Rørt NK fik særlig hyldest: Føles som hjem

Det har været to særdeles mindeværdige dage for Rasmus Nissen Kristensen, der torsdag aften fik den sidste halve time i Frankfurts 2-1-sejr i Herning over 'NK's' eksklub FC Midtjylland.



HERNING (Tipsbladet): Rasmus Nissen Kristensen stod i et par minutter ved fjerdedommeren, før han endelig kunne komme ind i Europa League-kampen for Eintracht Frankfurt mod FC Midtjylland.

Der var ikke meget, der skulle være gået anderledes i sommer, før landsholdsspilleren i stedet havde spillet for FC Midtjylland, men nu spiller backen for et stærkt tysk hold, der ligner en titelkandidat hjemme i Bundesligaen for ikke at tale om Europa League, Frankfurt vandt for et par år siden.

Da kampen var ovre og Frankfurt-spillerne havde sagt grundigt tak til de medrejsende og medlevende fans, blev 'NK' kaldt ned af FCM-fansene og blev hyldet af det hjemmepublikum, han en periode som helt ung spillede foran, før han blev solgt til Ajax.

Landsholdsspilleren var om nogen hovedpersonen onsdag og torsdag, og det var en glad og bevæget fodboldspiller, der en time efter slutfløjtet i Herning kunne reflektere over returen.

– Når man først løber rundt derinde, tænker man ikke så meget over det. Men de første 30 sekunder derinde var specielle. Det er ikke noget, jeg har prøvet før, siger Rasmus Nissen Kristensen.

286245

Foto: Alamy

– Det var en dejlig oplevelse. Det er altid dejligt at være her og at være hjemme. Det er virkelig sådan, jeg har det. Det føles som hjem, og jeg kender så mange mennesker. Bare det at være her er skønt. Det nyder jeg meget og sætter stor pris på.

– Det er bare at nyde, at man er velkommen og blive mod med åbne arme. Det er stort og fedt, og jeg sætter virkelig pris på det. Jeg har bare forsøgt at nyde det i dag og i de her timer, og så tage det med mig.

286245

Foto: Tipsbladet

Midtjylland-fansenes banner med teksten 'Velkommen hjem, NK' havde forsvarsspilleren også set.

– Jeg vil gerne sige tusind tak for den besked. Jeg har følt mig velkommen her fra det første sekund, hvor vi trådte ind. Det havde jeg håbet på men aldrig forventet. Det er en smule emotionelt at blive taget så godt imod.

Eintracht Frankfurt havde på turen til Danmark sat deres eget kamerahold på deres danske back, der altså fik de sidste 21 minutter efter at have siddet over i Frankfurts tre seneste Bundesliga-kampe og det danske landsholds kampe tidligere på måneden med en muskelskade.





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Kæmpe stjerne besøger København

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Tjekkiet – Danmark

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Priske melder ud: DE er favoritter i aften



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Tottenham præsenterer ny træner

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Skal han med Bo Svensson til FC København?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Melder ud om Kasper Hjulmand

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Rasmus Højlund har ikke set det før

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Stor profil glad for Brøndby

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Italien under massivt pres

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke