Raser over Hjulmand: Hvordan kan det ske?

Benjamin Leander og Jesper Christiansen er uforstående over for Kasper Hjulmands dispositioner i løbet af kampen mod Slovenien.



Kasper Hjulmand har så sandelig fået varmet ørerne efter dagens 1-1-kamp mod Slovenien i EM-slutrunden.

Der skulle gå hele 78 minutter, før han valgte at ryste posen og bruge nogle udskiftninger, og Tipsbladets EM-ekspert Thomas Gravesen langede efterfølgende ud efter landstræneren, fra hvem han savnet lederskab og klare signaler.

Og den analyse deler panelet i Tipsbladets EM-show, der i aften, søndag, består af Jesper Christiansen, David Boysen og Benjamin Leander.

Her bliver Hjulmands præstation diskuteret, og dommen er klar. Han skulle have brugt sine udskiftninger noget hurtigere.

– Vi er under pres. De (Slovenien, red.) har et skud på stolpen og en kæmpe chance på hovedstød. Hvis vi havde været i fuld kontrol, så forstår jeg godt, at han ikke skifter ud. Men det er vi ikke. Og så venter han til det 78. minut, før han laver ændringer. Det er alt for sent, fortæller Jesper Christiansen i Tipsbladets EM-studie.

Også Benjamin Leander er dybt chokeret over, at der i lang tid var radiotavshed fra den danske bænk.

– Hvad fanden er det så, du får sin penge for? Hvordan kan det ske, at man forholder sig så passivt. Vi sidder alle sammen med en følelse af, at det kommer til at gå galt. Det er ulven, der puster på huset – og huset er lavet af bambus. Så et eller andet skal der jo ske. Når udligningen kommer, så laver han så tre udskiftninger. Men det er for sent, siger Benjamin Leander. 

Du kan se hele udsendelsen i videoafspilleren øverst eller på Tipsbladets Youtube-kanal. 







LIVE

TransferLIVE: De henter Thomas Meunier

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

England – Argentina



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

De har spurgt på Gustav Isaksen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

‘Det er jeg træt af’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne