Det var ikke fordi, at Christian Rasmussen ligefrem brændte banen af i sidste sæson, da han var på leje i FC Nordsjælland, men noget kan tyde på, at han har haft gang i en fremragende opstart i Ajax.
Danskeren fik i hvert fald chancen fra start i torsdagens Europa League-kamp, hvor Ajax på et sent mål vandt 1-0 over serbiske Vojvodina.
Da var Christian Rasmussen skiftet ud, men dagen derpå kan den unge kantspiller se tilbage på en særlig oplevelse. Det var nemlig første gang i karrieren, at han startede inde for storklubben, som han nu har spillet fire officielle kampe for.
Klublegende Ronald de Boer var dog ikke blæst helt bagover, da han analyserede Rasmussens indsats i pausen hos Ziggo Sport, der viste kampen.
– Han er til tider meget god, og han har virkelig et giftigt skud med sit venstreben. Det kan komme ud af ingenting. Han er meget hurtig, og den fart skal han bruge noget mere. Han kan ligeledes skyde hårdt, når han ikke er i løb. Da han var 15 år gammel, kunne han allerede skyde som en voksen.
– Han skal bruge sin styrke og sin fart meget mere. Jeg ser det i ny og næ, men ikke nok, siger de Boer om danskeren.
Christian Rasmussen fik 62 minutter på banen. Han har været en fast del af Ajax' testkampe i denne sæson, hvor han har fået startpladser mod både Rangers og Al Wasl.
Christian Rasmussen spillede i alt 33 kampe for FC Nordsjælland i sidste sæson, hvor det blev til seks scoringer. Ingen af disse faldt dog i Superligaen.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
NYHEDER
Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
10. gang i træk
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
AVIS