Lørdag indleder Danmark og Wales ottendedelsfinalerne ved EM, når de klokken 18 sparker bolden i gang i Amsterdam.
De to nationer er havnet i den “lettere” del af playoff-træet, hvor de undgår de allerstørste favoritter fra Frankrig, Belgien og Spanien.
Derfor tør de danske fans og spillere godt se frem mod kvartfinalen, og det har de da også god grund til.
For den anerkendte statistik-hjemmeside the Analyst har regnet lidt på alle de 16 tilbageværende nationers chance for at gå videre til de enkelte runder.
Her kan man læse, at Danmark er storfavoritter mod Wales, og sandsynligheden for dansk avancement til kvartfinalen er på 66,7 procent. Kun fem andre nationer har en større chance for at kvalificere sig til kvartfinalen.
Beregningerne er lavet ud fra forskellige parametre som kommende og mulige fremtidige modstandere samt nationernes EM-historik. Danmark har for eksempel større chance for at nå finalen end de forsvarende mestre fra Portugal, mens Portugal omvendt har større chance for at vinde selve finalen.
Går vi videre til kvartfinalen, så vil det heller ikke være nogen overraskelse, hvis vi her møder Holland. Deres chance for at slå Tjekkiet vurderes til at være 74,8 procent. Men det er også her, at EM slutter for Danmarks vedkommende, hvis man skal tro på statistikken.
Men det behøver man ikke. Holland spåes knap 50 procent chance for at spille sig i semifinalen, mens Danmarks chancer vurderes at ligge på 31 procent. Det er alt andet lige en større chance, end Portugal og Italien har for at nå semifinalen.
I en eventuel semifinale vil modstanderen formentlig enten være Tyskland eller England, medmindre Sverige eller Ukraine overrasker. En dansk sejr over en af de to førstnævnte nationer får ikke storre odds. Det selvom the Analyst før EM spåede Danmarks chancer for at vinde EM større end englændernes. Bevares, kun med 0,2 procent, men alligevel.
Det skyldtes dog ikke nogen objektiv vurdering af holdenes kvaliteter, men derimod en vurdering af de to nationers mest sandsynlige modstandere på vej til en eventuel EM-finale.
Fra et dansk synspunkt skal vi – ud fra de statistiske vurderinger – håbe på en tysk sejr over englænderne i ottendedelsfinalen, da det er tyskerne, vi har størst chance mod i en semifinale. The Analytics regner dog med en engelsk sejr her.
Danmarks chancer for at gå hele vejen til finalen er på 12,6 procent, og det er knap halvt så meget som England og Tyskland. Skulle det alligevel ende med, at vi når så langt, så er de to mest sandsynlige modstandere Belgien eller Frankrig, der tidligst kan møde hinanden i semifinalen.
De helt store favoritter er fortsat Frankrig, der får 19,6 procents chance for at vinde EM. Til sammenligning er Danmarks chancer på bare 3,6 procent.
Og med disse ord er det vist værd at minde om den legendariske Brøndby-træner Ebbe Skovdahls ord:
– Statistik er som et miniskørt. Det giver gode ideer, men skjuler det vigtigste.
𝐓𝐡𝐞 𝐖𝐢𝐧𝐧𝐞𝐫 𝐨𝐟 𝐄𝐮𝐫𝐨 𝟐𝟎𝟐𝟎 𝐖𝐢𝐥𝐥 𝐁𝐞…🏆
— The Analyst (@OptaAnalyst) June 24, 2021
Whilst we can’t give you the answer to that question, we’ll tell you who our predictor thinks has the best chance ahead of the knockout stages.
Find out here! ⬇️#Euro2020 #FRA #GER #BEL #ESP #ENG #ITA #NED #POR
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
‘Tæt på ren elendighed’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Biereth og Dolberg bryder måltørke
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
Pogba er lettet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
Slut: FC København vinder intenst derby
NYHEDER
