Legende råder Ajax-dansker: Vis det noget mere!

Christian Rasmussen startede torsdag aften inde for første gang for Ajax, men Ronald de Boer er stadig ikke helt overbevist om ham.



Det var ikke fordi, at Christian Rasmussen ligefrem brændte banen af i sidste sæson, da han var på leje i FC Nordsjælland, men noget kan tyde på, at han har haft gang i en fremragende opstart i Ajax. 

Danskeren fik i hvert fald chancen fra start i torsdagens Europa League-kamp, hvor Ajax på et sent mål vandt 1-0 over serbiske Vojvodina. 

Da var Christian Rasmussen skiftet ud, men dagen derpå kan den unge kantspiller se tilbage på en særlig oplevelse. Det var nemlig første gang i karrieren, at han startede inde for storklubben, som han nu har spillet fire officielle kampe for. 

Klublegende Ronald de Boer var dog ikke blæst helt bagover, da han analyserede Rasmussens indsats i pausen hos Ziggo Sport, der viste kampen.

– Han er til tider meget god, og han har virkelig et giftigt skud med sit venstreben. Det kan komme ud af ingenting. Han er meget hurtig, og den fart skal han bruge noget mere. Han kan ligeledes skyde hårdt, når han ikke er i løb. Da han var 15 år gammel, kunne han allerede skyde som en voksen.

– Han skal bruge sin styrke og sin fart meget mere. Jeg ser det i ny og næ, men ikke nok, siger de Boer om danskeren.

Christian Rasmussen fik 62 minutter på banen. Han har været en fast del af Ajax' testkampe i denne sæson, hvor han har fået startpladser mod både Rangers og Al Wasl. 

Christian Rasmussen spillede i alt 33 kampe for FC Nordsjælland i sidste sæson, hvor det blev til seks scoringer. Ingen af disse faldt dog i Superligaen.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Overvejer AGF-forlængelse

Massiv kritik efter skandaløse scener

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Disse to er færdige i Brøndby

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Monstersalg: FC København-boss jubler

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Nu er de færdige i Superligaen

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Randers FC – OB

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion