Efter sidste års FCK-kiks: Sulten efter gruppespil

Carlos Zeca slår fast, at alle i FCK vil vise, at man er sulten efter at komme med i et europæisk gruppespil i denne sæson.



FC København påbegynder torsdag aften kvalifikationen til den nye UEFA-turnering Conference League. Det bliver mod Torpedo Zhodino fra Hviderusland.

I sidste sæson lykkedes det for en sjælden gangs skyld ikke for FCK at komme med i et europæisk gruppespil, da man røg ud til Rijeka, men i skal det være. Det fortæller FCK-anfører Carlos Zeca i et interview på klubbens hjemmeside.

– Alle føler, at vi skal ud og vise, at vi har sulten efter at komme med i gruppespillet denne sæson, siger han og fortsætter:

– FC København er en klub, der skal være med på den internationale scene, og derfor skal vi være koncentrerede og professionelle i de her kampe, hvor vi er favoritter, men modstanderne vil gøre alt for at gøre det svært for os, fastslår Zeca.

Den første kamp mod hviderusserne er i Parken, og her skal der selvsagt skabes et resultat, som kan hjælpe dem med at gå videre samlet. Her mener anføreren, at det skal ske med et tempo, som modstanderne ikke kan følge med i.

FCK går nu også ind i en periode, hvor der vil være mange kampe på kort tid med både Europa og Superligaen – og her kommer fansene til at spille en rolle, mener Zeca.

– Vi fik ikke den start, vi ville i søndags (2-2 mod AaB red.), men vi har lagt det bag os og har vigtige opgaver foran os i et tæt program. Det er en spændende tid på sæsonen, og det løfter energien meget, at vi har vores fans tilbage. Nu skal vi betale dem tilbage, og det skal starte med en sejr torsdag aften, forklarer Carlos Zeca.

Til kampen mod Torpedo Zhodino er der et par spillere tilbage i FCK-truppen. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Sætter klar målsætning

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-retur?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Diant Ramaj skal videre

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har budt en milliard

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Rodri er blevet opereret i ryggen

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK misser landsholdsspiller

Han er ny landstræner for Italien

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez