Stor tjekkisk fordel: Venter de DK i kvartfinalen?

Holland er storfavoritter mod Tjekkiet i ottendedelsfinalen, men tjekkerne har en fordel, der ikke skal undervurderes.



Tjekkerne har respekt for Holland, men de frygter dem ikke.

Det slår formanden for det tjekkiske fodboldforbund, Petr Fousek, fast i et interview på fodboldforbundets hjemmeside.

Det kommer måske ikke som den store overraskelse, men Fousek mener, han har noget at have optimismen i.

For kampen spilles nemlig kun en tre timers køretur væk fra den tjekkiske grænse i den ungarske hovedstad Budapest, og ikke nok med det så er det et stadion, hvor der under EM spilles for fulde huse, hvilket vil sige op mod 60.000 tilskuere.

Det har man set i Ungarns to kampe ved EM-slutrunden, hvor det lykkedes dem at få point mod Frankrig hjemme på Puskas Arena.

Petr Fousek slår fast, at han endnu ikke ved, hvor mange billetter der kommer i salg til de tjekkiske fans, men han noterer sig, at der ikke længere er coronarestriktioner i Ungarn, og at man som tjekke blot skal fremvise en negativ PCR-test eller en godkendt coronavaccine for at få adgang til landet.

Derfor er det tjekkiske fodboldforbund i tæt dialog med UEFA om at få så mange billetter som muligt.

Og det er ikke helt utænkeligt, at der kan blive fyldt godt op med tjekkere i Ungarn. Senest har danske fans haft mulighed for at købe ekstra billetter til kampene i Parken, da den danske regering ophævede en række coronarestriktioner.

Ligeledes rejser over 4000 danskere til Amsterdam til ottendedelsfinalen mod Wales. Her er kapaciteten begrænset til 16.000 tilskuere, hvilket betyder at de danske fans får en fjerdedel af kapaciteten.

Får Tjekkiet også det, så kan der potentielt komme 15.000 tjekkiske tilskuere til kampen mod Holland. Får de de ungarske fans til også at støtte op om de tjekkiske spillere, så venter der formentlig hollænderne et inferno af en kulisse.

Om det er nok til at Tjekkiet kan slå Holland ud og i kvartfinalen, hvor vinderen mellem Danmark og Wales venter, må tiden vise, men i den tjekkiske landsholdslejr tror man på det.

– Der er stor interesse (for kampen, red.) blandt de tjekkiske fans, landsholdets udvikling har ført til hidtil uset opbakning, hvilket gør mig glad. Jeg tror på, at vi kan få sørge for, at kampen i Ungarn får så mange tjekkiske fans på lægterne som muligt.

– Og med deres hjælp vil vi kæmpe mod hollænderne om en plads i kvartfinalen. Vi har ingen grund til at være bange for favoritterne.

Tjekkiet har under EM-slutrunden kun tabt til England, mens de fik en sejr over Skotland og et point mod viceverdensmestrene fra Kroatien.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Bud på 1,12 milliard afvist

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Supercomputer: De vinder VM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jonas Wind til danskerklub?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Sat til salg – så dyr er han

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Klar melding fra Thomas Gravesen

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Kæmpe mystik: I dag sker det



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

De vil købe Munashe Garananga i FCK