Tjekkerne har respekt for Holland, men de frygter dem ikke.
Det slår formanden for det tjekkiske fodboldforbund, Petr Fousek, fast i et interview på fodboldforbundets hjemmeside.
Det kommer måske ikke som den store overraskelse, men Fousek mener, han har noget at have optimismen i.
For kampen spilles nemlig kun en tre timers køretur væk fra den tjekkiske grænse i den ungarske hovedstad Budapest, og ikke nok med det så er det et stadion, hvor der under EM spilles for fulde huse, hvilket vil sige op mod 60.000 tilskuere.
Det har man set i Ungarns to kampe ved EM-slutrunden, hvor det lykkedes dem at få point mod Frankrig hjemme på Puskas Arena.
Petr Fousek slår fast, at han endnu ikke ved, hvor mange billetter der kommer i salg til de tjekkiske fans, men han noterer sig, at der ikke længere er coronarestriktioner i Ungarn, og at man som tjekke blot skal fremvise en negativ PCR-test eller en godkendt coronavaccine for at få adgang til landet.
Derfor er det tjekkiske fodboldforbund i tæt dialog med UEFA om at få så mange billetter som muligt.
Og det er ikke helt utænkeligt, at der kan blive fyldt godt op med tjekkere i Ungarn. Senest har danske fans haft mulighed for at købe ekstra billetter til kampene i Parken, da den danske regering ophævede en række coronarestriktioner.
Ligeledes rejser over 4000 danskere til Amsterdam til ottendedelsfinalen mod Wales. Her er kapaciteten begrænset til 16.000 tilskuere, hvilket betyder at de danske fans får en fjerdedel af kapaciteten.
Får Tjekkiet også det, så kan der potentielt komme 15.000 tjekkiske tilskuere til kampen mod Holland. Får de de ungarske fans til også at støtte op om de tjekkiske spillere, så venter der formentlig hollænderne et inferno af en kulisse.
Om det er nok til at Tjekkiet kan slå Holland ud og i kvartfinalen, hvor vinderen mellem Danmark og Wales venter, må tiden vise, men i den tjekkiske landsholdslejr tror man på det.
– Der er stor interesse (for kampen, red.) blandt de tjekkiske fans, landsholdets udvikling har ført til hidtil uset opbakning, hvilket gør mig glad. Jeg tror på, at vi kan få sørge for, at kampen i Ungarn får så mange tjekkiske fans på lægterne som muligt.
– Og med deres hjælp vil vi kæmpe mod hollænderne om en plads i kvartfinalen. Vi har ingen grund til at være bange for favoritterne.
Tjekkiet har under EM-slutrunden kun tabt til England, mens de fik en sejr over Skotland og et point mod viceverdensmestrene fra Kroatien.

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Bendtner scorer nyt job

Andreas Christensen afviste Danmark

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

FC København – Silkeborg IF

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Afsløring: William Clem afviste flere store tilbud

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Alan Shearer: ‘Ekstremt vigtigt’

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Engelsk legende til Wrexham?

Gjorde det onde ved FCK – hyldes af Laudrup

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber

Prøvede at lokke Eriksen

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

Vejle Boldklub – Sønderjyske

Uventet salg af profil: ‘Et anseeligt beløb’

Fejret med durum og æresflise

Sker for første gang

Dansker i stort kinesisk eventyr

Stor ændring på landsholdet

Nedtur – forpurret af regn

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse

Mange hjørnespark til Les Gones
