,

Efter skadeshelvede: FCM melder stjerner klar

Der er godt nyt for FC Midtjylland-fans forud for torsdagens Europa League-kamp mod Ludogorets.



RAZGRAD (Tipsbladet): Det var tydeligt at se med det blotte øje for ikke at nævne de statistikker om chanceskabelse, gennembrudsspil og afslutninger, FC Midtjylland selv går meget op i.

Aral Simsir, Darío Osorio og Franculino manglede i den grad, da FC Midtjylland skulle spille efterårssæsonen færdig, og selv om det slutte ok i ligaen, var fraværet tydeligt at mærke i oktober og november.

Torsdag aften spiller FC Midtjylland en vital Europa League-kamp på Ludogorets’ hjemmebane her i provinsbyen Razgrad i det østlige Bulgarien, og der er godt nyt for FCM-fansene.

For FCM-cheftræner Thomas Thomasberg kan efter FCM’s træningslejr i Portugal og ankomsten til Bulgarien i går friskmelde flere af de spillere, der har været ude.

– De er 100 procent til rådighed. De fik 45 og 60 minutter, tror jeg, i vores kamp mod Salzburg, og de har trænet med hele træningslejren. Uden at sætte præcis procent på, har de været noget tættere på 100 procent deltagelse i træningerne, siger Thomas Thomasberg.

– De kan stadig drible og sparke, tilføjer Jonas Lössl fra podiet til pressekonferencen i Bulgarien.

FCM led uden de to kantspillere i efteråret, så der er stor glæde i FCM-lejren, mens Thomas Thomasberg også nævner et par andre offensive spillere, der kan være i spil mod Ludogorets.

– Vi plejer jo at snakke om dem, der mangler. Nu er der så et par stykker, der er tilbage, og det er vi selvfølgelig rigtig glade for, siger Thomas Thomasberg.

– Og så skal det også siges, at der er et par andre af de offensive kræfter, der har gjort sig rigtig positivt bemærket. Mikel [Gogorza] sluttede rigtig godt af i efteråret og scorede mod Salzburg, Chilufya kom ind og scorede to mål. Det er positivt, for vi har selvfølgelig brug for, at vi har de offensive kræfter klar fra start, så de kan gøre en forskel. Men også for, at vi kan bringe nogen på banen undervejs i kampen, siger Thomas Thomasberg.

Mens der altså er opmuntrende nyt for Aral Simsir og Darío Osorio, der allerede før julepausen så småt var i gang igen med fysiske øvelser især for chilenerens vedkommende, går der stadig nogle uger, før man skal forvente at se Franculino spille kamp og Elias Ólafsson være klar igen, efter han brækkede hånden i den sidste 2024-kamp ude i Europa League mod FC Porto.

Nye tider – store forventninger
FC Midtjylland går ind til torsdagens kamp med nye folk på trænerbænken i form af Allan K. Jepsen og Morten ‘Duncan’ Rasmussen, der er kommet fra U/19-holdet og er henholdsvis First Team Coach og assistenttræner.

FCM har også fået en ny engelsk chef for den sundhedsfaglige stab i klubben og har Ola Brynhildsen tilbage efter et succesrigt efterår på leje i Molde, mens Jan Kuchta er lejet tilbage til Sparta Prag efter tre særdeles svære måneder som ny mand i FCM-angrebet.

Og efter det, Thomas Thomasberg beskriver som en god opstart med en produktiv træningslejr i Portugal, er det en hamrende vigtig kamp, der venter FCM i Bulgarien med videre kvalifikation til knockoutfasen på spil og tårnhøje forventninger til fremgang i år for sidste års danske mestre.

– For mig er det her ikke finalen, men det kan give et fantastisk afsæt inden den sidste kamp, hvor vi ligegyldigt, hvordan vi vender og drejer det, har noget at spille for. Men vi skal stå på ti point, når vi går ind til den Fenerbahce-kamp på næste torsdag, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland har syv point i Europa League og ligger lige nu til at avancere til 1/16-finalerne, der spilles 13. og 20. februar.

Hjemmeholdet Ludogorets er pisket til sejr med tre point fra tre uafgjorte kampe i Europa League.

FCM lukker Europa League i Herning torsdag i næste uge med en tricky kamp mod Fenerbahce, hvor det meget vel kan blive en hovedpine for hjemmeholdet som arrangør at adskille Fenerbahce-fans fra hjemmepublikum med opslag på sociale medier om massiv interesse i billetter over alt på MCH Arena fra Fenerbahce-fans.

FCM har som erklæret målsætning at gå videre i Europa League men kommer til kampen med tre nederlag på stribe til rumænske FCSB og de to europæiske storklubber Eintracht Frankfurt og FC Porto.





LIVE

TransferLIVE: Ellevild med FC København-emne

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp



LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger med Ishaq Holalam

OB – Sønderjyske

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes

Stor ændring i AGF?

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Dansker scorer mod Barcelona

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Han er den nye Superliga-juvel!