Lørdag indleder Danmark og Wales ottendedelsfinalerne ved EM, når de klokken 18 sparker bolden i gang i Amsterdam.
De to nationer er havnet i den “lettere” del af playoff-træet, hvor de undgår de allerstørste favoritter fra Frankrig, Belgien og Spanien.
Derfor tør de danske fans og spillere godt se frem mod kvartfinalen, og det har de da også god grund til.
For den anerkendte statistik-hjemmeside the Analyst har regnet lidt på alle de 16 tilbageværende nationers chance for at gå videre til de enkelte runder.
Her kan man læse, at Danmark er storfavoritter mod Wales, og sandsynligheden for dansk avancement til kvartfinalen er på 66,7 procent. Kun fem andre nationer har en større chance for at kvalificere sig til kvartfinalen.
Beregningerne er lavet ud fra forskellige parametre som kommende og mulige fremtidige modstandere samt nationernes EM-historik. Danmark har for eksempel større chance for at nå finalen end de forsvarende mestre fra Portugal, mens Portugal omvendt har større chance for at vinde selve finalen.
Går vi videre til kvartfinalen, så vil det heller ikke være nogen overraskelse, hvis vi her møder Holland. Deres chance for at slå Tjekkiet vurderes til at være 74,8 procent. Men det er også her, at EM slutter for Danmarks vedkommende, hvis man skal tro på statistikken.
Men det behøver man ikke. Holland spåes knap 50 procent chance for at spille sig i semifinalen, mens Danmarks chancer vurderes at ligge på 31 procent. Det er alt andet lige en større chance, end Portugal og Italien har for at nå semifinalen.
I en eventuel semifinale vil modstanderen formentlig enten være Tyskland eller England, medmindre Sverige eller Ukraine overrasker. En dansk sejr over en af de to førstnævnte nationer får ikke storre odds. Det selvom the Analyst før EM spåede Danmarks chancer for at vinde EM større end englændernes. Bevares, kun med 0,2 procent, men alligevel.
Det skyldtes dog ikke nogen objektiv vurdering af holdenes kvaliteter, men derimod en vurdering af de to nationers mest sandsynlige modstandere på vej til en eventuel EM-finale.
Fra et dansk synspunkt skal vi – ud fra de statistiske vurderinger – håbe på en tysk sejr over englænderne i ottendedelsfinalen, da det er tyskerne, vi har størst chance mod i en semifinale. The Analytics regner dog med en engelsk sejr her.
Danmarks chancer for at gå hele vejen til finalen er på 12,6 procent, og det er knap halvt så meget som England og Tyskland. Skulle det alligevel ende med, at vi når så langt, så er de to mest sandsynlige modstandere Belgien eller Frankrig, der tidligst kan møde hinanden i semifinalen.
De helt store favoritter er fortsat Frankrig, der får 19,6 procents chance for at vinde EM. Til sammenligning er Danmarks chancer på bare 3,6 procent.
Og med disse ord er det vist værd at minde om den legendariske Brøndby-træner Ebbe Skovdahls ord:
– Statistik er som et miniskørt. Det giver gode ideer, men skjuler det vigtigste.
𝐓𝐡𝐞 𝐖𝐢𝐧𝐧𝐞𝐫 𝐨𝐟 𝐄𝐮𝐫𝐨 𝟐𝟎𝟐𝟎 𝐖𝐢𝐥𝐥 𝐁𝐞…🏆
— The Analyst (@OptaAnalyst) June 24, 2021
Whilst we can’t give you the answer to that question, we’ll tell you who our predictor thinks has the best chance ahead of the knockout stages.
Find out here! ⬇️#Euro2020 #FRA #GER #BEL #ESP #ENG #ITA #NED #POR
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer stopper til dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
Danskerklub fyrer træneren
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
MEDIE
Championship-topklub lurer på dyr dansker
TRANSFER
Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris?
EKSKLUSIVT
