Frankrig har kæmpet med at få spillet til at flyde under EM, og i tirsdagens semifinale mod Spanien gik den ikke længere for viceverdensmestrene.
Didier Deschamps' mandskab tabte med 2-1 efter at have været foran 1-0, og efter slutfløjtet blev Frankrigs landstræner spurgt, om han fortsætter i jobbet.
– I er utrolige. Spørg min præsident (for fodboldforbundet, red.). Jeg har lige tabt en semifinale. Jeg har respekt for jer, men I må også have respekt for folk, der har et ansvar. I kender udmærket min situation og hvad min præsident tænker, lød det ifølge RMC Sport fra Deschamps, der har kontrakt med det franske fodboldforbund frem til 2026.
Ifølge den franske ekspert Daniel Riolo er tiden dog kommet til, at Didier Deschamps giver en anden træner chancen for at stå i spidsen for det franske landshold.
– Han hænger på, han vil blive. Måske irriterer det ham lige nu, at han bliver spurgt, om han bliver. Men spørgsmålet vil komme op igen i morgen og i fremtiden. Han har været der i 12 år og han vil ikke høre det spørgsmål… stop. Det er nok nu. Gå af nu. Tag til Monaco og spil padel i solen. Kom videre.
– Han vil virkelig ikke have, at Zidane overtager det franske landshold, for han ved, at det er det, som alle ønsker. Han er imod idéen. Det sårer ham så meget, at Zidane, som ikke har været landstræner i et eneste minut, forventes at være redningsmanden, mens han selv har vundet VM og lige har spillet en EM-semifinale, og at vi nu alligevel vil have ham til at gå af, lyder det ifølge RMC Sport fra Daniel Riolo.
Zinedine Zidane har flere gange givet udtryk for, at hans store trænerdrøm er at stå i spidsen for Frankrigs landshold.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner
MEDIE
City med vildt rekordbud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
STORT INTERVIEW