Fakta om #efbfio
– Fiorentina gik ubesejret gennem gruppespillet i Europa League med fem sejr og en uafgjort mod ukrainske Dnipro, portugisiske Pacos og rumænske Pandurii.
– Danske og italienske hold har mødt hinanden 32 gange i UEFA’s klubturneringer. Det er blevet til 20 italienske sejre, ni uafjorte og tre gevinster til danske hold.
– Fiorentina ligger nummer fire i Serie A og kommer til Esbjerg efter et 1-2-nederlag til Inter. Klubben vil muligvis spare et par profiler i Europa League på grund af de vigtige kampe i Italien.
– Det er Esbjergs første officielle kamp i 2014. Træningskampene har budt på tre sejre, en uafgjort og to nederlag.
– Den samlede vinder af kampene mellem Fiorentina og Esbjerg skal møde vinderen af Juventus og Trabzonspor i Europa Leagues 1/8-finaler.
Citatet: Esbjergs angriber Martin Pusic til tipsbladet.dk: ”Europa League er vigtig, og jeg tror på, at vi kan gå videre. Det er to store kampe, men vi er klar, og vi har et ungt og sultent hold. Jeg er meget selvsikker på vores vegne, for de er bare almindelige spillere, som også kan fejle”
På tv: Torsdag klokken 19.00 på 6’eren
Skader: Esbjerg må undvære Frederik Rønnow, mens Jens Berthel Askou er stærkt tvivlsom. Emil Lyng har haft småproblemer, men forventes at spille. Hos Fiorentina er angriberne Giuseppe Rossi og Ante Rebic skadet, mens Mario Gomez netop er kommet tilbage efter en lang periode ude. Desuden er Juan Cuadrado, Gonzalo Rodriguez og Juan Vargas ude med skader for den italienske klub.
Karantæne: Ingen, men Kian Hansen er ikke registreret til Europa League-kampene for Esbjerg.
Bud på startopstillinger:
Esbjerg (4-4-2): Dubravka – P. Ankersen, Jakobsen, Dropo-Ampem, Knudsen – J. Ankersen, Lekven, Andreasen, Lyng – Fellah, Pusic
Fiorentina (3-5-2): Neto – Compper, Tomovic, Roncaglia – Pasqual, Pizarro, Fernandez, Ambrosini, Joaquin – Matos, Gomez
Dom: Selvom Fiorentina muligvis kommer til at spare et par profiler – og startopstillingen derfor er ganske uforudsigelig – bør italienerne være store favoritter til kampen i Danmark. Firenze-klubben kommer til Esbjerg med Serie A-fodbold i benene, mens EfB kun har spillet træningskampe, så vi tror på en italiensk sejr på 2-0.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
