Stor interesse, men få billetter: Sådan kommer du til EM i Parken

Vil du gerne have fingre i en billet til Danmarks EM-kampe? Sådan skal du gøre.



Danmark skal spille minimum to kampe i Parken under sommerens EM-slutrunde, og der vil naturligvis være massiv interesse blandt danske fodboldfans for at følge landsholdet fra tribunerne i nationalarenaen. 

Man skal imidlertid være heldig for at få fingre i en billet – det er nemlig et forholdsvis beskedent antal, der sættes til salg.

DBU bliver – ligesom modstanderholdets forbund – tildelt 5.000 billetter, og det er altså dem, der bliver rift om. Tilbage i juni blev der sat 13.600 billetter til salg via UEFA, og de billetter var tiltænkt alle publikummer uanset nationalitet. I løbet af en uge ansøgte 1,4 millioner om billetter til kampene i Telia Parken – billetterne blev fordelt via lodtrækning i sommer. 

Så det er altså de 5.000 billetter, der tildeles DBU, som mange, mange interesserede skal slås om. I den forbindelse er 4. december den afgørende dato. Her åbnes der for salget af billetter til danske fans, men vær opmærksom på, at hovedparten tilbydes medlemmer af Herrelandsholdets Fanklub. 

Parken har en kapacitet på 38.000 til EM-kampene, og heraf “ryger” de 3.000 til blandt andre presse, kameraplatforme og andet. 10.000 billetter fordeles ligeligt mellem de to holds fans, mens 13.600 som nævnt blev sat til salg i august til tilskuere af enhver slags.

Det vil sige, at der stadig er flere tusinde billetter til overs, men de vil ikke være mulige at købe for den almindelige fodboldfan. Tilbage i juni oplyste Philippe Margraff, der er UEFA’s ansvarlige for billetsalget, til TV3 Sport, at de fordeles mellem blandt andre sponsorer, VIP og Hospitality.

Vil du læse mere om billetsalget – klik her 

Du kan også læse en detaljeret guide om EM-slutrunden – klik her

Læs også:Sæt kryds i kalenderen: Disse datoer er der EM-kampe i Parken




LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Leverkusen – Bayern

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF