RAZGRAD (Tipsbladet): Det var tydeligt at se med det blotte øje for ikke at nævne de statistikker om chanceskabelse, gennembrudsspil og afslutninger, FC Midtjylland selv går meget op i.
Aral Simsir, Darío Osorio og Franculino manglede i den grad, da FC Midtjylland skulle spille efterårssæsonen færdig, og selv om det slutte ok i ligaen, var fraværet tydeligt at mærke i oktober og november.
Torsdag aften spiller FC Midtjylland en vital Europa League-kamp på Ludogorets’ hjemmebane her i provinsbyen Razgrad i det østlige Bulgarien, og der er godt nyt for FCM-fansene.
For FCM-cheftræner Thomas Thomasberg kan efter FCM’s træningslejr i Portugal og ankomsten til Bulgarien i går friskmelde flere af de spillere, der har været ude.
– De er 100 procent til rådighed. De fik 45 og 60 minutter, tror jeg, i vores kamp mod Salzburg, og de har trænet med hele træningslejren. Uden at sætte præcis procent på, har de været noget tættere på 100 procent deltagelse i træningerne, siger Thomas Thomasberg.
– De kan stadig drible og sparke, tilføjer Jonas Lössl fra podiet til pressekonferencen i Bulgarien.
FCM led uden de to kantspillere i efteråret, så der er stor glæde i FCM-lejren, mens Thomas Thomasberg også nævner et par andre offensive spillere, der kan være i spil mod Ludogorets.
– Vi plejer jo at snakke om dem, der mangler. Nu er der så et par stykker, der er tilbage, og det er vi selvfølgelig rigtig glade for, siger Thomas Thomasberg.
– Og så skal det også siges, at der er et par andre af de offensive kræfter, der har gjort sig rigtig positivt bemærket. Mikel [Gogorza] sluttede rigtig godt af i efteråret og scorede mod Salzburg, Chilufya kom ind og scorede to mål. Det er positivt, for vi har selvfølgelig brug for, at vi har de offensive kræfter klar fra start, så de kan gøre en forskel. Men også for, at vi kan bringe nogen på banen undervejs i kampen, siger Thomas Thomasberg.
Mens der altså er opmuntrende nyt for Aral Simsir og Darío Osorio, der allerede før julepausen så småt var i gang igen med fysiske øvelser især for chilenerens vedkommende, går der stadig nogle uger, før man skal forvente at se Franculino spille kamp og Elias Ólafsson være klar igen, efter han brækkede hånden i den sidste 2024-kamp ude i Europa League mod FC Porto.
Nye tider – store forventninger
FC Midtjylland går ind til torsdagens kamp med nye folk på trænerbænken i form af Allan K. Jepsen og Morten ‘Duncan’ Rasmussen, der er kommet fra U/19-holdet og er henholdsvis First Team Coach og assistenttræner.
FCM har også fået en ny engelsk chef for den sundhedsfaglige stab i klubben og har Ola Brynhildsen tilbage efter et succesrigt efterår på leje i Molde, mens Jan Kuchta er lejet tilbage til Sparta Prag efter tre særdeles svære måneder som ny mand i FCM-angrebet.
Og efter det, Thomas Thomasberg beskriver som en god opstart med en produktiv træningslejr i Portugal, er det en hamrende vigtig kamp, der venter FCM i Bulgarien med videre kvalifikation til knockoutfasen på spil og tårnhøje forventninger til fremgang i år for sidste års danske mestre.
– For mig er det her ikke finalen, men det kan give et fantastisk afsæt inden den sidste kamp, hvor vi ligegyldigt, hvordan vi vender og drejer det, har noget at spille for. Men vi skal stå på ti point, når vi går ind til den Fenerbahce-kamp på næste torsdag, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland har syv point i Europa League og ligger lige nu til at avancere til 1/16-finalerne, der spilles 13. og 20. februar.
Hjemmeholdet Ludogorets er pisket til sejr med tre point fra tre uafgjorte kampe i Europa League.
FCM lukker Europa League i Herning torsdag i næste uge med en tricky kamp mod Fenerbahce, hvor det meget vel kan blive en hovedpine for hjemmeholdet som arrangør at adskille Fenerbahce-fans fra hjemmepublikum med opslag på sociale medier om massiv interesse i billetter over alt på MCH Arena fra Fenerbahce-fans.
FCM har som erklæret målsætning at gå videre i Europa League men kommer til kampen med tre nederlag på stribe til rumænske FCSB og de to europæiske storklubber Eintracht Frankfurt og FC Porto.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
HELT VILDT
‘De går amok!’
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
NYHEDER