Efter sidste års FCK-kiks: Sulten efter gruppespil

Carlos Zeca slår fast, at alle i FCK vil vise, at man er sulten efter at komme med i et europæisk gruppespil i denne sæson.



FC København påbegynder torsdag aften kvalifikationen til den nye UEFA-turnering Conference League. Det bliver mod Torpedo Zhodino fra Hviderusland.

I sidste sæson lykkedes det for en sjælden gangs skyld ikke for FCK at komme med i et europæisk gruppespil, da man røg ud til Rijeka, men i skal det være. Det fortæller FCK-anfører Carlos Zeca i et interview på klubbens hjemmeside.

– Alle føler, at vi skal ud og vise, at vi har sulten efter at komme med i gruppespillet denne sæson, siger han og fortsætter:

– FC København er en klub, der skal være med på den internationale scene, og derfor skal vi være koncentrerede og professionelle i de her kampe, hvor vi er favoritter, men modstanderne vil gøre alt for at gøre det svært for os, fastslår Zeca.

Den første kamp mod hviderusserne er i Parken, og her skal der selvsagt skabes et resultat, som kan hjælpe dem med at gå videre samlet. Her mener anføreren, at det skal ske med et tempo, som modstanderne ikke kan følge med i.

FCK går nu også ind i en periode, hvor der vil være mange kampe på kort tid med både Europa og Superligaen – og her kommer fansene til at spille en rolle, mener Zeca.

– Vi fik ikke den start, vi ville i søndags (2-2 mod AaB red.), men vi har lagt det bag os og har vigtige opgaver foran os i et tæt program. Det er en spændende tid på sæsonen, og det løfter energien meget, at vi har vores fans tilbage. Nu skal vi betale dem tilbage, og det skal starte med en sejr torsdag aften, forklarer Carlos Zeca.

Til kampen mod Torpedo Zhodino er der et par spillere tilbage i FCK-truppen. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Åbner for flere Brøndby-salg

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Historisk transfer – FC København tjener kassen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PSG meldes enig med Barca-profil

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Argentina – Schweiz

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Norge – England



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Afsløring: OB køber Topi Keskinen