Tal-knuserne har talt: Så langt når Danmark ved EM

Ottendedelsfinalener venter rundt om hjørnet, og statistik-hjemmeside the Analyst har regnet alle scenarier igennem og vurderet alle 16 mandskabers chance for at vinde EM.



Lørdag indleder Danmark og Wales ottendedelsfinalerne ved EM, når de klokken 18 sparker bolden i gang i Amsterdam.

De to nationer er havnet i den “lettere” del af playoff-træet, hvor de undgår de allerstørste favoritter fra Frankrig, Belgien og Spanien.

Derfor tør de danske fans og spillere godt se frem mod kvartfinalen, og det har de da også god grund til.

For den anerkendte statistik-hjemmeside the Analyst har regnet lidt på alle de 16 tilbageværende nationers chance for at gå videre til de enkelte runder.

Her kan man læse, at Danmark er storfavoritter mod Wales, og sandsynligheden for dansk avancement til kvartfinalen er på 66,7 procent. Kun fem andre nationer har en større chance for at kvalificere sig til kvartfinalen.

Beregningerne er lavet ud fra forskellige parametre som kommende og mulige fremtidige modstandere samt nationernes EM-historik. Danmark har for eksempel større chance for at nå finalen end de forsvarende mestre fra Portugal, mens Portugal omvendt har større chance for at vinde selve finalen.

Går vi videre til kvartfinalen, så vil det heller ikke være nogen overraskelse, hvis vi her møder Holland. Deres chance for at slå Tjekkiet vurderes til at være 74,8 procent. Men det er også her, at EM slutter for Danmarks vedkommende, hvis man skal tro på statistikken. 

Men det behøver man ikke. Holland spåes knap 50 procent chance for at spille sig i semifinalen, mens Danmarks chancer vurderes at ligge på 31 procent. Det er alt andet lige en større chance, end Portugal og Italien har for at nå semifinalen.

I en eventuel semifinale vil modstanderen formentlig enten være Tyskland eller England, medmindre Sverige eller Ukraine overrasker. En dansk sejr over en af de to førstnævnte nationer får ikke storre odds. Det selvom the Analyst før EM spåede Danmarks chancer for at vinde EM større end englændernes. Bevares, kun med 0,2 procent, men alligevel.

Det skyldtes dog ikke nogen objektiv vurdering af holdenes kvaliteter, men derimod en vurdering af de to nationers mest sandsynlige modstandere på vej til en eventuel EM-finale.

Fra et dansk synspunkt skal vi – ud fra de statistiske vurderinger – håbe på en tysk sejr over englænderne i ottendedelsfinalen, da det er tyskerne, vi har størst chance mod i en semifinale. The Analytics regner dog med en engelsk sejr her.

Danmarks chancer for at gå hele vejen til finalen er på 12,6 procent, og det er knap halvt så meget som England og Tyskland. Skulle det alligevel ende med, at vi når så langt, så er de to mest sandsynlige modstandere Belgien eller Frankrig, der tidligst kan møde hinanden i semifinalen.

De helt store favoritter er fortsat Frankrig, der får 19,6 procents chance for at vinde EM. Til sammenligning er Danmarks chancer på bare 3,6 procent.

Og med disse ord er det vist værd at minde om den legendariske Brøndby-træner Ebbe Skovdahls ord:

– Statistik er som et miniskørt. Det giver gode ideer, men skjuler det vigtigste.





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Scoringer på Stamford Bridge

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Tullberg revser medier og roser Neestrup



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Rasmus Højlund har ikke set det før

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Kæmpe stjerne besøger København

Tottenham præsenterer ny træner

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Tjekkiet – Danmark

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

FC København vil bruge mere data i transfers

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Sverige skal til VM



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne