Tal-knuserne har talt: Så langt når Danmark ved EM

Ottendedelsfinalener venter rundt om hjørnet, og statistik-hjemmeside the Analyst har regnet alle scenarier igennem og vurderet alle 16 mandskabers chance for at vinde EM.



Lørdag indleder Danmark og Wales ottendedelsfinalerne ved EM, når de klokken 18 sparker bolden i gang i Amsterdam.

De to nationer er havnet i den “lettere” del af playoff-træet, hvor de undgår de allerstørste favoritter fra Frankrig, Belgien og Spanien.

Derfor tør de danske fans og spillere godt se frem mod kvartfinalen, og det har de da også god grund til.

For den anerkendte statistik-hjemmeside the Analyst har regnet lidt på alle de 16 tilbageværende nationers chance for at gå videre til de enkelte runder.

Her kan man læse, at Danmark er storfavoritter mod Wales, og sandsynligheden for dansk avancement til kvartfinalen er på 66,7 procent. Kun fem andre nationer har en større chance for at kvalificere sig til kvartfinalen.

Beregningerne er lavet ud fra forskellige parametre som kommende og mulige fremtidige modstandere samt nationernes EM-historik. Danmark har for eksempel større chance for at nå finalen end de forsvarende mestre fra Portugal, mens Portugal omvendt har større chance for at vinde selve finalen.

Går vi videre til kvartfinalen, så vil det heller ikke være nogen overraskelse, hvis vi her møder Holland. Deres chance for at slå Tjekkiet vurderes til at være 74,8 procent. Men det er også her, at EM slutter for Danmarks vedkommende, hvis man skal tro på statistikken. 

Men det behøver man ikke. Holland spåes knap 50 procent chance for at spille sig i semifinalen, mens Danmarks chancer vurderes at ligge på 31 procent. Det er alt andet lige en større chance, end Portugal og Italien har for at nå semifinalen.

I en eventuel semifinale vil modstanderen formentlig enten være Tyskland eller England, medmindre Sverige eller Ukraine overrasker. En dansk sejr over en af de to førstnævnte nationer får ikke storre odds. Det selvom the Analyst før EM spåede Danmarks chancer for at vinde EM større end englændernes. Bevares, kun med 0,2 procent, men alligevel.

Det skyldtes dog ikke nogen objektiv vurdering af holdenes kvaliteter, men derimod en vurdering af de to nationers mest sandsynlige modstandere på vej til en eventuel EM-finale.

Fra et dansk synspunkt skal vi – ud fra de statistiske vurderinger – håbe på en tysk sejr over englænderne i ottendedelsfinalen, da det er tyskerne, vi har størst chance mod i en semifinale. The Analytics regner dog med en engelsk sejr her.

Danmarks chancer for at gå hele vejen til finalen er på 12,6 procent, og det er knap halvt så meget som England og Tyskland. Skulle det alligevel ende med, at vi når så langt, så er de to mest sandsynlige modstandere Belgien eller Frankrig, der tidligst kan møde hinanden i semifinalen.

De helt store favoritter er fortsat Frankrig, der får 19,6 procents chance for at vinde EM. Til sammenligning er Danmarks chancer på bare 3,6 procent.

Og med disse ord er det vist værd at minde om den legendariske Brøndby-træner Ebbe Skovdahls ord:

– Statistik er som et miniskørt. Det giver gode ideer, men skjuler det vigtigste.



Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Bekræfter FC København-historie

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Afviser millionbud fra Brøndby

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen