FC København påbegynder torsdag aften kvalifikationen til den nye UEFA-turnering Conference League. Det bliver mod Torpedo Zhodino fra Hviderusland.
I sidste sæson lykkedes det for en sjælden gangs skyld ikke for FCK at komme med i et europæisk gruppespil, da man røg ud til Rijeka, men i skal det være. Det fortæller FCK-anfører Carlos Zeca i et interview på klubbens hjemmeside.
– Alle føler, at vi skal ud og vise, at vi har sulten efter at komme med i gruppespillet denne sæson, siger han og fortsætter:
– FC København er en klub, der skal være med på den internationale scene, og derfor skal vi være koncentrerede og professionelle i de her kampe, hvor vi er favoritter, men modstanderne vil gøre alt for at gøre det svært for os, fastslår Zeca.
Den første kamp mod hviderusserne er i Parken, og her skal der selvsagt skabes et resultat, som kan hjælpe dem med at gå videre samlet. Her mener anføreren, at det skal ske med et tempo, som modstanderne ikke kan følge med i.
FCK går nu også ind i en periode, hvor der vil være mange kampe på kort tid med både Europa og Superligaen – og her kommer fansene til at spille en rolle, mener Zeca.
– Vi fik ikke den start, vi ville i søndags (2-2 mod AaB red.), men vi har lagt det bag os og har vigtige opgaver foran os i et tæt program. Det er en spændende tid på sæsonen, og det løfter energien meget, at vi har vores fans tilbage. Nu skal vi betale dem tilbage, og det skal starte med en sejr torsdag aften, forklarer Carlos Zeca.
Til kampen mod Torpedo Zhodino er der et par spillere tilbage i FCK-truppen. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
