Raser over Hjulmand: Hvordan kan det ske?

Benjamin Leander og Jesper Christiansen er uforstående over for Kasper Hjulmands dispositioner i løbet af kampen mod Slovenien.



Kasper Hjulmand har så sandelig fået varmet ørerne efter dagens 1-1-kamp mod Slovenien i EM-slutrunden.

Der skulle gå hele 78 minutter, før han valgte at ryste posen og bruge nogle udskiftninger, og Tipsbladets EM-ekspert Thomas Gravesen langede efterfølgende ud efter landstræneren, fra hvem han savnet lederskab og klare signaler.

Og den analyse deler panelet i Tipsbladets EM-show, der i aften, søndag, består af Jesper Christiansen, David Boysen og Benjamin Leander.

Her bliver Hjulmands præstation diskuteret, og dommen er klar. Han skulle have brugt sine udskiftninger noget hurtigere.

– Vi er under pres. De (Slovenien, red.) har et skud på stolpen og en kæmpe chance på hovedstød. Hvis vi havde været i fuld kontrol, så forstår jeg godt, at han ikke skifter ud. Men det er vi ikke. Og så venter han til det 78. minut, før han laver ændringer. Det er alt for sent, fortæller Jesper Christiansen i Tipsbladets EM-studie.

Også Benjamin Leander er dybt chokeret over, at der i lang tid var radiotavshed fra den danske bænk.

– Hvad fanden er det så, du får sin penge for? Hvordan kan det ske, at man forholder sig så passivt. Vi sidder alle sammen med en følelse af, at det kommer til at gå galt. Det er ulven, der puster på huset – og huset er lavet af bambus. Så et eller andet skal der jo ske. Når udligningen kommer, så laver han så tre udskiftninger. Men det er for sent, siger Benjamin Leander. 

Du kan se hele udsendelsen i videoafspilleren øverst eller på Tipsbladets Youtube-kanal. 





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Her kan du se Norge mod Senegal

Til lægetjek i Superliga-klub

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frederiksen renser ud

FCK går på rov i Viborg

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Lurer på Superliga-stjerne

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Melder dansk stortalent transferklar

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Jordan – Algeriet

FC Københavns talenter gør rent bord

Et skridt tættere Englands største stadion

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

England – Ghana

Colombia – DR Congo

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Panama – Kroatien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Historisk Messi rykker forbi Klose

Conrad Harder får argentinsk chef