Kampfakta
Kampstart: Torsdag klokken 18.45
Spillested: MCH Arena
Dommer: Roi Reinshreiber, Israel
På TV: TV 2 Sport
Hashtag: #eldk
Holdnyt
FC Midtjylland
Bo Henriksen sagde, at FC Midtjylland havde “en god chance for at gå videre”, efter at der blev trukket lod til puljerne i Europa League, men efter to runder ser det sværere ud end som så for “Ulvene”.
En deler mod Ludogorets og et nederlag til Braga efterlader dem på sidstepladsen i deres pulje med et point efter to kampe, og nu møder de topholdet Røde Stjerne, der har vundet deres to første kampe.
Der er imidlertid stadig fire runder tilbage i gruppespillet, men FC Midtjylland skal snart hente nogle sejre, hvis de vil videre.
FC Midtjylland skal også gøre det bedre end i weekendens kamp mod FC Nordsjælland for at hente point. Her var flere af profilerne et stykke fra vanligt niveau, og der var et hav af fejl, der vil blive straffet endnu hårdere på internationalt niveau.
Bo Henriksen må se bort fra Junior Brumado, der blev skadet mod FC Nordsjælland og ventes ude indtil midten af november. Han kan afløses af Victor Lind fra start.
Og så bliver det igen interessant at se, om Elias Rafn Olafsson får pladsen i målet, eller om FC Midtjylland vil rotere og give Jonas Lössl spilletiden i de europæiske kampe.
Røde Stjerne
Det er en serbisk stormagt, som FC Midtjylland tager imod, når Crvena zvezda – bedre kendt som Røde Stjerne – kommer på besøg.
Røde Stjerne har vundet det serbiske mesterskab i de seneste fire sæsoner og har i alt vundet den serbiske liga syv ud af 15 gange, siden dens nuværende format blev indført i 2006/07-sæsonen.
De er også startet godt i den indeværende sæson – både nationalt og internationalt.
I den serbiske liga er de nummer to og ubesejrede efter 11 kampe, mens de i Europa League har hentet to sejre i de to første gruppespilskampe.
Til kampen ventes stjernespilleren Aleksandar Katai tilbage i truppen, efter at han missede weekendens 7-1-sejr over Kolubara. Til gengæld kan midtbaneankeret Sekou Sanogo samt angriberne Richairo Zivkovic og Lois Diony være ude.
Karantæne
FC Midtjylland: Juninho
Røde Stjerne: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Olafsson – Dalsgaard, Sviatchenko, Høegh – Andersson, Evander, Cajuste, Paulinho – Isaksen, Lind, Sisto
Røde Stjerne (4-2-3-1): Borjan – Gobeljic, Degenek, Dragovic, Rodic – Krsticic, Ivanic – Falco, Kanga, Katai – Fardou Ben
Profilen:
Hvis der er en spiller, FC Midtjylland skal holde særligt godt øje med torsdag aften, er det Aleksandar Katai. Den serbiske kantspiller vendte tilbage til Røde Stjerne fra MLS forud for sidste sæson og har siden scoret 29 mål på 49 kampe. I denne sæson er det blevet til 11 kasser på 15 kampe – heriblandt to i Europa League.
Vidste du, at…:
Dejan Stanković startede sin karriere som spiller i Røde Stjerne, inden han fik en lang og glorværdig karriere i italiensk fodbold hos Lazio og Inter samt nåede over 100 landskampe for Serbien. I dag er han tilbage i Røde Stjerne som cheftræner for holdet med stor succes. Han har vundet 65 af 83 kampe og kun tabt seks, mens han har et pointsnit på 2,49 point pr. kamp.
Dom:
Det er en afgørende kamp for FC Midtjyllands håb om avancement. Hvis det ender i et nederlag kan de nemlig i værste fald være otte og fem point efter henholdsvis Røde Stjerne og Braga i deres gruppe.
Derfor er der brug for point, og selvom de må undvære Junior Brumado og Juninho, lyder buddet herfra, at det lykkes. Det slutter 1-1 på MCH Arena torsdag aften.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
I dialog med Brøndby
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
En kæmpe sejr
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
Jubler over dansker: Dette er bare starten
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
