Revser Deschamps: Han vil ikke give Zidane holdet

Didier Deschamps afviste efter tirsdagens semifinalenederlag til Spanien at gå af som landstræner. Ifølge fransk ekspert er tiden dog kommet til, at Deschamps træder tilbage.



Frankrig har kæmpet med at få spillet til at flyde under EM, og i tirsdagens semifinale mod Spanien gik den ikke længere for viceverdensmestrene. 

Didier Deschamps' mandskab tabte med 2-1 efter at have været foran 1-0, og efter slutfløjtet blev Frankrigs landstræner spurgt, om han fortsætter i jobbet. 

– I er utrolige. Spørg min præsident (for fodboldforbundet, red.). Jeg har lige tabt en semifinale. Jeg har respekt for jer, men I må også have respekt for folk, der har et ansvar. I kender udmærket min situation og hvad min præsident tænker, lød det ifølge RMC Sport fra Deschamps, der har kontrakt med det franske fodboldforbund frem til 2026. 

Ifølge den franske ekspert Daniel Riolo er tiden dog kommet til, at Didier Deschamps giver en anden træner chancen for at stå i spidsen for det franske landshold. 

– Han hænger på, han vil blive. Måske irriterer det ham lige nu, at han bliver spurgt, om han bliver. Men spørgsmålet vil komme op igen i morgen og i fremtiden. Han har været der i 12 år og han vil ikke høre det spørgsmål… stop. Det er nok nu. Gå af nu. Tag til Monaco og spil padel i solen. Kom videre. 

– Han vil virkelig ikke have, at Zidane overtager det franske landshold, for han ved, at det er det, som alle ønsker. Han er imod idéen. Det sårer ham så meget, at Zidane, som ikke har været landstræner i et eneste minut, forventes at være redningsmanden, mens han selv har vundet VM og lige har spillet en EM-semifinale, og at vi nu alligevel vil have ham til at gå af, lyder det ifølge RMC Sport fra Daniel Riolo. 

Zinedine Zidane har flere gange givet udtryk for, at hans store trænerdrøm er at stå i spidsen for Frankrigs landshold. 



Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

I dialog med Brøndby

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Opløftende melding for ‘AC’

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

En kæmpe sejr

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

– Det vil være fuldstændigt magisk

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Helt vild med Oscar Schwartau

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup