Fakta om #efbfio
– Fiorentina gik ubesejret gennem gruppespillet i Europa League med fem sejr og en uafgjort mod ukrainske Dnipro, portugisiske Pacos og rumænske Pandurii.
– Danske og italienske hold har mødt hinanden 32 gange i UEFA’s klubturneringer. Det er blevet til 20 italienske sejre, ni uafjorte og tre gevinster til danske hold.
– Fiorentina ligger nummer fire i Serie A og kommer til Esbjerg efter et 1-2-nederlag til Inter. Klubben vil muligvis spare et par profiler i Europa League på grund af de vigtige kampe i Italien.
– Det er Esbjergs første officielle kamp i 2014. Træningskampene har budt på tre sejre, en uafgjort og to nederlag.
– Den samlede vinder af kampene mellem Fiorentina og Esbjerg skal møde vinderen af Juventus og Trabzonspor i Europa Leagues 1/8-finaler.
Citatet: Esbjergs angriber Martin Pusic til tipsbladet.dk: ”Europa League er vigtig, og jeg tror på, at vi kan gå videre. Det er to store kampe, men vi er klar, og vi har et ungt og sultent hold. Jeg er meget selvsikker på vores vegne, for de er bare almindelige spillere, som også kan fejle”
På tv: Torsdag klokken 19.00 på 6’eren
Skader: Esbjerg må undvære Frederik Rønnow, mens Jens Berthel Askou er stærkt tvivlsom. Emil Lyng har haft småproblemer, men forventes at spille. Hos Fiorentina er angriberne Giuseppe Rossi og Ante Rebic skadet, mens Mario Gomez netop er kommet tilbage efter en lang periode ude. Desuden er Juan Cuadrado, Gonzalo Rodriguez og Juan Vargas ude med skader for den italienske klub.
Karantæne: Ingen, men Kian Hansen er ikke registreret til Europa League-kampene for Esbjerg.
Bud på startopstillinger:
Esbjerg (4-4-2): Dubravka – P. Ankersen, Jakobsen, Dropo-Ampem, Knudsen – J. Ankersen, Lekven, Andreasen, Lyng – Fellah, Pusic
Fiorentina (3-5-2): Neto – Compper, Tomovic, Roncaglia – Pasqual, Pizarro, Fernandez, Ambrosini, Joaquin – Matos, Gomez
Dom: Selvom Fiorentina muligvis kommer til at spare et par profiler – og startopstillingen derfor er ganske uforudsigelig – bør italienerne være store favoritter til kampen i Danmark. Firenze-klubben kommer til Esbjerg med Serie A-fodbold i benene, mens EfB kun har spillet træningskampe, så vi tror på en italiensk sejr på 2-0.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFER
