Rørt NK fik særlig hyldest: Føles som hjem

Det har været to særdeles mindeværdige dage for Rasmus Nissen Kristensen, der torsdag aften fik den sidste halve time i Frankfurts 2-1-sejr i Herning over 'NK's' eksklub FC Midtjylland.



HERNING (Tipsbladet): Rasmus Nissen Kristensen stod i et par minutter ved fjerdedommeren, før han endelig kunne komme ind i Europa League-kampen for Eintracht Frankfurt mod FC Midtjylland.

Der var ikke meget, der skulle være gået anderledes i sommer, før landsholdsspilleren i stedet havde spillet for FC Midtjylland, men nu spiller backen for et stærkt tysk hold, der ligner en titelkandidat hjemme i Bundesligaen for ikke at tale om Europa League, Frankfurt vandt for et par år siden.

Da kampen var ovre og Frankfurt-spillerne havde sagt grundigt tak til de medrejsende og medlevende fans, blev 'NK' kaldt ned af FCM-fansene og blev hyldet af det hjemmepublikum, han en periode som helt ung spillede foran, før han blev solgt til Ajax.

Landsholdsspilleren var om nogen hovedpersonen onsdag og torsdag, og det var en glad og bevæget fodboldspiller, der en time efter slutfløjtet i Herning kunne reflektere over returen.

– Når man først løber rundt derinde, tænker man ikke så meget over det. Men de første 30 sekunder derinde var specielle. Det er ikke noget, jeg har prøvet før, siger Rasmus Nissen Kristensen.

286245

Foto: Alamy

– Det var en dejlig oplevelse. Det er altid dejligt at være her og at være hjemme. Det er virkelig sådan, jeg har det. Det føles som hjem, og jeg kender så mange mennesker. Bare det at være her er skønt. Det nyder jeg meget og sætter stor pris på.

– Det er bare at nyde, at man er velkommen og blive mod med åbne arme. Det er stort og fedt, og jeg sætter virkelig pris på det. Jeg har bare forsøgt at nyde det i dag og i de her timer, og så tage det med mig.

286245

Foto: Tipsbladet

Midtjylland-fansenes banner med teksten 'Velkommen hjem, NK' havde forsvarsspilleren også set.

– Jeg vil gerne sige tusind tak for den besked. Jeg har følt mig velkommen her fra det første sekund, hvor vi trådte ind. Det havde jeg håbet på men aldrig forventet. Det er en smule emotionelt at blive taget så godt imod.

Eintracht Frankfurt havde på turen til Danmark sat deres eget kamerahold på deres danske back, der altså fik de sidste 21 minutter efter at have siddet over i Frankfurts tre seneste Bundesliga-kampe og det danske landsholds kampe tidligere på måneden med en muskelskade.



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Patrick Da Silva idømt fængsel

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Fyringstruet: – Han har to kampe

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Nu er han gratis – på vej til OB?

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Bo Henriksen fyret

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

FC København-profil ude med sygdom

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Storklub meldes interesseret

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb