RAZGRAD (Tipsbladet): Det var tydeligt at se med det blotte øje for ikke at nævne de statistikker om chanceskabelse, gennembrudsspil og afslutninger, FC Midtjylland selv går meget op i.
Aral Simsir, Darío Osorio og Franculino manglede i den grad, da FC Midtjylland skulle spille efterårssæsonen færdig, og selv om det slutte ok i ligaen, var fraværet tydeligt at mærke i oktober og november.
Torsdag aften spiller FC Midtjylland en vital Europa League-kamp på Ludogorets’ hjemmebane her i provinsbyen Razgrad i det østlige Bulgarien, og der er godt nyt for FCM-fansene.
For FCM-cheftræner Thomas Thomasberg kan efter FCM’s træningslejr i Portugal og ankomsten til Bulgarien i går friskmelde flere af de spillere, der har været ude.
– De er 100 procent til rådighed. De fik 45 og 60 minutter, tror jeg, i vores kamp mod Salzburg, og de har trænet med hele træningslejren. Uden at sætte præcis procent på, har de været noget tættere på 100 procent deltagelse i træningerne, siger Thomas Thomasberg.
– De kan stadig drible og sparke, tilføjer Jonas Lössl fra podiet til pressekonferencen i Bulgarien.
FCM led uden de to kantspillere i efteråret, så der er stor glæde i FCM-lejren, mens Thomas Thomasberg også nævner et par andre offensive spillere, der kan være i spil mod Ludogorets.
– Vi plejer jo at snakke om dem, der mangler. Nu er der så et par stykker, der er tilbage, og det er vi selvfølgelig rigtig glade for, siger Thomas Thomasberg.
– Og så skal det også siges, at der er et par andre af de offensive kræfter, der har gjort sig rigtig positivt bemærket. Mikel [Gogorza] sluttede rigtig godt af i efteråret og scorede mod Salzburg, Chilufya kom ind og scorede to mål. Det er positivt, for vi har selvfølgelig brug for, at vi har de offensive kræfter klar fra start, så de kan gøre en forskel. Men også for, at vi kan bringe nogen på banen undervejs i kampen, siger Thomas Thomasberg.
Mens der altså er opmuntrende nyt for Aral Simsir og Darío Osorio, der allerede før julepausen så småt var i gang igen med fysiske øvelser især for chilenerens vedkommende, går der stadig nogle uger, før man skal forvente at se Franculino spille kamp og Elias Ólafsson være klar igen, efter han brækkede hånden i den sidste 2024-kamp ude i Europa League mod FC Porto.
Nye tider – store forventninger
FC Midtjylland går ind til torsdagens kamp med nye folk på trænerbænken i form af Allan K. Jepsen og Morten ‘Duncan’ Rasmussen, der er kommet fra U/19-holdet og er henholdsvis First Team Coach og assistenttræner.
FCM har også fået en ny engelsk chef for den sundhedsfaglige stab i klubben og har Ola Brynhildsen tilbage efter et succesrigt efterår på leje i Molde, mens Jan Kuchta er lejet tilbage til Sparta Prag efter tre særdeles svære måneder som ny mand i FCM-angrebet.
Og efter det, Thomas Thomasberg beskriver som en god opstart med en produktiv træningslejr i Portugal, er det en hamrende vigtig kamp, der venter FCM i Bulgarien med videre kvalifikation til knockoutfasen på spil og tårnhøje forventninger til fremgang i år for sidste års danske mestre.
– For mig er det her ikke finalen, men det kan give et fantastisk afsæt inden den sidste kamp, hvor vi ligegyldigt, hvordan vi vender og drejer det, har noget at spille for. Men vi skal stå på ti point, når vi går ind til den Fenerbahce-kamp på næste torsdag, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland har syv point i Europa League og ligger lige nu til at avancere til 1/16-finalerne, der spilles 13. og 20. februar.
Hjemmeholdet Ludogorets er pisket til sejr med tre point fra tre uafgjorte kampe i Europa League.
FCM lukker Europa League i Herning torsdag i næste uge med en tricky kamp mod Fenerbahce, hvor det meget vel kan blive en hovedpine for hjemmeholdet som arrangør at adskille Fenerbahce-fans fra hjemmepublikum med opslag på sociale medier om massiv interesse i billetter over alt på MCH Arena fra Fenerbahce-fans.
FCM har som erklæret målsætning at gå videre i Europa League men kommer til kampen med tre nederlag på stribe til rumænske FCSB og de to europæiske storklubber Eintracht Frankfurt og FC Porto.
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
Danmarks landskamp slog særlig rekord
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
KARAKTERER
Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
INTERVIEW