Fakta om #efbfio
– Fiorentina gik ubesejret gennem gruppespillet i Europa League med fem sejr og en uafgjort mod ukrainske Dnipro, portugisiske Pacos og rumænske Pandurii.
– Danske og italienske hold har mødt hinanden 32 gange i UEFA’s klubturneringer. Det er blevet til 20 italienske sejre, ni uafjorte og tre gevinster til danske hold.
– Fiorentina ligger nummer fire i Serie A og kommer til Esbjerg efter et 1-2-nederlag til Inter. Klubben vil muligvis spare et par profiler i Europa League på grund af de vigtige kampe i Italien.
– Det er Esbjergs første officielle kamp i 2014. Træningskampene har budt på tre sejre, en uafgjort og to nederlag.
– Den samlede vinder af kampene mellem Fiorentina og Esbjerg skal møde vinderen af Juventus og Trabzonspor i Europa Leagues 1/8-finaler.
Citatet: Esbjergs angriber Martin Pusic til tipsbladet.dk: ”Europa League er vigtig, og jeg tror på, at vi kan gå videre. Det er to store kampe, men vi er klar, og vi har et ungt og sultent hold. Jeg er meget selvsikker på vores vegne, for de er bare almindelige spillere, som også kan fejle”
På tv: Torsdag klokken 19.00 på 6’eren
Skader: Esbjerg må undvære Frederik Rønnow, mens Jens Berthel Askou er stærkt tvivlsom. Emil Lyng har haft småproblemer, men forventes at spille. Hos Fiorentina er angriberne Giuseppe Rossi og Ante Rebic skadet, mens Mario Gomez netop er kommet tilbage efter en lang periode ude. Desuden er Juan Cuadrado, Gonzalo Rodriguez og Juan Vargas ude med skader for den italienske klub.
Karantæne: Ingen, men Kian Hansen er ikke registreret til Europa League-kampene for Esbjerg.
Bud på startopstillinger:
Esbjerg (4-4-2): Dubravka – P. Ankersen, Jakobsen, Dropo-Ampem, Knudsen – J. Ankersen, Lekven, Andreasen, Lyng – Fellah, Pusic
Fiorentina (3-5-2): Neto – Compper, Tomovic, Roncaglia – Pasqual, Pizarro, Fernandez, Ambrosini, Joaquin – Matos, Gomez
Dom: Selvom Fiorentina muligvis kommer til at spare et par profiler – og startopstillingen derfor er ganske uforudsigelig – bør italienerne være store favoritter til kampen i Danmark. Firenze-klubben kommer til Esbjerg med Serie A-fodbold i benene, mens EfB kun har spillet træningskampe, så vi tror på en italiensk sejr på 2-0.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Dansk træner vinder stor pris
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Tv-vært stopper på Viaplay
HELT VILDT
