Efter sidste ĂĄrs FCK-kiks: Sulten efter gruppespil

Carlos Zeca slår fast, at alle i FCK vil vise, at man er sulten efter at komme med i et europæisk gruppespil i denne sæson.



FC København påbegynder torsdag aften kvalifikationen til den nye UEFA-turnering Conference League. Det bliver mod Torpedo Zhodino fra Hviderusland.

I sidste sæson lykkedes det for en sjælden gangs skyld ikke for FCK at komme med i et europæisk gruppespil, da man røg ud til Rijeka, men i skal det være. Det fortæller FCK-anfører Carlos Zeca i et interview på klubbens hjemmeside.

– Alle føler, at vi skal ud og vise, at vi har sulten efter at komme med i gruppespillet denne sæson, siger han og fortsætter:

– FC København er en klub, der skal være med på den internationale scene, og derfor skal vi være koncentrerede og professionelle i de her kampe, hvor vi er favoritter, men modstanderne vil gøre alt for at gøre det svært for os, fastslår Zeca.

Den første kamp mod hviderusserne er i Parken, og her skal der selvsagt skabes et resultat, som kan hjælpe dem med at gå videre samlet. Her mener anføreren, at det skal ske med et tempo, som modstanderne ikke kan følge med i.

FCK går nu også ind i en periode, hvor der vil være mange kampe på kort tid med både Europa og Superligaen – og her kommer fansene til at spille en rolle, mener Zeca.

– Vi fik ikke den start, vi ville i søndags (2-2 mod AaB red.), men vi har lagt det bag os og har vigtige opgaver foran os i et tæt program. Det er en spændende tid på sæsonen, og det løfter energien meget, at vi har vores fans tilbage. Nu skal vi betale dem tilbage, og det skal starte med en sejr torsdag aften, forklarer Carlos Zeca.

Til kampen mod Torpedo Zhodino er der et par spillere tilbage i FCK-truppen. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ekspert peger pĂĄ choktransfer for Dolberg

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

‘Jeg tror, Thomas Frank fĂĄr dette job’



Legendesøn pĂĄ vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Braithwaite del af stor transferplan

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Ud af det blĂĄ – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Atletico Madrid – Arsenal

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Afvist – Brøndby undrer sig

Bo Svensson skriver Superliga-historie

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

– Cooper aner ikke, hvad der foregĂĄr i Brøndby!

Bertelsen: ‘Ville være ĂĄrhundredets bedrag’

PSG – Bayern MĂĽnchen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fĂĄet Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde