Simon Kjær: Milan-fans må godt drømme stort om fremtiden

Mange AC Milan-fans har fået troen på fremtiden tilbage, og landsholdsanfører Simon Kjær tror og håber, at fremgangen fortsætter.



Når denne sæson slutter, er det ti år, siden AC Milan vandt klubbens seneste mesterskab. I den mellemliggende periode har holdet været langt nede at vende, men det seneste halve år har vakt troen på en succesrig fremtid til live. Simon Kjær forstår godt, hvis fansene drømmer stort, siger han ifølge Ekstra Bladet.

Mens Milan de seneste syv sæsoner har vekslet mellem femte- og ottendepladsen, har især holdets form på denne side af coronapausen været opløftende: Milan har ikke tabt, siden fodbolden vendte tilbage.

Læs også:Sisto-comeback og mulig Wind-debut: Her er Kasper Hjulmands landshold

– Vi er et ekstremt ung hold, og når vi allerede præsterer så godt, som vi gør nu og har gjort hele 2020, så må Milan-fans godt drømme stort om fremtiden. Vi spillere tror da helt sikkert på, at fremgangen fortsætter, siger Simon Kjær til Ekstra Bladet.

Den gode afslutning på seneste sæson rakte ikke til mere end en sjetteplads i Serie A, men AC Milan er kommet fint fra start i denne sæson. Holdet har slået både Crotone og Bologna 2-0, og i Europa League har det besejret Shamrock Rovers og Bodø/Glimt.

Læs også:Dansker-hold centimeter fra sensationen: Mere stolt end skuffet

Torsdag spiller Milan den sidste og afgørende Europa League-kvalifikationskamp mod Rio Ave fra Portugal. Med en sejr kan Kjær og co. booke billet til en ny europæisk sæson, efter de var udelukket i fjor på grund af brud på financial fairplay-reglerne.

Simon Kjær spillet haft en nøglerolle, siden han kom til Milan i vinter. Efter et par skader i foråret spillede han fast i midterforsvaret i den gode periode i slutningen af sidste sæson, og i denne er han startet inde i alle fire opgør.

Læs også:Kasper Junker scorer forgæves mod Simon Kjær og co.
Læs også:Før møde med danskerklub: AC Milan-spiller testet positiv for corona
Læs også:Zlatan Ibrahimovic udtaler sig: Dårlig idé, Covid-19




LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

Dansker på blokken i ny storklub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Skyder stor FCM-historie ned

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

FCK tjener millioner på ung stopper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mexico – England

Brasilien – Norge

FCK-direktør får job i West Ham

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Canada – Marokko

Stort FCK-talent er blevet solgt

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Paraguay – Frankrig

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen