Skal betale stort millionbeløb hvis Danmark vinder

Danske Spil har aldrig udbetalt så mange penge på en enkelt dag, som det bliver tilfældet, hvis Danmark spiller sig i EM-finalen.



Med et godt pakket Wembley i London og et forsvar, der endnu ikke har lukket mål ind, står det stjernespækkede engelske landshold som klar favorit til at vinde over Danmark i onsdagens semifinale. 

Men hos Danske Spil mærker man i høj grad en enorm opbakning til det danske landshold i forhold til at vinde kampen og dermed spille sig i den første EM-finalen siden triumfen i 1992.

Og oddset-spillerne står til at høste rekord-store gevinster, hvis det ender med dansk sejr. 

-Her, onsdag morgen, står Oddset-spillerne til at vinde 14 millioner kroner, hvis Danmark vinder over England i ordinær spilletid. Og det tal kommer kun til at stige frem mod kampstart i aften, siger Mathias Reimer Larsen, der er oddssætter i Danske Spil.

Det vil i så fald være første gang, at Oddset-spillerne vinder så mange millioner på en enkelt dag. I de fem år, som Danske Spil har tal for, er der højest blevet udbetalt 12,5 millioner kroner på en dag. Det var den 4. marts 2017, hvor en række kampe formede sig, som Oddset-spillerne spåede.

Da Danmark forleden slog Rusland i gruppespillet ved EM, og Belgien samtidig slog Finland, måtte Danske Spil udbetale 11 millioner kroner, hvilket var det højeste siden 2017. Men gevinsten har i de seneste fem år aldrig været så stor, som den bliver, hvis Kasper Dolberg og co. banker England.

Det er der lige nu odds 5,30 på, mens en sejr til hjemmeholdet giver odds 1,72. Der er odds 3,70 på uafgjort.

Dobbelt-Dolberg?
Derudover er der en række specialspil, som også vil resultere i en betydelig gevinst til Oddset-spillerne. Blandt andet med førnævnte Kasper Dolberg

-Der er mange spillere, der tror, at Kasper Dolberg også vil score mod England. Og hvis han scorer to mål på skud uden for feltet, vil det koste Danske Spil 2,8 millioner kroner, fortæller Mathias Reimer Larsen.

Det scenarie kan du få odds 500 på.

Hvis den danske topscorer, der inden kampen mod England har scoret tre mål, snyder Cristiano Ronaldo, Harry Kane og alle de andre topangribere og bliver EM-topscorer, så scorer Oddset-spillerne 3,5 millioner kroner.

Ronaldo og tjekkiske Patrick Schick, der fører topscorerlisten med fem mål hver, giver odds 2,75, hvis de bliver topscorere. Englands Harry Kane, der har scoret tre mål, giver pengene 4,50 gange igen, mens Dolberg giver odds 30.

Trecifret milliongevinst til Oddset-spillerne
Hvis den rød-hvide optimisme blandt spillerne forplanter sig til Wembley, og Danmark vinder EM, er vi ved at være der, hvor Oddset-spillerne hiver et trecifret millionbeløb ud af Danske Spil.

I hvert fald hvis man tager sejrene over Rusland og Tjekkiet med, for på de to dage måtte Danske Spil samlet udbetale mere end 20 millioner kroner.

Hvis Danmark vinder EM, hvilket der lige nu er odds 9,50 på, så står Oddset-spillerne til en udbetaling på 70 millioner kroner alene på det væddemål.







Fadæse mod Brøndby – nu laver han comeback


Slut: Brøndby i kæmpe skuffelse!

Brøndby er færdig i pokalturneringen

Superliga-retur? Her er Mikael Uhres kongeløn

Imponerer stort – dialog med FC København om lidt

Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis

Chido Obi stjæler overskrifter i England

Uhyggelig styrke – han var en lumsk lommetyv

Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop

Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs

Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind

‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!

Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’

Stjerne i Superligaen – utur i Norge

Ude i kulden? Nu svarer Sørensen selv

Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han

Den største underpræstation i Superligaen

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

Hyldes – nu er det forbi

Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil

Drama i Real Madrid – utilfredshed med Xabi Alonso

‘Brøndby var millimeter fra’

Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble

Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne

Danskerklub i pokalchok – taber mod egen træner!

FC Midtjylland kører over Silkeborg

Frank revser ‘stor dommerfejl’

AGF videre efter stort pokaldrama

Wolfsburg-chok: ‘Kan ske i denne uge’

Sammenligner stjerne med Daniel Agger

Udvist to gange på 16 minutter

Junnosuke Suzuki overrasker

Her kan du se FC Nordsjælland mod Brøndby IF

– Det gør ondt og gør mig ked af det

Thomas Frank besøger dansk klub

Stor mystik – hvad sker der med ‘AC’?

Neestrup taler varmt om hattrickhelten Moukoko

Kritik af FCK-spiller: Illoyal og usømmelig adfærd

Supercomputer: De er storfavorit til at vinde PL

Danske stjerner viser glimt af topniveau

Stjernetræner overtager i Juventus

Tidligere spansk mester suspenderet

Koster 225 millioner – transfer på vej?

Joakim Mæhle fraværende på ubestemt tid

Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’

Spår: Forlængelse eller salg for Gustav Isaksen

Slagter Slot: Alt er galt!

– Jeg er enig med Tøfting

Massive rygter om dansk landsholdsstjerne

Ingen bud på Brian Riemer

Scholes dropper tv – deler hjerteskærende årsag