RAZGRAD (Tipsbladet): Det var tydeligt at se med det blotte øje for ikke at nævne de statistikker om chanceskabelse, gennembrudsspil og afslutninger, FC Midtjylland selv går meget op i.
Aral Simsir, Darío Osorio og Franculino manglede i den grad, da FC Midtjylland skulle spille efterårssæsonen færdig, og selv om det slutte ok i ligaen, var fraværet tydeligt at mærke i oktober og november.
Torsdag aften spiller FC Midtjylland en vital Europa League-kamp på Ludogorets’ hjemmebane her i provinsbyen Razgrad i det østlige Bulgarien, og der er godt nyt for FCM-fansene.
For FCM-cheftræner Thomas Thomasberg kan efter FCM’s træningslejr i Portugal og ankomsten til Bulgarien i går friskmelde flere af de spillere, der har været ude.
– De er 100 procent til rådighed. De fik 45 og 60 minutter, tror jeg, i vores kamp mod Salzburg, og de har trænet med hele træningslejren. Uden at sætte præcis procent på, har de været noget tættere på 100 procent deltagelse i træningerne, siger Thomas Thomasberg.
– De kan stadig drible og sparke, tilføjer Jonas Lössl fra podiet til pressekonferencen i Bulgarien.
FCM led uden de to kantspillere i efteråret, så der er stor glæde i FCM-lejren, mens Thomas Thomasberg også nævner et par andre offensive spillere, der kan være i spil mod Ludogorets.
– Vi plejer jo at snakke om dem, der mangler. Nu er der så et par stykker, der er tilbage, og det er vi selvfølgelig rigtig glade for, siger Thomas Thomasberg.
– Og så skal det også siges, at der er et par andre af de offensive kræfter, der har gjort sig rigtig positivt bemærket. Mikel [Gogorza] sluttede rigtig godt af i efteråret og scorede mod Salzburg, Chilufya kom ind og scorede to mål. Det er positivt, for vi har selvfølgelig brug for, at vi har de offensive kræfter klar fra start, så de kan gøre en forskel. Men også for, at vi kan bringe nogen på banen undervejs i kampen, siger Thomas Thomasberg.
Mens der altså er opmuntrende nyt for Aral Simsir og Darío Osorio, der allerede før julepausen så småt var i gang igen med fysiske øvelser især for chilenerens vedkommende, går der stadig nogle uger, før man skal forvente at se Franculino spille kamp og Elias Ólafsson være klar igen, efter han brækkede hånden i den sidste 2024-kamp ude i Europa League mod FC Porto.
Nye tider – store forventninger
FC Midtjylland går ind til torsdagens kamp med nye folk på trænerbænken i form af Allan K. Jepsen og Morten ‘Duncan’ Rasmussen, der er kommet fra U/19-holdet og er henholdsvis First Team Coach og assistenttræner.
FCM har også fået en ny engelsk chef for den sundhedsfaglige stab i klubben og har Ola Brynhildsen tilbage efter et succesrigt efterår på leje i Molde, mens Jan Kuchta er lejet tilbage til Sparta Prag efter tre særdeles svære måneder som ny mand i FCM-angrebet.
Og efter det, Thomas Thomasberg beskriver som en god opstart med en produktiv træningslejr i Portugal, er det en hamrende vigtig kamp, der venter FCM i Bulgarien med videre kvalifikation til knockoutfasen på spil og tårnhøje forventninger til fremgang i år for sidste års danske mestre.
– For mig er det her ikke finalen, men det kan give et fantastisk afsæt inden den sidste kamp, hvor vi ligegyldigt, hvordan vi vender og drejer det, har noget at spille for. Men vi skal stå på ti point, når vi går ind til den Fenerbahce-kamp på næste torsdag, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland har syv point i Europa League og ligger lige nu til at avancere til 1/16-finalerne, der spilles 13. og 20. februar.
Hjemmeholdet Ludogorets er pisket til sejr med tre point fra tre uafgjorte kampe i Europa League.
FCM lukker Europa League i Herning torsdag i næste uge med en tricky kamp mod Fenerbahce, hvor det meget vel kan blive en hovedpine for hjemmeholdet som arrangør at adskille Fenerbahce-fans fra hjemmepublikum med opslag på sociale medier om massiv interesse i billetter over alt på MCH Arena fra Fenerbahce-fans.
FCM har som erklæret målsætning at gå videre i Europa League men kommer til kampen med tre nederlag på stribe til rumænske FCSB og de to europæiske storklubber Eintracht Frankfurt og FC Porto.
LIVE
LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!
FANKLUBBEN
‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Sænker prisen mod Midtjylland
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Giver to spillere livstidskarantæne
David Nielsen har sagt op
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
FC København skriver kontrakt med juvel
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
I forhandlinger med Nartey
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
NYHEDER