– Det bliver den største kamp i min karriere

Mikkel Rygaard rejste for tre år siden til udlandet for at forfølge en drøm. På torsdag kulminerer den drøm.



– Alle vores drømme kan gå i opfyldelse, hvis vi har modet til at forfølge dem.

Sådan sagde Walt Disney for cirka hundrede år siden. Og alle, der kender historien, ved, at Disney fik succes. Ikke mindst med sine mange film, der er højt elsket den dag i dag.

For danske Mikkel Rygaard er ordene også sande. Efter snart tre år i udlandet oplever han på torsdag en slags kulmination på karrieren. Flødeskummet. En oplevelse alle fodboldspillere drømmer om.

For at forstå den oplevelse skal vi først tilbage til 2022. 

Her blev Mikkel Rygaard hentet til svenske BK Häcken efter et par år i polske LKS Lodz, der endte med, at han fik ophævet sin aftale, da klubben ad flere omgange ikke havde ubetalt løn. 

Og så fik Mikkel Rygaard kæmpe succes.

Noget overraskende vandt han det svenske mesterskab med BK Häcken. Det første mesterskab i en lang karriere vel at mærke. Derfor var det på mange måder en helt speciel oplevelse for Mikkel Rygaard, da han endelig kunne løfte et trofæ mod slutningen af 2022.

– Det er uden tvivl det største i min karriere at vinde guld med Häcken. Vi har kun økonomi til at blive mellem nummer fem og syv i Sverige. Så det var helt sensationelt, at vi vandt guldet. Jeg har kun vundet bronze to gange i Superligaen, så det var kæmpe stort for mig personligt at vinde ligaen.

– Jeg har ikke lavet andet end at vinde siden jeg kom hertil, og jeg har også gjort det godt personligt, men hvad der lige nøjagtigt passer mig så godt ved den svenske liga, det ved jeg ikke, siger Mikkel Rygaard til Tipsbladet.

Mesterskabet førte dem til kvalifikationen til Champions League, men her blev undertippede Klaksvik fra Færøerne endestationen. Häcken røg derfor ned i kvalifikationen til Europa League, hvor det gik noget bedre. Efter sejre mod litauske Zalgiris og skotske Aberdeen lykkedes det svenskerne at kvalificere sig til gruppespillet. 

Det bringer os frem til i dag.

Mikkel Rygaard står foran den drøm, han for tre år siden rejste til udlandet for at forfølge. Europa. At matche sig mod de bedste i verden. Derfor glæder den tidligere Superliga-spiller sig også som et lille barn til på torsdag, hvor Häcken indleder gruppespillet i Europa League med en kamp mod det stærke tyske mandskab Bayer Leverkusen. 

– Det bliver den største kamp i klubbens historie, og det bliver også den største kamp i min karriere. Det bliver vanvittigt spændende, fordi jeg har aldrig prøvet at spille gruppespil i Europa, siger danskeren.

De tyske mastodonter fører i øjeblikket Bundesligaen, og i weekenden spillede de uafgjort mod selveste Bayern München. En lidt anden vægtklasse end den, Mikkel Rygaard plejer at bokse i. Han erkender da også, at det bliver noget nær umuligt at få noget med hjem fra Tyskland.

– Altså på papiret har vi ikke en jordisk chance. Men fodbold er fodbold, så vi går derned og tror på, at vi kan gøre et eller andet. Vi kan håbe, at de undervurderer os, fordi vi ikke er en større klub end vi er, siger han.

Og selvom tingene kører som smurt i udlandet, og Mikkel Rygaard står foran sin største kamp i en lang karriere, kunne han da godt tænke sig at vende hjem til Danmark inden støvlerne bliver lagt på hylden. 

– Det behøves ikke at hedde Superliga, men det er da klart, at jeg tænker over at vende tilbage til Danmark. Jeg kunne godt tænke mig at komme hjem på et tidspunkt.   

Mikkel Rygaard spillede 28 kampe for BK Häcken i sidste sæson, hvor det blev til 11 mål og 4 assists. Hans kontrakt med svenskerne løber frem til december 2024. 





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Barcelona – Newcastle United

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

I svime over Morten Hjulmand

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

– Er der virkelig brug for ham i truppen?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skal denne angriber nu til Superligaen?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Nu forklarer Noah Nartey

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Troels Bech slår fast: Glem det!

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Her er din landsholdstrup, Riemer!



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Enorme Superliga-talenter udtaget

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Manchester City – Real Madrid

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse