RAZGRAD (Tipsbladet): Det var tydeligt at se med det blotte øje for ikke at nævne de statistikker om chanceskabelse, gennembrudsspil og afslutninger, FC Midtjylland selv går meget op i.
Aral Simsir, Darío Osorio og Franculino manglede i den grad, da FC Midtjylland skulle spille efterårssæsonen færdig, og selv om det slutte ok i ligaen, var fraværet tydeligt at mærke i oktober og november.
Torsdag aften spiller FC Midtjylland en vital Europa League-kamp på Ludogorets’ hjemmebane her i provinsbyen Razgrad i det østlige Bulgarien, og der er godt nyt for FCM-fansene.
For FCM-cheftræner Thomas Thomasberg kan efter FCM’s træningslejr i Portugal og ankomsten til Bulgarien i går friskmelde flere af de spillere, der har været ude.
– De er 100 procent til rådighed. De fik 45 og 60 minutter, tror jeg, i vores kamp mod Salzburg, og de har trænet med hele træningslejren. Uden at sætte præcis procent på, har de været noget tættere på 100 procent deltagelse i træningerne, siger Thomas Thomasberg.
– De kan stadig drible og sparke, tilføjer Jonas Lössl fra podiet til pressekonferencen i Bulgarien.
FCM led uden de to kantspillere i efteråret, så der er stor glæde i FCM-lejren, mens Thomas Thomasberg også nævner et par andre offensive spillere, der kan være i spil mod Ludogorets.
– Vi plejer jo at snakke om dem, der mangler. Nu er der så et par stykker, der er tilbage, og det er vi selvfølgelig rigtig glade for, siger Thomas Thomasberg.
– Og så skal det også siges, at der er et par andre af de offensive kræfter, der har gjort sig rigtig positivt bemærket. Mikel [Gogorza] sluttede rigtig godt af i efteråret og scorede mod Salzburg, Chilufya kom ind og scorede to mål. Det er positivt, for vi har selvfølgelig brug for, at vi har de offensive kræfter klar fra start, så de kan gøre en forskel. Men også for, at vi kan bringe nogen på banen undervejs i kampen, siger Thomas Thomasberg.
Mens der altså er opmuntrende nyt for Aral Simsir og Darío Osorio, der allerede før julepausen så småt var i gang igen med fysiske øvelser især for chilenerens vedkommende, går der stadig nogle uger, før man skal forvente at se Franculino spille kamp og Elias Ólafsson være klar igen, efter han brækkede hånden i den sidste 2024-kamp ude i Europa League mod FC Porto.
Nye tider – store forventninger
FC Midtjylland går ind til torsdagens kamp med nye folk på trænerbænken i form af Allan K. Jepsen og Morten ‘Duncan’ Rasmussen, der er kommet fra U/19-holdet og er henholdsvis First Team Coach og assistenttræner.
FCM har også fået en ny engelsk chef for den sundhedsfaglige stab i klubben og har Ola Brynhildsen tilbage efter et succesrigt efterår på leje i Molde, mens Jan Kuchta er lejet tilbage til Sparta Prag efter tre særdeles svære måneder som ny mand i FCM-angrebet.
Og efter det, Thomas Thomasberg beskriver som en god opstart med en produktiv træningslejr i Portugal, er det en hamrende vigtig kamp, der venter FCM i Bulgarien med videre kvalifikation til knockoutfasen på spil og tårnhøje forventninger til fremgang i år for sidste års danske mestre.
– For mig er det her ikke finalen, men det kan give et fantastisk afsæt inden den sidste kamp, hvor vi ligegyldigt, hvordan vi vender og drejer det, har noget at spille for. Men vi skal stå på ti point, når vi går ind til den Fenerbahce-kamp på næste torsdag, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland har syv point i Europa League og ligger lige nu til at avancere til 1/16-finalerne, der spilles 13. og 20. februar.
Hjemmeholdet Ludogorets er pisket til sejr med tre point fra tre uafgjorte kampe i Europa League.
FCM lukker Europa League i Herning torsdag i næste uge med en tricky kamp mod Fenerbahce, hvor det meget vel kan blive en hovedpine for hjemmeholdet som arrangør at adskille Fenerbahce-fans fra hjemmepublikum med opslag på sociale medier om massiv interesse i billetter over alt på MCH Arena fra Fenerbahce-fans.
FCM har som erklæret målsætning at gå videre i Europa League men kommer til kampen med tre nederlag på stribe til rumænske FCSB og de to europæiske storklubber Eintracht Frankfurt og FC Porto.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
Arteta er utilfreds med disciplinen
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
Her er Danmarks Nations League-pulje!
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afviser Anderlecht
Thomas Tuchel laver ny aftale
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Sean Dyche fyret
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG