Kan sætte vild rekord på Wembley: Aldrig sket før

Få her unikke stats inden braget på Wembley mellem England og Danmark.



I manglen på muligheder for at rejse til England, bliver det de danskere, der er bosiddende i Storbritannien, der skal bakke det danske landshold op på Wembley i jagten på EM-finalen.

Herhjemme vil hele nationen heppe på det danske hold, der har tændt en vild EM-feber i de seneste kampe.

Det er flere rekorder i spil i aftenens EM-semifinale, men en af dem kommer til at ramme England ekstra på stoltheden, hvis det danske hold går fra banen som vindere. I samarbejde med SpilXperten.com præsenterer vi her masser af unik viden inden aftenens store brag:


● England har kun vundet et af de seneste seks betydningsfulde opgør mod Danmark (tre uafgjorte og to nederlag. Den seneste engelske sejr ligger helt tilbage til VM 2002, hvor England vandt med 3-0.

● Det er tredje gang, at Danmark og England støder sammen i en slutrunde. Ud over den engelske 3-0-sejr ved VM 2002 mødtes de to nationer også i 1992, hvor det blev til 0-0 i gruppespillet. Og resten fra den turnering er historie…

● De seneste syv (7!) møder mellem England og Danmark spillet på Wembley er sluttet med en 1-0-sejr. Fem engelske 1-0-sejre og to danske 1-0-sejre. 

● Ud over at komme i EM-finalen. hvilket er historisk nok i sig selv, kan Danmark ramme England på endnu et parameter ved at blive den første nation til at vinde tre kampe i træk mod England på Wembley. Danmark vandt i Nations League i 2020 med 1-0 og hentede en vildere 1-0-sejr i 1983, da Allan Simonsen scorede på straffespark og satte gang i den æra, der siden blev omkring 80’er-landsholdet.  

● Mens Danmark hentede trofæet i 1992 har England aldrig vundet EM. England er den nation af alle, der har spillet flest EM-kampe uden at vinde trofæet – 36 kampe.

● Det er tredje gang, at England er i en EM-semifinale. I 1968 tabte man til Jugoslavien og i 1996 blev det også til exit, da Tyskland vandt efter straffesparkskonkurrence. 

● Det er fjerde gang, at Danmark er klar til en EM-semifinale (1964, 1984 og 1992). Så den seneste gang, at det danske hold stod i en EM-semifinale, da gik holdet hele vejen.

● Danmark har scoret 11 mål ved EM 2020 – kun overgået af Spaniens 13 mål. De 11 mål er rekord for det danske A-landshold ved en slutrunde.

● Englands 4-0-sejr over Ukraine i kvartfinalen var holdets største sejr nogensinde ved et EM og den største sejr i en knockout-kamp ved både EM/VM

● Danmark har præsteret hele syv forskellige målscorere ved denne EM-slutrunde. Kun Tyskland har ved EM 2012 haft flere forskellige målscorere ved en EM-slutrunde. Det skete ved EM 2012, hvor otte forskellige tyskere blev målscorere.

● England har præsteret clean sheet i samtlige fem EM-kampe ved EM 2020. Intet holdt har nogensinde holdt målet rent i seks kampe i træk ved en EM-slutrunde – eller ved en VM-slutrunde.

● Raheem Sterling har været involveret i 22 mål i hans seneste 21 landskampe – 15 mål og syv assists. Også ved dette EM har han været sit holds mest målafgørende spiller med en scoring og tre assists. 

● Harry Kane har været involveret i 27 mål i sine seneste 26 landskampe – 18 mål og ni assists. Han er med sine tre mål ved EM 2020 nu oppe på i alt ni scoringer for England ved slutrunder (VM og EM) Kun Gary Lineker har præsteret bedre med i alt 10 scoringer. 

● Kasper Dolberg er dansk topscorer med tre scoringer ved EM-slutrunden og er dermed kun overgået af to store danske angribere, når det kommer til at score flest mål ved en enkelt slutrunde. Preben Elkjær og Jon Dahl Tomasson scorede begge fire gange ved henholdsvis VM 1986 og VM 2002. 





Superliga-scoop: ‘Jeg smider en bombe’




INTERVIEW

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Særlig detalje: Rasmus Højlund roses i Italien

Legende: Han er en top, top manager!

Eriksen ringede til Kjær og Brøndby-legende

– Birk blev ikke mere end en parentes i Brøndby IF

Forsøgte at hente Eriksen til FCK

Stor ændring på vej i Brøndby?

I chok over Christian Eriksen



TOPNYHED

Han fyrede Hjulmand: Nu kommer han med sin spådom

Han skal dømme Brøndby – FCK

Vild AaB-debut: Nu spiller han 4. division

Jacob Neestrup er blevet syg før derby

Thomas Frank foreslår ‘kontroversiel’ ændring



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Steve Cooper havde Brøndby-trøje som dreng

Vidunderligt Gytkjær-hattrick i imponerende sejr

Ingen dialog med FCK

– Han er fodboldtosset

Tottenhams største genistreg



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Floppede: – En tung og træt omgang traktorfodbold

Så mange millioner tjener Kasper Hjulmand

Brøndby bekræfter: Historisk handel

‘Thomasberg havde været et kæmpe Brøndby-scoop’

Frederik Birk vil ikke sige farvel endnu

Hjulmand klapper i omkring større dilemma

Kæmpe Eriksen-bombe: ‘Mit livs største afsløring’

Sønderjyske – Randers FC

Brøndby-boss: Derfor sælger vi Ekene Chukwuani

Afslører særlig Højlund-klausul

Brøndby-stjerne er tvivlsom til FCK-brag

– Han er en meget speciel spiller



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Vidste du det? Har fælles fortid med Steve Cooper

Kritiserer trio: De har ikke grebet chancen

Thomas Gravesen er på Wegovy

Fik opkald fra Frank: ‘Det gør ondt’

Vingegaard åben for særlig aftale

Ekspert mener, Norge kan vinde VM

– De to kan blive ligeså gode som Pogacar og jeg

Tidligere FCM’er skifter klub: ‘Gik efter pengene’

– FCK har det ‘nemmeste’ program 

Nedslående melding fra Vingegaard

Jonas Vingegaard fortæller om Vuelta-håb

Skidt for Vingegaard – taber tid til stor rival

Dansk boss jubler over Christian Eriksen

Voldsomt: Chelsea anklages for massivt regelbrud

Brian Riemer glæder sig over Eriksen-skifte

Færdig inden jul? ‘Han ser fortabt ud’

Dolberg fortæller om kæmpe ambitioner

– Eriksen var 100 procent klar på denne klub

Svarer journalist igen: ‘Hør her!’

Reagerer på Eriksen-bombe: ‘Efterladt i mørket’

Fanballade vil give plet på straffeattesten

‘Ikke i tvivl om det’