RAZGRAD (Tipsbladet): Det var tydeligt at se med det blotte øje for ikke at nævne de statistikker om chanceskabelse, gennembrudsspil og afslutninger, FC Midtjylland selv går meget op i.
Aral Simsir, Darío Osorio og Franculino manglede i den grad, da FC Midtjylland skulle spille efterårssæsonen færdig, og selv om det slutte ok i ligaen, var fraværet tydeligt at mærke i oktober og november.
Torsdag aften spiller FC Midtjylland en vital Europa League-kamp på Ludogorets’ hjemmebane her i provinsbyen Razgrad i det østlige Bulgarien, og der er godt nyt for FCM-fansene.
For FCM-cheftræner Thomas Thomasberg kan efter FCM’s træningslejr i Portugal og ankomsten til Bulgarien i går friskmelde flere af de spillere, der har været ude.
– De er 100 procent til rådighed. De fik 45 og 60 minutter, tror jeg, i vores kamp mod Salzburg, og de har trænet med hele træningslejren. Uden at sætte præcis procent på, har de været noget tættere på 100 procent deltagelse i træningerne, siger Thomas Thomasberg.
– De kan stadig drible og sparke, tilføjer Jonas Lössl fra podiet til pressekonferencen i Bulgarien.
FCM led uden de to kantspillere i efteråret, så der er stor glæde i FCM-lejren, mens Thomas Thomasberg også nævner et par andre offensive spillere, der kan være i spil mod Ludogorets.
– Vi plejer jo at snakke om dem, der mangler. Nu er der så et par stykker, der er tilbage, og det er vi selvfølgelig rigtig glade for, siger Thomas Thomasberg.
– Og så skal det også siges, at der er et par andre af de offensive kræfter, der har gjort sig rigtig positivt bemærket. Mikel [Gogorza] sluttede rigtig godt af i efteråret og scorede mod Salzburg, Chilufya kom ind og scorede to mål. Det er positivt, for vi har selvfølgelig brug for, at vi har de offensive kræfter klar fra start, så de kan gøre en forskel. Men også for, at vi kan bringe nogen på banen undervejs i kampen, siger Thomas Thomasberg.
Mens der altså er opmuntrende nyt for Aral Simsir og Darío Osorio, der allerede før julepausen så småt var i gang igen med fysiske øvelser især for chilenerens vedkommende, går der stadig nogle uger, før man skal forvente at se Franculino spille kamp og Elias Ólafsson være klar igen, efter han brækkede hånden i den sidste 2024-kamp ude i Europa League mod FC Porto.
Nye tider – store forventninger
FC Midtjylland går ind til torsdagens kamp med nye folk på trænerbænken i form af Allan K. Jepsen og Morten ‘Duncan’ Rasmussen, der er kommet fra U/19-holdet og er henholdsvis First Team Coach og assistenttræner.
FCM har også fået en ny engelsk chef for den sundhedsfaglige stab i klubben og har Ola Brynhildsen tilbage efter et succesrigt efterår på leje i Molde, mens Jan Kuchta er lejet tilbage til Sparta Prag efter tre særdeles svære måneder som ny mand i FCM-angrebet.
Og efter det, Thomas Thomasberg beskriver som en god opstart med en produktiv træningslejr i Portugal, er det en hamrende vigtig kamp, der venter FCM i Bulgarien med videre kvalifikation til knockoutfasen på spil og tårnhøje forventninger til fremgang i år for sidste års danske mestre.
– For mig er det her ikke finalen, men det kan give et fantastisk afsæt inden den sidste kamp, hvor vi ligegyldigt, hvordan vi vender og drejer det, har noget at spille for. Men vi skal stå på ti point, når vi går ind til den Fenerbahce-kamp på næste torsdag, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland har syv point i Europa League og ligger lige nu til at avancere til 1/16-finalerne, der spilles 13. og 20. februar.
Hjemmeholdet Ludogorets er pisket til sejr med tre point fra tre uafgjorte kampe i Europa League.
FCM lukker Europa League i Herning torsdag i næste uge med en tricky kamp mod Fenerbahce, hvor det meget vel kan blive en hovedpine for hjemmeholdet som arrangør at adskille Fenerbahce-fans fra hjemmepublikum med opslag på sociale medier om massiv interesse i billetter over alt på MCH Arena fra Fenerbahce-fans.
FCM har som erklæret målsætning at gå videre i Europa League men kommer til kampen med tre nederlag på stribe til rumænske FCSB og de to europæiske storklubber Eintracht Frankfurt og FC Porto.
LIVE
TransferLIVE: AGF overvejer at bruge klausul
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TOPNYHED
I chok over Tottenham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TOPNYHED
Legender med dyster melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER