Raser over Hjulmand: Hvordan kan det ske?

Benjamin Leander og Jesper Christiansen er uforstående over for Kasper Hjulmands dispositioner i løbet af kampen mod Slovenien.



Kasper Hjulmand har så sandelig fået varmet ørerne efter dagens 1-1-kamp mod Slovenien i EM-slutrunden.

Der skulle gå hele 78 minutter, før han valgte at ryste posen og bruge nogle udskiftninger, og Tipsbladets EM-ekspert Thomas Gravesen langede efterfølgende ud efter landstræneren, fra hvem han savnet lederskab og klare signaler.

Og den analyse deler panelet i Tipsbladets EM-show, der i aften, søndag, består af Jesper Christiansen, David Boysen og Benjamin Leander.

Her bliver Hjulmands præstation diskuteret, og dommen er klar. Han skulle have brugt sine udskiftninger noget hurtigere.

– Vi er under pres. De (Slovenien, red.) har et skud på stolpen og en kæmpe chance på hovedstød. Hvis vi havde været i fuld kontrol, så forstår jeg godt, at han ikke skifter ud. Men det er vi ikke. Og så venter han til det 78. minut, før han laver ændringer. Det er alt for sent, fortæller Jesper Christiansen i Tipsbladets EM-studie.

Også Benjamin Leander er dybt chokeret over, at der i lang tid var radiotavshed fra den danske bænk.

– Hvad fanden er det så, du får sin penge for? Hvordan kan det ske, at man forholder sig så passivt. Vi sidder alle sammen med en følelse af, at det kommer til at gå galt. Det er ulven, der puster på huset – og huset er lavet af bambus. Så et eller andet skal der jo ske. Når udligningen kommer, så laver han så tre udskiftninger. Men det er for sent, siger Benjamin Leander. 

Du kan se hele udsendelsen i videoafspilleren øverst eller på Tipsbladets Youtube-kanal. 






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby tæt på denne keeper

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

England – DR Congo

Nu er Brøndby IF konkret på banen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Han er ny assistenttræner i Brøndby

‘Han ryger 100 procent!’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Frankrig – Sverige

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”