HERNING (Tipsbladet): Rasmus Nissen Kristensen stod i et par minutter ved fjerdedommeren, før han endelig kunne komme ind i Europa League-kampen for Eintracht Frankfurt mod FC Midtjylland.
Der var ikke meget, der skulle være gået anderledes i sommer, før landsholdsspilleren i stedet havde spillet for FC Midtjylland, men nu spiller backen for et stærkt tysk hold, der ligner en titelkandidat hjemme i Bundesligaen for ikke at tale om Europa League, Frankfurt vandt for et par år siden.
Da kampen var ovre og Frankfurt-spillerne havde sagt grundigt tak til de medrejsende og medlevende fans, blev 'NK' kaldt ned af FCM-fansene og blev hyldet af det hjemmepublikum, han en periode som helt ung spillede foran, før han blev solgt til Ajax.
Landsholdsspilleren var om nogen hovedpersonen onsdag og torsdag, og det var en glad og bevæget fodboldspiller, der en time efter slutfløjtet i Herning kunne reflektere over returen.
– Når man først løber rundt derinde, tænker man ikke så meget over det. Men de første 30 sekunder derinde var specielle. Det er ikke noget, jeg har prøvet før, siger Rasmus Nissen Kristensen.

– Det var en dejlig oplevelse. Det er altid dejligt at være her og at være hjemme. Det er virkelig sådan, jeg har det. Det føles som hjem, og jeg kender så mange mennesker. Bare det at være her er skønt. Det nyder jeg meget og sætter stor pris på.
– Det er bare at nyde, at man er velkommen og blive mod med åbne arme. Det er stort og fedt, og jeg sætter virkelig pris på det. Jeg har bare forsøgt at nyde det i dag og i de her timer, og så tage det med mig.

Midtjylland-fansenes banner med teksten 'Velkommen hjem, NK' havde forsvarsspilleren også set.
– Jeg vil gerne sige tusind tak for den besked. Jeg har følt mig velkommen her fra det første sekund, hvor vi trådte ind. Det havde jeg håbet på men aldrig forventet. Det er en smule emotionelt at blive taget så godt imod.
Eintracht Frankfurt havde på turen til Danmark sat deres eget kamerahold på deres danske back, der altså fik de sidste 21 minutter efter at have siddet over i Frankfurts tre seneste Bundesliga-kampe og det danske landsholds kampe tidligere på måneden med en muskelskade.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Elias Jelert færdig
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder VM
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE