Stor interesse, men få billetter: Sådan kommer du til EM i Parken

Vil du gerne have fingre i en billet til Danmarks EM-kampe? Sådan skal du gøre.



Danmark skal spille minimum to kampe i Parken under sommerens EM-slutrunde, og der vil naturligvis være massiv interesse blandt danske fodboldfans for at følge landsholdet fra tribunerne i nationalarenaen. 

Man skal imidlertid være heldig for at få fingre i en billet – det er nemlig et forholdsvis beskedent antal, der sættes til salg.

DBU bliver – ligesom modstanderholdets forbund – tildelt 5.000 billetter, og det er altså dem, der bliver rift om. Tilbage i juni blev der sat 13.600 billetter til salg via UEFA, og de billetter var tiltænkt alle publikummer uanset nationalitet. I løbet af en uge ansøgte 1,4 millioner om billetter til kampene i Telia Parken – billetterne blev fordelt via lodtrækning i sommer. 

Så det er altså de 5.000 billetter, der tildeles DBU, som mange, mange interesserede skal slås om. I den forbindelse er 4. december den afgørende dato. Her åbnes der for salget af billetter til danske fans, men vær opmærksom på, at hovedparten tilbydes medlemmer af Herrelandsholdets Fanklub. 

Parken har en kapacitet på 38.000 til EM-kampene, og heraf “ryger” de 3.000 til blandt andre presse, kameraplatforme og andet. 10.000 billetter fordeles ligeligt mellem de to holds fans, mens 13.600 som nævnt blev sat til salg i august til tilskuere af enhver slags.

Det vil sige, at der stadig er flere tusinde billetter til overs, men de vil ikke være mulige at købe for den almindelige fodboldfan. Tilbage i juni oplyste Philippe Margraff, der er UEFA’s ansvarlige for billetsalget, til TV3 Sport, at de fordeles mellem blandt andre sponsorer, VIP og Hospitality.

Vil du læse mere om billetsalget – klik her 

Du kan også læse en detaljeret guide om EM-slutrunden – klik her

Læs også:Sæt kryds i kalenderen: Disse datoer er der EM-kampe i Parken




TransferLIVE: FC Barcelona-stjerne til PSG?




LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

AGF køber ham

Jagter tidligere FCK-stjerne

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Spottet i København

De vil have Victor Nelsson

Holland – Japan



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stolt over dansk transfer

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Han tager hjem fra VM

Tyskland – Curacao

Qatar – Schweiz

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel