Semifinalen blev en af de mest sete landskampe

EM-semifinalen trak over to millioner seere alene på DR. Dermed blev den en af de meste sete landskampe, siden man begyndte at måle.



Landsholdet har igen vundet danskernes interesse. EM-semifinalen blev således den mest sete landskamp i ni år og en af de mest sete, siden Kantar Gallup begyndte at udgive sine seermålinger i 1992.

I alt så 2.218.000 danskere med på DR1 og på DR’s streaming ifølge de officielle seertal fra Kantar Gallup. Det reelle seertal er dog formentlig langt højere, da seere på Viaplay ikke er medregnet. Det er alle dem, der så kampen på storskærme, på barer og restauranter, heller ikke.

Viaplay ønsker ikke at dele sine seertal.

DR Medieforskning oplyser til tipsbladet.dk, at 94 procent af alle danskere, der havde tv’et tændt under EM-semifinalen, så DR1 (den såkaldte seerandel).

Med de 2,22 millioner seere stryger kampen direkte ind i top 10 over mest sete landskampe, siden man begyndte at offentliggøre tallene. Helt præcis tager gårsdagens semifinalen niendepladsen.

Det er desuden værd at bemærke, at alle de andre kampe på listen er mindst ni siden, hvor streaming nærmest ingen andel udgjorde sammenlignet med i dag. Derfor var kampen formentlig reelt endnu højere på listen, hvis Viaplays tal var tilgængelige.

Gennem hele EM trak Danmarks kampe i gennemsnit 1,7 millioner seere. Det er godt 300.000 mere end de fire VM-kampe i 2018. Alle Danmarks seertal under EM ser således ud:





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

10. gang i træk

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Randers FC – Vejle Boldklub

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Martin Jørgensen lander nyt job

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Et markant problem for Silkeborg

Superliga-komet overgår flere monstersalg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’