Stor interesse, men få billetter: Sådan kommer du til EM i Parken

Vil du gerne have fingre i en billet til Danmarks EM-kampe? Sådan skal du gøre.



Danmark skal spille minimum to kampe i Parken under sommerens EM-slutrunde, og der vil naturligvis være massiv interesse blandt danske fodboldfans for at følge landsholdet fra tribunerne i nationalarenaen. 

Man skal imidlertid være heldig for at få fingre i en billet – det er nemlig et forholdsvis beskedent antal, der sættes til salg.

DBU bliver – ligesom modstanderholdets forbund – tildelt 5.000 billetter, og det er altså dem, der bliver rift om. Tilbage i juni blev der sat 13.600 billetter til salg via UEFA, og de billetter var tiltænkt alle publikummer uanset nationalitet. I løbet af en uge ansøgte 1,4 millioner om billetter til kampene i Telia Parken – billetterne blev fordelt via lodtrækning i sommer. 

Så det er altså de 5.000 billetter, der tildeles DBU, som mange, mange interesserede skal slås om. I den forbindelse er 4. december den afgørende dato. Her åbnes der for salget af billetter til danske fans, men vær opmærksom på, at hovedparten tilbydes medlemmer af Herrelandsholdets Fanklub. 

Parken har en kapacitet på 38.000 til EM-kampene, og heraf “ryger” de 3.000 til blandt andre presse, kameraplatforme og andet. 10.000 billetter fordeles ligeligt mellem de to holds fans, mens 13.600 som nævnt blev sat til salg i august til tilskuere af enhver slags.

Det vil sige, at der stadig er flere tusinde billetter til overs, men de vil ikke være mulige at købe for den almindelige fodboldfan. Tilbage i juni oplyste Philippe Margraff, der er UEFA’s ansvarlige for billetsalget, til TV3 Sport, at de fordeles mellem blandt andre sponsorer, VIP og Hospitality.

Vil du læse mere om billetsalget – klik her 

Du kan også læse en detaljeret guide om EM-slutrunden – klik her

Læs også:Sæt kryds i kalenderen: Disse datoer er der EM-kampe i Parken




LIVE

TransferLIVE: Jørgensen lejes ud

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Ked af hemmeligt FCK-skifte



Optakt til Viborg FF - FC Midtjylland LIVE

Superliga-LIVE: SL-klub udlejer udlænding

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Afsløring: FC København afviser millionbud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko

FC København bekræfter transfer

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Transferkollaps: Napoli truer med retssag