Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 15.00
Spillested: Bakı Olimpiya Stadionu, Baku
Dommer: Clément Turpin (FRA)
På TV: DR1
Hashtag: #walsui #emdk
Holdnyt:
Wales:
Det er ikke nogen prangende optakt, Wales har fået til EM: Holdet tabte 3-0 til Frankrig og fik kun 0-0 mod Albanien i sidste uge.
Til gengæld gik det glimrende i efterårets Nations League, hvor Wales kun satte to point til i de seks opgør mod Irland, Bulgarien og Finland.
Wales er med til en slutrunde for bare anden gang siden 50’erne. Den seneste var EM i 2016, da holdet overraskende nåede semifinalerne og fik bronze.
Opgøret spilles et par timer før Danmarks åbningskamp mod Finland, og det er værd at holde øje med den. Nummer to i gruppen her skal nemlig møde nummer to i Danmarks pulje. Wales er dermed potentiel modstander allerede i ottendedelsfinalen.
Schweiz:
Schweiz vandt, som de fleste måske kan huske, Danmarks kvalifikationsgruppe. Faktisk blev det kun til et enkelt nederlag undervejs, og det var mod netop Danmark, der vandt en vigtig sejr i Parken i oktober 2019.
Til gengæld havde schweizerne det svært i Nations League i efteråret, hvor holdet kun vandt én kamp, hvilket var mod Ukraine. De øvrige modstandere var Tyskland og Spanien, som Schweiz retfærdigvis spillede uafgjort mod i tre af fire kampe.
Anderledes succesfuldt har 2021 været for Schweiz, der har vundet fem af fem kampe, to i VM-kvalifikationen og tre testkampe. Senest blev det til 2-1 over USA og 7-0 over Liechtenstein.
Der gælder samme pointe for Schweiz som for Wales: Det er en potentiel modstander for Danmark i ottendedelsfinalen.
Karantæne:
Wales: Ingen
Schweiz: Ingen
Bud på startopstillinger:
Wales (3-4-3): Ward – Rodon, Mepham, Davies – Roberts, Ramsey, Allen, Williams – Wilson, Bale, James
Schweiz (3-4-1-2): Sommer – Schär, Elvedi, Benito – Widmer, Xhaka, Zakaria, Rodriguez – Shaqiri – Seferovic, Embolo
Profilen:
Gareth Bale har i mange år været den store stjerne i Wales, og selv om klubkarrieren har været svingende, leverer han stadig varen for landsholdet. Har eksempelvis lagt op til fire scoringer i sine syv seneste opgør for Wales.
Vidste du, at..:
Det er 10 år, siden Ricardo Rodriguez debuterede for Schweiz. Det var i en kamp mod netop Wales. I samme opgør fik Joe Allen sin første startplads for waliserne.
Dom:
Italien og Tyrkiet ser begge stærke ud, så det gælder faktisk for både Wales og Schweiz, at de helst skal vinde det her opgør. Det kunne godt godt ligne et tæt et af slagsen.
Buddet herfra er dog, at Schweiz lige er en tand skarpere end Wales og dermed tager en smal 1-0-sejr.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne

Røde Djævle basker baskere på Old Trafford

PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Silkeborg er i pokalfinalen

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Brøndby lander første sommertransfer

Medier og stjerner slagter ‘vanvittig’ dommer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen

Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Lykkelige Lind: ‘Det er helt urealistisk’

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste

Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag

Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga

Disse seks danske stjerner kan hentes gratis

Jagter Liverpool-reserve – koster 350 mio. kroner

Uhørt Brøndby-nedtur: Ikke sket i 60 år

FCK-boss: Ole fra Frederiksberg hjælper måske ikke

Stort guld-boost: FCM-profil tilbage på banen

Officielt: Går på rov i AC Horsens

Nørgaard spår: Han vil tage ligaen med storm

Dansk succes i Holland: ‘Kæmpestort’

Dansker skal væk: Pengene forsvinder

Her er FC Københavns nye U19-træner

Peter Schmeichel boykotter dansk medie

Afsløring: Bisgaard stopper som U19-træner i FCK

‘Hold kæft, hvor er du dårlig!’

Revser Barcelona: Det går jo ikke

Laudrup i ekstase: Det er et fodboldmirakel

Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!

‘PC’ reagerer på massiv interesse

Begge hold scorer i Paris

Episk kamp – Inter er i Champions League-finalen

PC til PL? Her dufter mere af Nees til Wolfsburg

Nu taler ‘PC’

Laudrup i kæmpe hyldest: Han er utrolig

Stort skifte? Bruno Fernandes kan få kongeløn

‘Jeg skylder sgu Kent Nielsen alt!’

Afsløring: Hillerød henter stortalent i AC Horsens

Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

– FCK kommer til sælge ham for over 100 mio.

Hylder Biereth: ‘Ægte måljæger’

Monstertransfer – stjerne vælger Bayern München

Sean Klaiber tordner: Uacceptabelt i en topliga

Opsang til FCK-fans: ‘Et grimt signal at sende’

Kæmpe brag – FCK tænder de røde lamper

Grønning bomber sig til Hertha-kontrakt

Esbjerg skal have ny cheftræner

Brøndby-stjerne ude af afgørende pokalbrag

– ‘PC’ er helt sikkert ikke glad for situationen

Vil mandsopdække verdens farligste teenager

Jores Okore debuterer for Brøndby i aften