Vil du til Baku? Her er alt du skal vide

Danmark er videre ved EM, og skal møde Tjekkiet i kvartfinalen i Baku lørdag 3. juli. Men hvordan er det nu lige med corona-restriktionerne i Aserbajdsjan?



Danmark er i kvartfinalen, og den skal spilles i Baku i den tidligere sovjet-nation Aserbajdsjan.

Efter tre gruppekampe i Parken så fik det danske landshold flot opbakning i den hollandske hovedstad Amsterdam, hvor mellem 4-6.000 danskere var taget med.

Hvor mange danske fans, der følger i hælene hele vejen til Baku, er endnu usikkert, men her giver tipsbladet.dk dig en oversigt over, hvad du skal være opmærksom på, hvis du skal – eller overvejer at tage – afsted.

I første omgang er det værd at notere sig, at Aserbajdsjan er “orange” i Udenrigsministeriets rejsevejledning, hvilket betyder, at alle ikke-nødvendige rejser for tiden frarådes.

Eneste undtagelse er færdigvaccineret og tidligere smittede samt deres medrejsende børn under 18 år.

Er det så farligt at rejse afsted for at se Danmarks kvartfinale? Ifølge Udenrigsministeriet er antallet af registrerede covid-19 tilfælde i Aserbajsdsjan på et lavt niveau, men EU har endnu ikke truffet beslutning om at åbne for indrejse fra Aserbajdsjan, og det er derfor, at landet fortsat er orange i Udenrigsministeriet vejledning.

Indrejseregler
Mens det ikke lader til, at coronasmitte er den største udfordring, hvis du rejser afsted til Aserbajdsjan, så skal du være opmærksom på, at der er krav om visum for at kunne rejse ind i landet. 

Udenrigsministeriet oplyser, at alle danske statsborgere og statsløse personer, som har permanent opholdstilladelse i Danmark, kan søge om visum i forbindelse med Danmarks kamp i Baku. Alternativt kan man søge visum til Aserbajdsjan på basis af fodboldkampen.

Du kan søge om visum elektronisk her.

Vær opmærksom på at det normalt tager tre arbejdsdage at få udstedt et visum, ligesom det koster 23 amerikanske dollar, hvilket svarer til 143 danske kroner. Er du kommet lidt sent ud af startblokken, så kan du få hastebehandlet din ansøgning på bare tre timer for 51 amerikanske dollar (318 danske kroner).

Udenrigsministeriet skriver også på hjemmeside, at det vil være muligt at få udstedt et visum, når man lander i Baku, men det frarådes på grund af kø i lufthavnen.

Derudover skal du sikre dig, at dit pas er gyldigt i minimum seks måneder efter datoen for visumudstedelsen. Det er også et krav, at man kan fremvise en gyldig billet ved ankomst til Baku. Den er også din billet til at undgå karantænekravet ved indrejse.

Foruden ovenstående skal du også medbringe en gyldig PCR-test – også selvom du er vaccineret eller tidligere har været smittet. Den må maks være 72 timer gammel.

Ved afrejse fra Aserbajdsjan skal der igen fremvises en negativ PCR test som er max 72 timer gammel ved afrejse. Såfremt en test taget i Danmark ikke er for gammel, vil denne godt kunne fremvises ved afrejse. Ellers vil der skulle tages en ny test i Aserbajdsjan, hvor det vel at mærke mindst tager 12 timer før resultatet foreligger pr mail og med QR kode. Gennemsnitsprisen for en test i Aserbajdsjan er 45 Euro (335 danske kroner, red.), og certificerede testklinikker kan findes her.

Udenrigsministeriet oplyser samtidig, at det er en rigtig god idé at tjekke sin rejseforsikring for, om den tækker i Aserbajdsjan i tilfælde af ulykke eller sygdom.

Stadion
Når du ankommer til stadion skal du være opmærksom på, at der er et afstandskrav på 1,5 meter. Derudover er det også et krav, at du skal bære maske, der dækker næse og mund, hele tiden, skriver UEFA på deres hjemmeside.

Til gengæld er der modsat kampen i Amsterdam IKKE krav om, at man skal fremvise en negativ coronatest, før man kan komme ind på stadion.

Billet
Ligesom tilfældet var med billetterne til ottendedelsfinalen mod Wales i Amsterdam, så har alle danske fans med annullerede “Follow My Team”-billetter til forkøbsret til kampen. Det gælder også, selvom man ikke udnyttede muligheden i forbindelse med den seneste kamp. Det drejer sig om i alt 1700 danskere.

Der kommer til at være plads til det dobbelte antal tilskuere i forhold til Amsterdam, og derfor vil der pt. blive lukket 33.000 tilskuere ind på det olympiske stadion, hvor der under normale omstændigheder er plads til knap 70.000.

Ifølge DBU’s fanservice så vil 2.500 af disse billetter blive tilbudt til danske fans. I et opslag på facebook oplyses det også, at billetsalget vil gå i gang i dag eller i morgen. Har man fulgt bare en lille smule med, vil man vide, at UEFA ikke er bange for at trykke på knappen lige pludselig.

I opslaget fremgår det også, at der sammen med to forskellige rejsepartnere er arrangeret direkte fly tur/retur til Baku.

Ovenstående er baseret på de seneste opdateringer fra UEFA og Udenrigsministeriet. Vi gør vores bedste for at holde denne artikel opdateret, men vi opfordrer til selv at tjekke de gældende indrejseregler via Udenrigsministeriets hjemmeside.





LIVE

LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Laver aftale med Frederik Birk

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Brøndby IF – FC Midtjylland

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Han snakker ikke om andet!’

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Randers FC – FC København



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

– Han ender i Premier League

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Sønderjyske – Viborg FF

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Bayern slår rekord i ny storsejr

Silkeborg IF – OB

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tottenham under stregen

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Cooper gav hård og ærlig besked

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Mål i Milano