Optakt: Esbjerg fB – Fiorentina

Esbjerg får sin sag for, når Fiorentina er modstanderen i Europa League torsdag aften. 



Fakta om #efbfio
– Fiorentina gik ubesejret gennem gruppespillet i Europa League med fem sejr og en uafgjort mod ukrainske Dnipro, portugisiske Pacos og rumænske Pandurii. 

– Danske og italienske hold har mødt hinanden 32 gange i UEFA’s klubturneringer. Det er blevet til 20 italienske sejre, ni uafjorte og tre gevinster til danske hold. 

– Fiorentina ligger nummer fire i Serie A og kommer til Esbjerg efter et 1-2-nederlag til Inter. Klubben vil muligvis spare et par profiler i Europa League på grund af de vigtige kampe i Italien.

– Det er Esbjergs første officielle kamp i 2014. Træningskampene har budt på tre sejre, en uafgjort og to nederlag. 

– Den samlede vinder af kampene mellem Fiorentina og Esbjerg skal møde vinderen af Juventus og Trabzonspor i Europa Leagues 1/8-finaler. 

Citatet: Esbjergs angriber Martin Pusic til tipsbladet.dk:  ”Europa League er vigtig, og jeg tror på, at vi kan gå videre. Det er to store kampe, men vi er klar, og vi har et ungt og sultent hold. Jeg er meget selvsikker på vores vegne, for de er bare almindelige spillere, som også kan fejle”

På tv: Torsdag klokken 19.00 på 6’eren

Skader: Esbjerg må undvære Frederik Rønnow, mens Jens Berthel Askou er stærkt tvivlsom. Emil Lyng har haft småproblemer, men forventes at spille. Hos Fiorentina er angriberne Giuseppe Rossi og Ante Rebic skadet, mens Mario Gomez netop er kommet tilbage efter en lang periode ude. Desuden er Juan Cuadrado, Gonzalo Rodriguez og Juan Vargas ude med skader for den italienske klub.

Karantæne: Ingen, men Kian Hansen er ikke registreret til Europa League-kampene for Esbjerg. 

Bud på startopstillinger: 
Esbjerg (4-4-2):
Dubravka – P. Ankersen, Jakobsen, Dropo-Ampem, Knudsen – J. Ankersen, Lekven, Andreasen, Lyng – Fellah, Pusic

Fiorentina (3-5-2): Neto – Compper, Tomovic, Roncaglia – Pasqual, Pizarro, Fernandez, Ambrosini, Joaquin – Matos, Gomez 

Dom: Selvom Fiorentina muligvis kommer til at spare et par profiler – og startopstillingen derfor er ganske uforudsigelig – bør italienerne være store favoritter til kampen i Danmark. Firenze-klubben kommer til Esbjerg med Serie A-fodbold i benene, mens EfB kun har spillet træningskampe, så vi tror på en italiensk sejr på 2-0. 





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby henter Alexander Drexel

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Horsens-oprykning sender million til Rumænien



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

VM-Vækkeuret: Han var fremragende og dybt berørt!

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Peger på ham som ny Superliga-træner