Søndag følte den danske landstræner, Kasper Hjulmand, sig kaldet til at rose Mathias “Zanka” Jørgensen, der endnu ikke har spillet en kamp under EM-slutrunden.
Landstræneren kaldte udtagelsen af “Zanka” for “en af sine bedste beslutninger”.
– Han bidrager udenfor banen med humør. Han går hen til vores tre unge musketerer og taler med dem og stikker til dem og hygger sig med dem. Han har et enormt stort øje for fællesskabet, lød det på søndagens pressemøde.
Hovedpersonen selv sætter pris på anerkendelsen.
– Ros er altid dejligt. Når man ikke får minutterne inde på banen, så er det rart, at der er nogen, der anerkender det, som man spillere løber rundt og gør til dagligt under træning og sørger for, at niveauet er højt og presser de andre, fortæller han til TV3 Sport.
“Zanka” har den seneste sæson været udlejet til FC København fra den tyrkiske klub Fenerbahce, men et formdyk i løbet af sæsonen satte hans EM-deltagelse under pres. Kasper Hjulmand endte dog med at udtage ham, fordi han kendte holdet, og det kommer ham nu til gode.
– Når man føler sig rigtig godt til rette et sted, så synes jeg, det er vigtigt for os som gruppe at være inkluderende og sørge for, at de nye drenge, som kommer til, og som ikke har prøvet så meget, føler sig tilpas i gruppen, for det gør, at de alt andet lige har større chance for at præstere når det er, og det er det vi alle sammen er her for. Det er for at få Danmark til at præstere og ikke så meget den personlige succes, fortæller Mathias “Zanka” Jørgensen.
Om Mathias “Zanka” Jørgensen er i spil til minutter mod Tjekkiet ved kun Kasper Hjulmand, men spilleren selv undervurdere i hvert fald ikke lørdagens modstander.
– Vi ved også godt, at Holland var favoritter i den kamp, men der er også mange, der har spået Tjekkiet til at være en dark horse i denne her turnering, og der var vist også noget med en eller anden supercomputer, som snakkede om et eller andet.
– Det er ikke noget dårligt hold på nogen måde, og et hold som har været i fremgang i mange år. Jeg tror, det bliver en rigtig stor udfordring, som vi skal gøre alt for at komme over, slutter han.
Kampen mellem Danmark og Tjekkiet sparkes i gang 3. juli klokken 18.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
