freder Jacob Neestrup
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!