Semifinalen blev en af de mest sete landskampe

EM-semifinalen trak over to millioner seere alene på DR. Dermed blev den en af de meste sete landskampe, siden man begyndte at måle.



Landsholdet har igen vundet danskernes interesse. EM-semifinalen blev således den mest sete landskamp i ni år og en af de mest sete, siden Kantar Gallup begyndte at udgive sine seermålinger i 1992.

I alt så 2.218.000 danskere med på DR1 og på DR’s streaming ifølge de officielle seertal fra Kantar Gallup. Det reelle seertal er dog formentlig langt højere, da seere på Viaplay ikke er medregnet. Det er alle dem, der så kampen på storskærme, på barer og restauranter, heller ikke.

Viaplay ønsker ikke at dele sine seertal.

DR Medieforskning oplyser til tipsbladet.dk, at 94 procent af alle danskere, der havde tv’et tændt under EM-semifinalen, så DR1 (den såkaldte seerandel).

Med de 2,22 millioner seere stryger kampen direkte ind i top 10 over mest sete landskampe, siden man begyndte at offentliggøre tallene. Helt præcis tager gårsdagens semifinalen niendepladsen.

Det er desuden værd at bemærke, at alle de andre kampe på listen er mindst ni siden, hvor streaming nærmest ingen andel udgjorde sammenlignet med i dag. Derfor var kampen formentlig reelt endnu højere på listen, hvis Viaplays tal var tilgængelige.

Gennem hele EM trak Danmarks kampe i gennemsnit 1,7 millioner seere. Det er godt 300.000 mere end de fire VM-kampe i 2018. Alle Danmarks seertal under EM ser således ud:





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Tyskland – Paraguay

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Transferbombe på vej