Revser Deschamps: Han vil ikke give Zidane holdet

Didier Deschamps afviste efter tirsdagens semifinalenederlag til Spanien at gå af som landstræner. Ifølge fransk ekspert er tiden dog kommet til, at Deschamps træder tilbage.



Frankrig har kæmpet med at få spillet til at flyde under EM, og i tirsdagens semifinale mod Spanien gik den ikke længere for viceverdensmestrene. 

Didier Deschamps' mandskab tabte med 2-1 efter at have været foran 1-0, og efter slutfløjtet blev Frankrigs landstræner spurgt, om han fortsætter i jobbet. 

– I er utrolige. Spørg min præsident (for fodboldforbundet, red.). Jeg har lige tabt en semifinale. Jeg har respekt for jer, men I må også have respekt for folk, der har et ansvar. I kender udmærket min situation og hvad min præsident tænker, lød det ifølge RMC Sport fra Deschamps, der har kontrakt med det franske fodboldforbund frem til 2026. 

Ifølge den franske ekspert Daniel Riolo er tiden dog kommet til, at Didier Deschamps giver en anden træner chancen for at stå i spidsen for det franske landshold. 

– Han hænger på, han vil blive. Måske irriterer det ham lige nu, at han bliver spurgt, om han bliver. Men spørgsmålet vil komme op igen i morgen og i fremtiden. Han har været der i 12 år og han vil ikke høre det spørgsmål… stop. Det er nok nu. Gå af nu. Tag til Monaco og spil padel i solen. Kom videre. 

– Han vil virkelig ikke have, at Zidane overtager det franske landshold, for han ved, at det er det, som alle ønsker. Han er imod idéen. Det sårer ham så meget, at Zidane, som ikke har været landstræner i et eneste minut, forventes at være redningsmanden, mens han selv har vundet VM og lige har spillet en EM-semifinale, og at vi nu alligevel vil have ham til at gå af, lyder det ifølge RMC Sport fra Daniel Riolo. 

Zinedine Zidane har flere gange givet udtryk for, at hans store trænerdrøm er at stå i spidsen for Frankrigs landshold. 






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-træner tilknytter agent

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Vender tilbage til skærmen

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Riemer lover: De får debut

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Uventet skifte?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Jagter tidligere AGF’er

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Fatter intet af Brøndby-bombe

Landsholdet forsinket