Kampfakta
Kampstart: Torsdag klokken 18.45
Spillested: MCH Arena
Dommer: Roi Reinshreiber, Israel
På TV: TV 2 Sport
Hashtag: #eldk
Holdnyt
FC Midtjylland
Bo Henriksen sagde, at FC Midtjylland havde “en god chance for at gå videre”, efter at der blev trukket lod til puljerne i Europa League, men efter to runder ser det sværere ud end som så for “Ulvene”.
En deler mod Ludogorets og et nederlag til Braga efterlader dem på sidstepladsen i deres pulje med et point efter to kampe, og nu møder de topholdet Røde Stjerne, der har vundet deres to første kampe.
Der er imidlertid stadig fire runder tilbage i gruppespillet, men FC Midtjylland skal snart hente nogle sejre, hvis de vil videre.
FC Midtjylland skal også gøre det bedre end i weekendens kamp mod FC Nordsjælland for at hente point. Her var flere af profilerne et stykke fra vanligt niveau, og der var et hav af fejl, der vil blive straffet endnu hårdere på internationalt niveau.
Bo Henriksen må se bort fra Junior Brumado, der blev skadet mod FC Nordsjælland og ventes ude indtil midten af november. Han kan afløses af Victor Lind fra start.
Og så bliver det igen interessant at se, om Elias Rafn Olafsson får pladsen i målet, eller om FC Midtjylland vil rotere og give Jonas Lössl spilletiden i de europæiske kampe.
Røde Stjerne
Det er en serbisk stormagt, som FC Midtjylland tager imod, når Crvena zvezda – bedre kendt som Røde Stjerne – kommer på besøg.
Røde Stjerne har vundet det serbiske mesterskab i de seneste fire sæsoner og har i alt vundet den serbiske liga syv ud af 15 gange, siden dens nuværende format blev indført i 2006/07-sæsonen.
De er også startet godt i den indeværende sæson – både nationalt og internationalt.
I den serbiske liga er de nummer to og ubesejrede efter 11 kampe, mens de i Europa League har hentet to sejre i de to første gruppespilskampe.
Til kampen ventes stjernespilleren Aleksandar Katai tilbage i truppen, efter at han missede weekendens 7-1-sejr over Kolubara. Til gengæld kan midtbaneankeret Sekou Sanogo samt angriberne Richairo Zivkovic og Lois Diony være ude.
Karantæne
FC Midtjylland: Juninho
Røde Stjerne: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Olafsson – Dalsgaard, Sviatchenko, Høegh – Andersson, Evander, Cajuste, Paulinho – Isaksen, Lind, Sisto
Røde Stjerne (4-2-3-1): Borjan – Gobeljic, Degenek, Dragovic, Rodic – Krsticic, Ivanic – Falco, Kanga, Katai – Fardou Ben
Profilen:
Hvis der er en spiller, FC Midtjylland skal holde særligt godt øje med torsdag aften, er det Aleksandar Katai. Den serbiske kantspiller vendte tilbage til Røde Stjerne fra MLS forud for sidste sæson og har siden scoret 29 mål på 49 kampe. I denne sæson er det blevet til 11 kasser på 15 kampe – heriblandt to i Europa League.
Vidste du, at…:
Dejan Stanković startede sin karriere som spiller i Røde Stjerne, inden han fik en lang og glorværdig karriere i italiensk fodbold hos Lazio og Inter samt nåede over 100 landskampe for Serbien. I dag er han tilbage i Røde Stjerne som cheftræner for holdet med stor succes. Han har vundet 65 af 83 kampe og kun tabt seks, mens han har et pointsnit på 2,49 point pr. kamp.
Dom:
Det er en afgørende kamp for FC Midtjyllands håb om avancement. Hvis det ender i et nederlag kan de nemlig i værste fald være otte og fem point efter henholdsvis Røde Stjerne og Braga i deres gruppe.
Derfor er der brug for point, og selvom de må undvære Junior Brumado og Juninho, lyder buddet herfra, at det lykkes. Det slutter 1-1 på MCH Arena torsdag aften.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Udtaler sig om dyr Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
Danskerklub fyrer træneren
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TRANSFER
Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris?
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
MEDIE
Championship-topklub lurer på dyr dansker
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
David Moyes griner over gult kort for jubel
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
TOPNYHED
