Optakt: Tyrkiet – Italien

EM begynder med et opgør mellem to af Europas mest formstærke landshold. Vi klæder dig på til åbningskampen.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 21.00
Spillested: Stadio Olimpico, Rom
Dommer: Danny Makkelie, Holland
På TV: DR1
Hashtag: #tyrita #turita #emdk

Holdnyt:
Tyrkiet:
Tyrkerne har haft en glimrende optakt til slutrunden. I marts slog de Holland 4-2 og Norge 3-0, omend de kun fik 3-3 mod Letland. Senest har de fået to sejre og en uafgjort ud af testkampene i maj og juni.

Det er også værd at bemærke, at holdet kvalificerede sig på bekostning af blandt andre Island, og at det slog Frankrig i løbet af kvalifikationen. Tyrkiet har i det hele taget kun tabt tre af de 26 kampe, som landstræner Senol Günes har stået i spidsen for i denne omgang.

Det er altså en potentielt vanskelig modstander, som Danmark kan få senere i turneringen. Nummer to i Danmarks gruppe skal nemlig møde nummer to i Tyrkiets gruppe A i ottendedelsfinalen.

Italien:
Selv om Italien formelt står som udehold, får Gli Azzurri glæden af at spille på hjemmebane i EM’s åbningskamp. Selv om der ”kun” kan komme 15.900 tilskuere ind, kommer det formentlig til at give værterne et ordentligt rygstød.

Italien klarede sig suverænt gennem kvalifikationen med lutter sejre, men også en overkommelig gruppe bestående af Finland, Bosnien-Hercegovina, Grækenland og Armenien. Det er i det hele taget lang tid, siden Italien tabte en landskamp; vi skal tilbage til september 2018 mod de forsvarende europamestre fra Portugal.

Senest varmede holdet op til EM ved at banke San Marino 7-0 og Tjekkiet 4-0.

Også italienerne er værd at holde øje med, da de kan blive Danmarks modstandere i ottendedelsfinalen.

Karantæne:
Tyrkiet: Ingen
Italien: Ingen

Bud på startopstillinger:
Tyrkiet (4-2-3-1): Cakir – Celik, Söyüncü, Demiral, Meras – Yokuslu, Tufan – Karaman, Ünder, Calhanoglu – Yilmaz

Italien (4-3-3): Donnarumma – Florenzi, Bonucci, Chiellini, Spinazzola – Locatelli, Jorginho, Barella – Berardi, Immobile, Insigne

Profilen:
Anfører Burask Yilmaz er 35 år, men holder stadig niveau. Har lige sparket Lille til et overraskende fransk mesterskab med 16 sæsonmål og har scoret fem mål i fire landskampe i 2021.

Vidste du, at..:
Senol Günes er i gang med sin anden periode som tyrkisk landstræner. Den første sluttede med et 1-0-nederlag til Danmark i februar 2004. Martin Jørgensen scorede kampens eneste mål den dag.

Dom:
I det omfang, at landshold, der jo spiller kampe med måneders mellemrum, kan være i storform, må både Tyrkiet og Italien siges at være det. Som vi har redegjort for i denne artikel, taber begge sjældent.

I sidste ende tror vi dog, at Italien tager sejren i EM’s åbningskamp. Spiller for spiller er truppen lige et nøk bedre, og under Roberto Mancini spiller de godt sammen. Kampen ender 2-1 til Italien.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Jonas Wind til danskerklub?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Klar melding fra Thomas Gravesen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ståle revser Skotland

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber