Familien jubler: Minder om John Faxe!

Morten Hjulmand leverede et kanonmål mod England ved EM, men det er ikke altid den gode sparketeknik, som har hersket hos landsholdsspilleren. Tipsbladet har talt med Peter Hjulmand, der er storebror til den nye landsholdsstjerne.



– Det sydede og boblede inde i mig, men jeg prøvede at beherske mig. 

Begejstringen strålede ud af Peter Hjulmand, da Morten Hjulmand kanonerede bolden i kassen til 1-1 mod England i torsdagens EM-opgør.

28-årige Peter Hjulmand er storebror til 24-årige Morten Hjulmand og fodboldspiller i Danmarksserie-klubben Tårnby FF, og han har svært ved at fatte, at hans lillebror er blevet det danske landsholds nye darling. 

Der er lidt John Faxe over ham med de afslutninger. Det har aldrig siddet helt i skabet.

Peter Hjulmand
Morten Hjulmands storebror

– Det har næsten været helt overvældende. Jeg ser ham stadig som Morten Skovmus, som jeg kaldte ham som lille.

– Det er også uvirkeligt, fordi det er gået så stærkt. Det seneste år har han valgt at tage skridtet op fra Lecce til Sporting. Han fik så et mesterskab, og det var jeg nede at opleve.

– Han fik lov til at få den hæder, som han har kæmpet så hårdt for på det danske landshold. Det, som han går igennem, er magisk. Som storebror er det en uvirkelig oplevelse. Jeg kigger på en knægt, som man bare har trynet hjemme i haven i så mange år. Nu får han hele det danske land til at rejse sig, synge og juble. Det er helt eminent at være på sidelinjen og følge det, siger Peter Hjulmand til Tipsbladet.

Peter Hjulmand havde også svært ved at være i sig selv, da lillebror hamrede bolden ind bag Jordan Pickford.

– Det var ren forløsning. Jeg kunne se Mortens jubelbrøl, da det gik op for ham, at han havde scoret og løb ud til fansene, og han råbte bare.

– Det sydede og boblede inde i mig, men jeg prøvede at beherske mig, da jeg stod med en masse andre på Tårnby Stadion. Indvendigt havde jeg det som Morten. Det var ren eufori og nærmest hysteri.

Artiklen fortsætter under billedet.

9ad5c425-1af0-408e-b109-acdc99122ab7

Her ses Peter Hjulmand og Morten Hjulmand ved mesterskabsfejringen i Sporting. Foto: Privat

Minder om John Faxe
Morten Hjulmand har ved flere lejligheder vist flot sparketeknik. Specielt i portugisiske Sporting har den danske profil leveret flere flotte mål.

Da Tipsbladet spørger Peter Hjulmand om lillebroren altid har haft et godt spark, begynder han at grine.

– Han har nok kigget på sin storebror og prøvet at efterligne ham, siger han med et smil og tilføjer.

– Det er blevet bedre, og nu gør jeg ham nok lidt dårligere. Der er lidt John Faxe over ham med de afslutninger. Det har aldrig siddet helt i skabet, hvis man går tilbage til Lecce-tiden, så scorede han ikke så mange mål. Han har scoret nogle fine mål i Sporting, men jeg kan ikke finde ud af, om det er mere held end forstand. Det er selvfølgelig sagt med grin og smil, men han er blevet bedre.

– Det er tydeligt at se. Morten er en type, at hvis han ikke er god til noget, så arbejder han for at blive bedre. Han forstår sine svagheder og styrker, og det er nok også derfor, at han er nået dertil, hvor han er.

Peter Hjulmand tager snart til Tyskland for at heppe på sin bror, og det ser han meget frem til. En stor del af familien er allerede på plads i det tyske.

– Hans kone Emilie har været dernede i de første to kampe, og vores forældre har også været der. De er der så også i den kommende uge, og jeg tager så derned og ser den sidste kamp i gruppen mod Serbien.

– Der er mange, der støtter ham, og jeg glæder mig sindssygt til at få lov til at være en del af fanzonen og de danske fans, så jeg kan nyde kampen og samtidig forhåbentlig se Morten få 90 minutter mod Serbien.

Storebror Hjulmand bobler af optimisme og tror, at denne EM-slutrunde kan være starten på en stor karriere på det danske A-landshold for lillebroren.

– Hvis Morten sætter en ting for, så helmer han ikke, før at det sker. Derfor tror jeg kun, at det er toppen af isbjerget. Jeg tror, at han får en rigtig flot landsholdskarriere.

– Han er en leder, som gerne vil påtage sig det ansvar, og han tager gerne de tæsk, der følger med. Vi har kun set noget af det potentiale, som han besidder, siger Peter Hjulmand til Tipsbladet.

Danmark møder Serbien på tirsdag ved EM.





Amin Chiakha tilbage til FCK?


Monaco kan overraske i Norge

Neestrup: ‘De to største i Danmark’

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

FCM jagter Franculino-erstatning

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’

David Nielsen, den er til dig!

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Deler godt FC København-nyt

Thomas Frank har fået en undskyldning

Steve Cooper overrasker stort

Derfor vinder Brøndby ikke guld

– Brøndby har min støtte

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

– Det er skidt for spillernes helbred

Vigtigt nyt for Brian Riemer

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

De tager over for Ivan Prelec

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

Alexander Zorniger chokerede i Farum

– Der er langt endnu

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Medie i svime over Bischoff: Banens bedste igen!

– Jeg er ham evigt taknemmelig

Franculino redder FCM

Kæmpebøde for dokumentsvindel

– FCK er ikke det bedste sted

Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat

Sådan starter FC Midtjylland og AGF

Vejle fyrer Prelec

Landstræner overrasker: Her er VM-truppen

Frank bekræfter: Stjerner tvivlsomme mod FCK

Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’