Efter sidste års FCK-kiks: Sulten efter gruppespil

Carlos Zeca slår fast, at alle i FCK vil vise, at man er sulten efter at komme med i et europæisk gruppespil i denne sæson.



FC København påbegynder torsdag aften kvalifikationen til den nye UEFA-turnering Conference League. Det bliver mod Torpedo Zhodino fra Hviderusland.

I sidste sæson lykkedes det for en sjælden gangs skyld ikke for FCK at komme med i et europæisk gruppespil, da man røg ud til Rijeka, men i skal det være. Det fortæller FCK-anfører Carlos Zeca i et interview på klubbens hjemmeside.

– Alle føler, at vi skal ud og vise, at vi har sulten efter at komme med i gruppespillet denne sæson, siger han og fortsætter:

– FC København er en klub, der skal være med på den internationale scene, og derfor skal vi være koncentrerede og professionelle i de her kampe, hvor vi er favoritter, men modstanderne vil gøre alt for at gøre det svært for os, fastslår Zeca.

Den første kamp mod hviderusserne er i Parken, og her skal der selvsagt skabes et resultat, som kan hjælpe dem med at gå videre samlet. Her mener anføreren, at det skal ske med et tempo, som modstanderne ikke kan følge med i.

FCK går nu også ind i en periode, hvor der vil være mange kampe på kort tid med både Europa og Superligaen – og her kommer fansene til at spille en rolle, mener Zeca.

– Vi fik ikke den start, vi ville i søndags (2-2 mod AaB red.), men vi har lagt det bag os og har vigtige opgaver foran os i et tæt program. Det er en spændende tid på sæsonen, og det løfter energien meget, at vi har vores fans tilbage. Nu skal vi betale dem tilbage, og det skal starte med en sejr torsdag aften, forklarer Carlos Zeca.

Til kampen mod Torpedo Zhodino er der et par spillere tilbage i FCK-truppen. Læs mere om det her.





TransferLIVE: Første Real Madrid tilgang bekræftet




Optakt til fredagens VM-åbningskamp mellem Canada og Bosnien LIVE

VM-LIVE: Kæmpe stjerne misser premierkampen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Brøndby henter Alexander Drexel

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

‘Christian Eriksen havde advaret os’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nu melder Christian Eriksen ud

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

City med vildt rekordbud

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United