Rørt NK fik særlig hyldest: Føles som hjem

Det har været to særdeles mindeværdige dage for Rasmus Nissen Kristensen, der torsdag aften fik den sidste halve time i Frankfurts 2-1-sejr i Herning over 'NK's' eksklub FC Midtjylland.



HERNING (Tipsbladet): Rasmus Nissen Kristensen stod i et par minutter ved fjerdedommeren, før han endelig kunne komme ind i Europa League-kampen for Eintracht Frankfurt mod FC Midtjylland.

Der var ikke meget, der skulle være gået anderledes i sommer, før landsholdsspilleren i stedet havde spillet for FC Midtjylland, men nu spiller backen for et stærkt tysk hold, der ligner en titelkandidat hjemme i Bundesligaen for ikke at tale om Europa League, Frankfurt vandt for et par år siden.

Da kampen var ovre og Frankfurt-spillerne havde sagt grundigt tak til de medrejsende og medlevende fans, blev 'NK' kaldt ned af FCM-fansene og blev hyldet af det hjemmepublikum, han en periode som helt ung spillede foran, før han blev solgt til Ajax.

Landsholdsspilleren var om nogen hovedpersonen onsdag og torsdag, og det var en glad og bevæget fodboldspiller, der en time efter slutfløjtet i Herning kunne reflektere over returen.

– Når man først løber rundt derinde, tænker man ikke så meget over det. Men de første 30 sekunder derinde var specielle. Det er ikke noget, jeg har prøvet før, siger Rasmus Nissen Kristensen.

286245

Foto: Alamy

– Det var en dejlig oplevelse. Det er altid dejligt at være her og at være hjemme. Det er virkelig sådan, jeg har det. Det føles som hjem, og jeg kender så mange mennesker. Bare det at være her er skønt. Det nyder jeg meget og sætter stor pris på.

– Det er bare at nyde, at man er velkommen og blive mod med åbne arme. Det er stort og fedt, og jeg sætter virkelig pris på det. Jeg har bare forsøgt at nyde det i dag og i de her timer, og så tage det med mig.

286245

Foto: Tipsbladet

Midtjylland-fansenes banner med teksten 'Velkommen hjem, NK' havde forsvarsspilleren også set.

– Jeg vil gerne sige tusind tak for den besked. Jeg har følt mig velkommen her fra det første sekund, hvor vi trådte ind. Det havde jeg håbet på men aldrig forventet. Det er en smule emotionelt at blive taget så godt imod.

Eintracht Frankfurt havde på turen til Danmark sat deres eget kamerahold på deres danske back, der altså fik de sidste 21 minutter efter at have siddet over i Frankfurts tre seneste Bundesliga-kampe og det danske landsholds kampe tidligere på måneden med en muskelskade.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Tæt på utrolig kamprekord

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Viaplay-boss langer ud efter AGF



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Ni danske byer står til at få fodboldcentre



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Han kan blive den næste store profil!

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

AGF og OB var enige om at spille søndag

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Hylder Manchester United-stjerne

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Officielt: Her spilles AGF-OB

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Brøndby IF – Randers FC

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Tror på overraskelse i startopstilling

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

– Priserne er eksploderet

Hurtig franskmand kan drille Rønnow