Frankrig har kæmpet med at få spillet til at flyde under EM, og i tirsdagens semifinale mod Spanien gik den ikke længere for viceverdensmestrene.
Didier Deschamps' mandskab tabte med 2-1 efter at have været foran 1-0, og efter slutfløjtet blev Frankrigs landstræner spurgt, om han fortsætter i jobbet.
– I er utrolige. Spørg min præsident (for fodboldforbundet, red.). Jeg har lige tabt en semifinale. Jeg har respekt for jer, men I må også have respekt for folk, der har et ansvar. I kender udmærket min situation og hvad min præsident tænker, lød det ifølge RMC Sport fra Deschamps, der har kontrakt med det franske fodboldforbund frem til 2026.
Ifølge den franske ekspert Daniel Riolo er tiden dog kommet til, at Didier Deschamps giver en anden træner chancen for at stå i spidsen for det franske landshold.
– Han hænger på, han vil blive. Måske irriterer det ham lige nu, at han bliver spurgt, om han bliver. Men spørgsmålet vil komme op igen i morgen og i fremtiden. Han har været der i 12 år og han vil ikke høre det spørgsmål… stop. Det er nok nu. Gå af nu. Tag til Monaco og spil padel i solen. Kom videre.
– Han vil virkelig ikke have, at Zidane overtager det franske landshold, for han ved, at det er det, som alle ønsker. Han er imod idéen. Det sårer ham så meget, at Zidane, som ikke har været landstræner i et eneste minut, forventes at være redningsmanden, mens han selv har vundet VM og lige har spillet en EM-semifinale, og at vi nu alligevel vil have ham til at gå af, lyder det ifølge RMC Sport fra Daniel Riolo.
Zinedine Zidane har flere gange givet udtryk for, at hans store trænerdrøm er at stå i spidsen for Frankrigs landshold.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TOPNYHED