Stor interesse, men få billetter: Sådan kommer du til EM i Parken

Vil du gerne have fingre i en billet til Danmarks EM-kampe? Sådan skal du gøre.



Danmark skal spille minimum to kampe i Parken under sommerens EM-slutrunde, og der vil naturligvis være massiv interesse blandt danske fodboldfans for at følge landsholdet fra tribunerne i nationalarenaen. 

Man skal imidlertid være heldig for at få fingre i en billet – det er nemlig et forholdsvis beskedent antal, der sættes til salg.

DBU bliver – ligesom modstanderholdets forbund – tildelt 5.000 billetter, og det er altså dem, der bliver rift om. Tilbage i juni blev der sat 13.600 billetter til salg via UEFA, og de billetter var tiltænkt alle publikummer uanset nationalitet. I løbet af en uge ansøgte 1,4 millioner om billetter til kampene i Telia Parken – billetterne blev fordelt via lodtrækning i sommer. 

Så det er altså de 5.000 billetter, der tildeles DBU, som mange, mange interesserede skal slås om. I den forbindelse er 4. december den afgørende dato. Her åbnes der for salget af billetter til danske fans, men vær opmærksom på, at hovedparten tilbydes medlemmer af Herrelandsholdets Fanklub. 

Parken har en kapacitet på 38.000 til EM-kampene, og heraf “ryger” de 3.000 til blandt andre presse, kameraplatforme og andet. 10.000 billetter fordeles ligeligt mellem de to holds fans, mens 13.600 som nævnt blev sat til salg i august til tilskuere af enhver slags.

Det vil sige, at der stadig er flere tusinde billetter til overs, men de vil ikke være mulige at købe for den almindelige fodboldfan. Tilbage i juni oplyste Philippe Margraff, der er UEFA’s ansvarlige for billetsalget, til TV3 Sport, at de fordeles mellem blandt andre sponsorer, VIP og Hospitality.

Vil du læse mere om billetsalget – klik her 

Du kan også læse en detaljeret guide om EM-slutrunden – klik her

Læs også:Sæt kryds i kalenderen: Disse datoer er der EM-kampe i Parken




‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Mexico – Sydkorea

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Ghana – Panama

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Usbekistan – Colombia

Succestræner død af kræft

Portugal skuffede stort mod DR Congo



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Schweiz – Bosnien-Hercegovina