Lørdag indleder Danmark og Wales ottendedelsfinalerne ved EM, når de klokken 18 sparker bolden i gang i Amsterdam.
De to nationer er havnet i den “lettere” del af playoff-træet, hvor de undgår de allerstørste favoritter fra Frankrig, Belgien og Spanien.
Derfor tør de danske fans og spillere godt se frem mod kvartfinalen, og det har de da også god grund til.
For den anerkendte statistik-hjemmeside the Analyst har regnet lidt på alle de 16 tilbageværende nationers chance for at gå videre til de enkelte runder.
Her kan man læse, at Danmark er storfavoritter mod Wales, og sandsynligheden for dansk avancement til kvartfinalen er på 66,7 procent. Kun fem andre nationer har en større chance for at kvalificere sig til kvartfinalen.
Beregningerne er lavet ud fra forskellige parametre som kommende og mulige fremtidige modstandere samt nationernes EM-historik. Danmark har for eksempel større chance for at nå finalen end de forsvarende mestre fra Portugal, mens Portugal omvendt har større chance for at vinde selve finalen.
Går vi videre til kvartfinalen, så vil det heller ikke være nogen overraskelse, hvis vi her møder Holland. Deres chance for at slå Tjekkiet vurderes til at være 74,8 procent. Men det er også her, at EM slutter for Danmarks vedkommende, hvis man skal tro på statistikken.
Men det behøver man ikke. Holland spåes knap 50 procent chance for at spille sig i semifinalen, mens Danmarks chancer vurderes at ligge på 31 procent. Det er alt andet lige en større chance, end Portugal og Italien har for at nå semifinalen.
I en eventuel semifinale vil modstanderen formentlig enten være Tyskland eller England, medmindre Sverige eller Ukraine overrasker. En dansk sejr over en af de to førstnævnte nationer får ikke storre odds. Det selvom the Analyst før EM spåede Danmarks chancer for at vinde EM større end englændernes. Bevares, kun med 0,2 procent, men alligevel.
Det skyldtes dog ikke nogen objektiv vurdering af holdenes kvaliteter, men derimod en vurdering af de to nationers mest sandsynlige modstandere på vej til en eventuel EM-finale.
Fra et dansk synspunkt skal vi – ud fra de statistiske vurderinger – håbe på en tysk sejr over englænderne i ottendedelsfinalen, da det er tyskerne, vi har størst chance mod i en semifinale. The Analytics regner dog med en engelsk sejr her.
Danmarks chancer for at gå hele vejen til finalen er på 12,6 procent, og det er knap halvt så meget som England og Tyskland. Skulle det alligevel ende med, at vi når så langt, så er de to mest sandsynlige modstandere Belgien eller Frankrig, der tidligst kan møde hinanden i semifinalen.
De helt store favoritter er fortsat Frankrig, der får 19,6 procents chance for at vinde EM. Til sammenligning er Danmarks chancer på bare 3,6 procent.
Og med disse ord er det vist værd at minde om den legendariske Brøndby-træner Ebbe Skovdahls ord:
– Statistik er som et miniskørt. Det giver gode ideer, men skjuler det vigtigste.
𝐓𝐡𝐞 𝐖𝐢𝐧𝐧𝐞𝐫 𝐨𝐟 𝐄𝐮𝐫𝐨 𝟐𝟎𝟐𝟎 𝐖𝐢𝐥𝐥 𝐁𝐞…🏆
— The Analyst (@OptaAnalyst) June 24, 2021
Whilst we can’t give you the answer to that question, we’ll tell you who our predictor thinks has the best chance ahead of the knockout stages.
Find out here! ⬇️#Euro2020 #FRA #GER #BEL #ESP #ENG #ITA #NED #POR
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Klar til at gå shopamok
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
