Efter sidste års FCK-kiks: Sulten efter gruppespil

Carlos Zeca slår fast, at alle i FCK vil vise, at man er sulten efter at komme med i et europæisk gruppespil i denne sæson.



FC København påbegynder torsdag aften kvalifikationen til den nye UEFA-turnering Conference League. Det bliver mod Torpedo Zhodino fra Hviderusland.

I sidste sæson lykkedes det for en sjælden gangs skyld ikke for FCK at komme med i et europæisk gruppespil, da man røg ud til Rijeka, men i skal det være. Det fortæller FCK-anfører Carlos Zeca i et interview på klubbens hjemmeside.

– Alle føler, at vi skal ud og vise, at vi har sulten efter at komme med i gruppespillet denne sæson, siger han og fortsætter:

– FC København er en klub, der skal være med på den internationale scene, og derfor skal vi være koncentrerede og professionelle i de her kampe, hvor vi er favoritter, men modstanderne vil gøre alt for at gøre det svært for os, fastslår Zeca.

Den første kamp mod hviderusserne er i Parken, og her skal der selvsagt skabes et resultat, som kan hjælpe dem med at gå videre samlet. Her mener anføreren, at det skal ske med et tempo, som modstanderne ikke kan følge med i.

FCK går nu også ind i en periode, hvor der vil være mange kampe på kort tid med både Europa og Superligaen – og her kommer fansene til at spille en rolle, mener Zeca.

– Vi fik ikke den start, vi ville i søndags (2-2 mod AaB red.), men vi har lagt det bag os og har vigtige opgaver foran os i et tæt program. Det er en spændende tid på sæsonen, og det løfter energien meget, at vi har vores fans tilbage. Nu skal vi betale dem tilbage, og det skal starte med en sejr torsdag aften, forklarer Carlos Zeca.

Til kampen mod Torpedo Zhodino er der et par spillere tilbage i FCK-truppen. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Denne klub drømmer om Højbjerg

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Irak – Norge

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Argentina – Algeriet

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Klar transfermelding