Her er Danmarks drømmepulje – og det værste mareridt

Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen giver sit bud på, hvad der vil være Danmarks drømme- og skrækpulje ved fredagens VM-kvalifikationslodtrækinng.



Ved middagstid trækkes der lod til VM-kvalifikationen, og dermed finder det danske landshold ud af, hvem de skal op imod i bestræbelserne på at kvalificere sig til slutrunden i 2026, som afvikles i USA, Mexico og Canada.

Danmark er seedet i øverste lag og undgår dermed de allerbedste hold i Europa, men det kan stadig blive meget svært for Brian Riemers mandskab at sikre sig førstepladsen, som giver direkte adgang til VM.

Her er de fem seedningslag:

Første seedningslag: Frankrig, Spanien, England, Portugal, Holland, Belgien, Italien, Tyskland, Kroatien, Schweiz, Østrig, Danmark.

Andet seedningslag: Ukraine, Sverige, Tyrkiet, Wales, Ungarn, Serbien, Polen, Rumænien, Grækenland, Slovakiet, Tjekkiet, Norge.

Tredje seedningslag: Skotland, Slovenien, Irland, Albanien, Nordmakedonien,Georgien, Finland, Island, Nordirland, Montenegro, Bosnien-Herzegovina, Israel.

Fjerde seedningslag: Bulgarien, Luxembourg, Belarus, Kosovo, Armenien, Kasakhstan, Aserbajdsjan, Estland, Cypern, Færøerne, Letland, Litauen.

Femte seedningslag: Moldova, Malta, Andorra, Gibraltar, Liechtenstein, San Marino.

Bedst, værst og sjovest?
Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen giver her sit bud på, hvad der vil være den bedste og værste lodtrækning for Danmark, når det går løs.

Drømmepuljen: Danmark, Wales, Nordirland, Letland, Liechtenstein.

– Wales er efter mine begreber på vej ned i niveau, så det bliver dem foran Rumænien, der er en mere træls modstander på udebane end waliserne. Jeg tager Nordirland, fordi det også er en ret mild udebanetur sammenlignet med, hvem man ellers kan få, og så er der heller ikke samme fut i nordirerne, end da de var slutrunde-aktuelle for nogle år siden.

– Og så er Letland lidt af et fund i fjerde seedningslag, for der er ikke bid i dem overhovedet – de har lige klaret sig skidt i Nations League og har overraskende få udlandsproffer. Og så er Liechtenstein bare beviset på, at der findes lette kampe i landsholdsfodbold – nøj, det er pinligt for dem, at de tabte 3-1 til San Marino.

Skrækpuljen: Danmark, Tyrkiet, Skotland, Belarus, Moldova.

– Jeg synes, Tyrkiet viste et flot topniveau til EM-slutrunden i Tyskland, og der er en række stærke spillere på holdet i hver kæde. Ukraine er hårdt ramt af ikke at kunne spille hjemme, så derfor lander jeg på tyrkerne. Skotland slog Danmark i VM-kvalifikationen senest og har et fornuftigt fodboldhold, der efter mine begreber burde høre hjemme i andet seedningslag, de kunne blive et giftigt bekendtskab.

– Der er et stort dyk i niveau ned til fjerde seedningslag, men her vil Belarus være en dødirriterende modstander, fordi man så skulle spille på neutral bane uden tilskuere, og fordi det faktisk er et ok fodboldhold. Moldova er bestemt ikke gode, men de er ikke nær så svage som de andre i nederste seedningslag, så det vil være en træls lodtrækning at få dem.

Den sjove: Danmark, Sverige, Island, Færøerne, San Marino.

– Det vil være supersjovt med to opgør med svenskerne og Jon Dahl Tomasson. Jeg siger bestemt ikke, det vil være nemt, men hold op for nogle brag, det ville være. Island har jo nærmest et halvt Superliga-hold og vil også være en fantastisk modstander, og i samme nordiske stil vil det være fedt med et par kampe til mod Færøerne. De er ikke nogen skræmmende modstander. Og er det ikke oplagt med et par revanchekampe mod San Marino? Det var tæt på at gå galt på udebane senest, det skal Brian Riemer og Co. da have rettet op på!

Du kan følge lodtrækningen LIVE her på Tipsbladet klokken 12.





Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Steve Cooper varsler store ændringer

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

– De skal skille sig af med ham!

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

– Det er fuldkommen meningsløst

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Voldsom Franculino-spådom

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

AaB-talent prøver sig af i Italien

Thomas Frank afviser at tale om det

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Kæmpe triumf for Frank

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Klubboss i angreb på FCK

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Viktor Claesson bliver i FC København

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996