Legende råder Ajax-dansker: Vis det noget mere!

Christian Rasmussen startede torsdag aften inde for første gang for Ajax, men Ronald de Boer er stadig ikke helt overbevist om ham.



Det var ikke fordi, at Christian Rasmussen ligefrem brændte banen af i sidste sæson, da han var på leje i FC Nordsjælland, men noget kan tyde på, at han har haft gang i en fremragende opstart i Ajax. 

Danskeren fik i hvert fald chancen fra start i torsdagens Europa League-kamp, hvor Ajax på et sent mål vandt 1-0 over serbiske Vojvodina. 

Da var Christian Rasmussen skiftet ud, men dagen derpå kan den unge kantspiller se tilbage på en særlig oplevelse. Det var nemlig første gang i karrieren, at han startede inde for storklubben, som han nu har spillet fire officielle kampe for. 

Klublegende Ronald de Boer var dog ikke blæst helt bagover, da han analyserede Rasmussens indsats i pausen hos Ziggo Sport, der viste kampen.

– Han er til tider meget god, og han har virkelig et giftigt skud med sit venstreben. Det kan komme ud af ingenting. Han er meget hurtig, og den fart skal han bruge noget mere. Han kan ligeledes skyde hårdt, når han ikke er i løb. Da han var 15 år gammel, kunne han allerede skyde som en voksen.

– Han skal bruge sin styrke og sin fart meget mere. Jeg ser det i ny og næ, men ikke nok, siger de Boer om danskeren.

Christian Rasmussen fik 62 minutter på banen. Han har været en fast del af Ajax' testkampe i denne sæson, hvor han har fået startpladser mod både Rangers og Al Wasl. 

Christian Rasmussen spillede i alt 33 kampe for FC Nordsjælland i sidste sæson, hvor det blev til seks scoringer. Ingen af disse faldt dog i Superligaen.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Skidt nyt om Lukas Lerager

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Spår stor transferaktivitet i FC København

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Patrick Dorgu er med

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Gratis adgang til Superliga-brag

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen