Tjekkisk profil ønsker Serie A-dansker succes

Antonín Barák kender den danske forsvarsspiller Jens Stryger Larsen personligt, og han har kun godt at sige om ham.



Lørdag løber Danmark og Tjekkiet på banen i Baku, hvor de skal dyste om en plads i semifinalen.

Én af de spillere, som danskerne skal holde godt øje med, er Hellas Verona-spilleren, Antonín Barák, der senest fik alle 90 minutter mod Holland i den overraskende sejr i ottendedelsfinalen.

Han scorede mod netop Danmark i nationernes senest indbyrdes opgør tilbage i 2016, der endte 1-1. Det var samtidig hans debut, og den må siges at være godkendt, da han scorede allerede efter otte minutter.

– Jeg husker den kamp med stor glæde. Det lykkedes mig at score tidligt i kampen i min debut for landsholdet. Det var en stor oplevelse, et nyt øjeblik. Jeg har altid drømt om at repræsentere mit land, så det var en drøm, der gik i opfyldelse.

– Men det er ikke sådan, at Danmark er min yndlingsmodstander, jeg har kun mødt dem en gang, fortæller den tjekkiske midtbanespiller til det tjekkiske medie můjprvnígól.cz.

Her afslører han også, at han er ganske godt kendskab til de danske Serie A-spillere – særligt Jens Stryger Larsen.

– Jeg kender mange af gutterne, jeg kender dog kun Jens Stryger Larsen personligt, da vi spillede sammen i Udine. Han er forsvarsspiller med kvalitet, og efter gruppespillet blev han en del af startopstillingen, og det kan jeg virkelig godt unde ham, siger Antonín Barák, der også roser nogle af de andre Serie A-danskere:

– Der er nogle store personligheder som stopperen Simon Kjær, der burde blive ny anfører i AC Milan. Eller for eksempel Mikkel Damsgaard, der er holdkammerat med Jakub Jankta i Sampdoria, hvor de vurderer ham til at være 40 eller 50 millioner euro værd.

– Det taler for sig selv. De (Danmark, red.) bliver en rigtig hård modstander. Og så har vi ikke engang talt om spillerne, der viser deres kvaliteter i de største ligaer. Jeg ser virkelig frem til at møde dem og sammenligne os selv med dem. Jeg tror på, at vi kan gøre det.

Antonín Barák har tidligere fortalt om sin frustration over, at kvartfinalen spille i Baku. Han så hellere, den blev spillet i Parken.





Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Danske klubber vil have ham

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

FC København-handling går verden rundt 

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt