Revser Deschamps: Han vil ikke give Zidane holdet

Didier Deschamps afviste efter tirsdagens semifinalenederlag til Spanien at gå af som landstræner. Ifølge fransk ekspert er tiden dog kommet til, at Deschamps træder tilbage.



Frankrig har kæmpet med at få spillet til at flyde under EM, og i tirsdagens semifinale mod Spanien gik den ikke længere for viceverdensmestrene. 

Didier Deschamps' mandskab tabte med 2-1 efter at have været foran 1-0, og efter slutfløjtet blev Frankrigs landstræner spurgt, om han fortsætter i jobbet. 

– I er utrolige. Spørg min præsident (for fodboldforbundet, red.). Jeg har lige tabt en semifinale. Jeg har respekt for jer, men I må også have respekt for folk, der har et ansvar. I kender udmærket min situation og hvad min præsident tænker, lød det ifølge RMC Sport fra Deschamps, der har kontrakt med det franske fodboldforbund frem til 2026. 

Ifølge den franske ekspert Daniel Riolo er tiden dog kommet til, at Didier Deschamps giver en anden træner chancen for at stå i spidsen for det franske landshold. 

– Han hænger på, han vil blive. Måske irriterer det ham lige nu, at han bliver spurgt, om han bliver. Men spørgsmålet vil komme op igen i morgen og i fremtiden. Han har været der i 12 år og han vil ikke høre det spørgsmål… stop. Det er nok nu. Gå af nu. Tag til Monaco og spil padel i solen. Kom videre. 

– Han vil virkelig ikke have, at Zidane overtager det franske landshold, for han ved, at det er det, som alle ønsker. Han er imod idéen. Det sårer ham så meget, at Zidane, som ikke har været landstræner i et eneste minut, forventes at være redningsmanden, mens han selv har vundet VM og lige har spillet en EM-semifinale, og at vi nu alligevel vil have ham til at gå af, lyder det ifølge RMC Sport fra Daniel Riolo. 

Zinedine Zidane har flere gange givet udtryk for, at hans store trænerdrøm er at stå i spidsen for Frankrigs landshold. 







LIVE

TransferLIVE: Superliga-stjerner efterudtaget

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Jess Thorup fyret

Benhård kritik af Danmark

Manchester United afbryder forhandlingerne



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Farvel Hjulmand? Afløseren er fundet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt transferrygte skydes ned

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Dansker vil væk fra RB Salzburg

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Der er al mulig grund til bekymring