Kampfakta
Kampstart: Torsdag klokken 18.45
Spillested: MCH Arena
Dommer: Roi Reinshreiber, Israel
På TV: TV 2 Sport
Hashtag: #eldk
Holdnyt
FC Midtjylland
Bo Henriksen sagde, at FC Midtjylland havde “en god chance for at gå videre”, efter at der blev trukket lod til puljerne i Europa League, men efter to runder ser det sværere ud end som så for “Ulvene”.
En deler mod Ludogorets og et nederlag til Braga efterlader dem på sidstepladsen i deres pulje med et point efter to kampe, og nu møder de topholdet Røde Stjerne, der har vundet deres to første kampe.
Der er imidlertid stadig fire runder tilbage i gruppespillet, men FC Midtjylland skal snart hente nogle sejre, hvis de vil videre.
FC Midtjylland skal også gøre det bedre end i weekendens kamp mod FC Nordsjælland for at hente point. Her var flere af profilerne et stykke fra vanligt niveau, og der var et hav af fejl, der vil blive straffet endnu hårdere på internationalt niveau.
Bo Henriksen må se bort fra Junior Brumado, der blev skadet mod FC Nordsjælland og ventes ude indtil midten af november. Han kan afløses af Victor Lind fra start.
Og så bliver det igen interessant at se, om Elias Rafn Olafsson får pladsen i målet, eller om FC Midtjylland vil rotere og give Jonas Lössl spilletiden i de europæiske kampe.
Røde Stjerne
Det er en serbisk stormagt, som FC Midtjylland tager imod, når Crvena zvezda – bedre kendt som Røde Stjerne – kommer på besøg.
Røde Stjerne har vundet det serbiske mesterskab i de seneste fire sæsoner og har i alt vundet den serbiske liga syv ud af 15 gange, siden dens nuværende format blev indført i 2006/07-sæsonen.
De er også startet godt i den indeværende sæson – både nationalt og internationalt.
I den serbiske liga er de nummer to og ubesejrede efter 11 kampe, mens de i Europa League har hentet to sejre i de to første gruppespilskampe.
Til kampen ventes stjernespilleren Aleksandar Katai tilbage i truppen, efter at han missede weekendens 7-1-sejr over Kolubara. Til gengæld kan midtbaneankeret Sekou Sanogo samt angriberne Richairo Zivkovic og Lois Diony være ude.
Karantæne
FC Midtjylland: Juninho
Røde Stjerne: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Olafsson – Dalsgaard, Sviatchenko, Høegh – Andersson, Evander, Cajuste, Paulinho – Isaksen, Lind, Sisto
Røde Stjerne (4-2-3-1): Borjan – Gobeljic, Degenek, Dragovic, Rodic – Krsticic, Ivanic – Falco, Kanga, Katai – Fardou Ben
Profilen:
Hvis der er en spiller, FC Midtjylland skal holde særligt godt øje med torsdag aften, er det Aleksandar Katai. Den serbiske kantspiller vendte tilbage til Røde Stjerne fra MLS forud for sidste sæson og har siden scoret 29 mål på 49 kampe. I denne sæson er det blevet til 11 kasser på 15 kampe – heriblandt to i Europa League.
Vidste du, at…:
Dejan Stanković startede sin karriere som spiller i Røde Stjerne, inden han fik en lang og glorværdig karriere i italiensk fodbold hos Lazio og Inter samt nåede over 100 landskampe for Serbien. I dag er han tilbage i Røde Stjerne som cheftræner for holdet med stor succes. Han har vundet 65 af 83 kampe og kun tabt seks, mens han har et pointsnit på 2,49 point pr. kamp.
Dom:
Det er en afgørende kamp for FC Midtjyllands håb om avancement. Hvis det ender i et nederlag kan de nemlig i værste fald være otte og fem point efter henholdsvis Røde Stjerne og Braga i deres gruppe.
Derfor er der brug for point, og selvom de må undvære Junior Brumado og Juninho, lyder buddet herfra, at det lykkes. Det slutter 1-1 på MCH Arena torsdag aften.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
‘Jeg er fucking irriteret’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
HELT VILDT
FC København-fans raser
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’
Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op
TIPSBLADETS DOM
Ikke det kønneste – men drama fik vi
Superliga-træner enormt stolt
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
NYHEDER
Sønderjyske tager vigtig sejr over OB
FC København misser top seks
NYHEDER
Cooper og Tullberg overrasker begge
LIGE NU
‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp
OPTAKT
Sønderjyske – OB
MEDIE
Fælder dom over FCK: 27,2%
OPTAKT
