Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 15.00
Spillested: Bakı Olimpiya Stadionu, Baku
Dommer: Clément Turpin (FRA)
På TV: DR1
Hashtag: #walsui #emdk
Holdnyt:
Wales:
Det er ikke nogen prangende optakt, Wales har fået til EM: Holdet tabte 3-0 til Frankrig og fik kun 0-0 mod Albanien i sidste uge.
Til gengæld gik det glimrende i efterårets Nations League, hvor Wales kun satte to point til i de seks opgør mod Irland, Bulgarien og Finland.
Wales er med til en slutrunde for bare anden gang siden 50’erne. Den seneste var EM i 2016, da holdet overraskende nåede semifinalerne og fik bronze.
Opgøret spilles et par timer før Danmarks åbningskamp mod Finland, og det er værd at holde øje med den. Nummer to i gruppen her skal nemlig møde nummer to i Danmarks pulje. Wales er dermed potentiel modstander allerede i ottendedelsfinalen.
Schweiz:
Schweiz vandt, som de fleste måske kan huske, Danmarks kvalifikationsgruppe. Faktisk blev det kun til et enkelt nederlag undervejs, og det var mod netop Danmark, der vandt en vigtig sejr i Parken i oktober 2019.
Til gengæld havde schweizerne det svært i Nations League i efteråret, hvor holdet kun vandt én kamp, hvilket var mod Ukraine. De øvrige modstandere var Tyskland og Spanien, som Schweiz retfærdigvis spillede uafgjort mod i tre af fire kampe.
Anderledes succesfuldt har 2021 været for Schweiz, der har vundet fem af fem kampe, to i VM-kvalifikationen og tre testkampe. Senest blev det til 2-1 over USA og 7-0 over Liechtenstein.
Der gælder samme pointe for Schweiz som for Wales: Det er en potentiel modstander for Danmark i ottendedelsfinalen.
Karantæne:
Wales: Ingen
Schweiz: Ingen
Bud på startopstillinger:
Wales (3-4-3): Ward – Rodon, Mepham, Davies – Roberts, Ramsey, Allen, Williams – Wilson, Bale, James
Schweiz (3-4-1-2): Sommer – Schär, Elvedi, Benito – Widmer, Xhaka, Zakaria, Rodriguez – Shaqiri – Seferovic, Embolo
Profilen:
Gareth Bale har i mange år været den store stjerne i Wales, og selv om klubkarrieren har været svingende, leverer han stadig varen for landsholdet. Har eksempelvis lagt op til fire scoringer i sine syv seneste opgør for Wales.
Vidste du, at..:
Det er 10 år, siden Ricardo Rodriguez debuterede for Schweiz. Det var i en kamp mod netop Wales. I samme opgør fik Joe Allen sin første startplads for waliserne.
Dom:
Italien og Tyrkiet ser begge stærke ud, så det gælder faktisk for både Wales og Schweiz, at de helst skal vinde det her opgør. Det kunne godt godt ligne et tæt et af slagsen.
Buddet herfra er dog, at Schweiz lige er en tand skarpere end Wales og dermed tager en smal 1-0-sejr.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
I dialog med Brøndby
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
En kæmpe sejr
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
Jubler over dansker: Dette er bare starten
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
