Det var ikke fordi, at Christian Rasmussen ligefrem brændte banen af i sidste sæson, da han var på leje i FC Nordsjælland, men noget kan tyde på, at han har haft gang i en fremragende opstart i Ajax.
Danskeren fik i hvert fald chancen fra start i torsdagens Europa League-kamp, hvor Ajax på et sent mål vandt 1-0 over serbiske Vojvodina.
Da var Christian Rasmussen skiftet ud, men dagen derpå kan den unge kantspiller se tilbage på en særlig oplevelse. Det var nemlig første gang i karrieren, at han startede inde for storklubben, som han nu har spillet fire officielle kampe for.
Klublegende Ronald de Boer var dog ikke blæst helt bagover, da han analyserede Rasmussens indsats i pausen hos Ziggo Sport, der viste kampen.
– Han er til tider meget god, og han har virkelig et giftigt skud med sit venstreben. Det kan komme ud af ingenting. Han er meget hurtig, og den fart skal han bruge noget mere. Han kan ligeledes skyde hårdt, når han ikke er i løb. Da han var 15 år gammel, kunne han allerede skyde som en voksen.
– Han skal bruge sin styrke og sin fart meget mere. Jeg ser det i ny og næ, men ikke nok, siger de Boer om danskeren.
Christian Rasmussen fik 62 minutter på banen. Han har været en fast del af Ajax' testkampe i denne sæson, hvor han har fået startpladser mod både Rangers og Al Wasl.
Christian Rasmussen spillede i alt 33 kampe for FC Nordsjælland i sidste sæson, hvor det blev til seks scoringer. Ingen af disse faldt dog i Superligaen.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
OPTAKT
Arsenal – Fulham
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
– Vi har alle fejlet
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
HELT VILDT