Lørdag indleder Danmark og Wales ottendedelsfinalerne ved EM, når de klokken 18 sparker bolden i gang i Amsterdam.
De to nationer er havnet i den “lettere” del af playoff-træet, hvor de undgår de allerstørste favoritter fra Frankrig, Belgien og Spanien.
Derfor tør de danske fans og spillere godt se frem mod kvartfinalen, og det har de da også god grund til.
For den anerkendte statistik-hjemmeside the Analyst har regnet lidt på alle de 16 tilbageværende nationers chance for at gå videre til de enkelte runder.
Her kan man læse, at Danmark er storfavoritter mod Wales, og sandsynligheden for dansk avancement til kvartfinalen er på 66,7 procent. Kun fem andre nationer har en større chance for at kvalificere sig til kvartfinalen.
Beregningerne er lavet ud fra forskellige parametre som kommende og mulige fremtidige modstandere samt nationernes EM-historik. Danmark har for eksempel større chance for at nå finalen end de forsvarende mestre fra Portugal, mens Portugal omvendt har større chance for at vinde selve finalen.
Går vi videre til kvartfinalen, så vil det heller ikke være nogen overraskelse, hvis vi her møder Holland. Deres chance for at slå Tjekkiet vurderes til at være 74,8 procent. Men det er også her, at EM slutter for Danmarks vedkommende, hvis man skal tro på statistikken.
Men det behøver man ikke. Holland spåes knap 50 procent chance for at spille sig i semifinalen, mens Danmarks chancer vurderes at ligge på 31 procent. Det er alt andet lige en større chance, end Portugal og Italien har for at nå semifinalen.
I en eventuel semifinale vil modstanderen formentlig enten være Tyskland eller England, medmindre Sverige eller Ukraine overrasker. En dansk sejr over en af de to førstnævnte nationer får ikke storre odds. Det selvom the Analyst før EM spåede Danmarks chancer for at vinde EM større end englændernes. Bevares, kun med 0,2 procent, men alligevel.
Det skyldtes dog ikke nogen objektiv vurdering af holdenes kvaliteter, men derimod en vurdering af de to nationers mest sandsynlige modstandere på vej til en eventuel EM-finale.
Fra et dansk synspunkt skal vi – ud fra de statistiske vurderinger – håbe på en tysk sejr over englænderne i ottendedelsfinalen, da det er tyskerne, vi har størst chance mod i en semifinale. The Analytics regner dog med en engelsk sejr her.
Danmarks chancer for at gå hele vejen til finalen er på 12,6 procent, og det er knap halvt så meget som England og Tyskland. Skulle det alligevel ende med, at vi når så langt, så er de to mest sandsynlige modstandere Belgien eller Frankrig, der tidligst kan møde hinanden i semifinalen.
De helt store favoritter er fortsat Frankrig, der får 19,6 procents chance for at vinde EM. Til sammenligning er Danmarks chancer på bare 3,6 procent.
Og med disse ord er det vist værd at minde om den legendariske Brøndby-træner Ebbe Skovdahls ord:
– Statistik er som et miniskørt. Det giver gode ideer, men skjuler det vigtigste.
𝐓𝐡𝐞 𝐖𝐢𝐧𝐧𝐞𝐫 𝐨𝐟 𝐄𝐮𝐫𝐨 𝟐𝟎𝟐𝟎 𝐖𝐢𝐥𝐥 𝐁𝐞…🏆
— The Analyst (@OptaAnalyst) June 24, 2021
Whilst we can’t give you the answer to that question, we’ll tell you who our predictor thinks has the best chance ahead of the knockout stages.
Find out here! ⬇️#Euro2020 #FRA #GER #BEL #ESP #ENG #ITA #NED #POR
LIVE
TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
MEDIE
Chokskifte?
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
INTERVIEW
