I weekenden kan FC København træde et skridt nærmere et europæisk gruppespil uden at løfte en finger. Det har klubben Villarreal og holdets Europa League-sejr onsdag aften at takke for.
Hvis tingene går FCK’s vej, træder holdet en runde senere ind i kvalifikationen til Europa Conference League, i tredje i stedet for anden runde. Det vil betyde, at man “kun” skal besejre to modstandere i stedet for tre.
Forklaringen begynder som nævnt med Villarreal.
UEFA- og koefficient-guruen Bert Kassies skriver, at vinderen af Europa League kvalificerer sig direkte til Champions Leagues gruppespil, men fordi Villarreal i forvejen havde en plads i Europa Conference Leagues playoffrunde, sker der en række forskydninger i turneringens kvalifikation:
Portugals nummer fem, Paços de Ferreira, går fra tredje kval-runde til playoff.
Enten FC København eller schweiziske FC Luzern går fra anden til tredje kval-runde.
De slovenske og ungarske pokalvindere, Olimpija Ljubljana og Ujpest, går fra første til anden kval-runde.
Det er endnu usikkert, om det bliver FCK eller Luzern, der får pladsen længere fremme i køen til et europæisk gruppespil. Det bliver formentlig afgjort i weekenden, når UEFA’s Club Competitions Committee holder møde.
FC København har dog ikke de store forventninger til, at UEFA peger på den danske klub.
– Vi har noteret os Villarreals sejr i går og de mulige ændringer, det vil føre til access-listen. Men vi forventer ikke, at det påvirker FC København, fordi UEFA normalt har prioriteret cupvinderne i Europa League. Vi regner med, at det også vil gøre sig gældende her, siger Daniel Rommedahl, som er Director of Football Operations and International Affairs i FCK og klubbens kontakt i UEFA.
– Vi forventer ikke at starte andre steder end det, der hele tiden har været planlagt. Men vi tager selvfølgelig imod det, hvis det sker.
Det er ikke noget nyt, at UEFA-komittéen skal tage stilling til spørgsmål som det, der vedrører FCK. Det kaldes “re-balancing” i UEFA-jargon og finder sted hvert år. Det nye er, at Europa Conference League aldrig er blevet afviklet før, og derfor er lige præcis det scenarie, som nu udspiller sig, ikke blevet “gen-balanceret” før.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Brøndby henter keeper – her er planen
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
LIVE: Puha – kan blive hårdt, FC Midtjylland!
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
Vilde Messi tangerer VM-rekord
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
