Stjernefrø reddede FC Midtjyllands røv!

Her er karaktererne fra FC Midtjyllands Europa League-kamp mod Ludogorets.



RAZGRAD (Tipsbladet)

FC Midtjylland skulle gerne have tre point mod Ludogorets for at komme tæt på avancement i Europa League.

Som noget nyt skulle midtjyderne spille allerede i januar, knap tre uger efter første træningsdag i 2025, og det var virkelig interessant at se, hvordan FCM kunne klare den opgave mod et bulgarsk hold, der ligesom midtjyderne ikke er vant til at spille betydende kampe i januar på grund af vinterpause.

Hvordan det lykkedes for FCM ser Tipsbladet nærmere på her.

Ludogorets-FC Midtjylland 0-2 (0-1)

0-1 Darío Osorio (18.)

0-2 Valdemar Byskov (90.)

Her er FC Midtjyllands karakterer i kampen mod Ludogorets.

Jonas Lössl – 4
Veteranen var tilbage i målet på grund af Elias Ólafssons brækkede hånd i seneste runde mod FC Porto, og han havde glædet sig voldsomt meget til at være i buret.

Det var en virkelig kedelig første halvleg, hvor midterforsvaret fiksede ærterne for Lössl, mens Ludogorets fik sat mere tempo på efter pausen.

Lössl havde flere gode indgreb og reddede en kæmpestor chance efter 65 minutter på hovedstød tæt under mål og gjorde det godt i slutfasen, indtil Ludogorets’ pres ebbede ud.

Kevin Mbabu – 3
Schweizeren dykkede markant sammen med holdkammeraterne, som efteråret skred frem, men har nu haft en opstart til at blive helt klar fysisk.

Mbabu startede godt begge veje med sit vanlige initiativ men manglede også præcisionen et par gange, hvor FCM kunne få store chancer med en god bold fra den erfarne schweizer.

Bremsede flere farlige tilløb til store Ludogorets-chancer, hvilket hiver schweizeren op på et lille tre-tal.

Mads Bech Sørensen – 4
FC Midtjylland skal simpelthen spille bedre i 2025, end man gjorde den sidste 2½ måned af efteråret, og Mads Bech Sørensen har en vital rolle som samlingspunkt, da især nu hvor Emiliano Martínez sandsynligvis bliver solgt, og FCM dermed mister en støvsuger af rang foran forsvaret.

Det var efter Mads Bechs lange indkast, at FCM kom foran, og stopperen fik flere gange grebet godt ind, når Ludogorets en sjælden gang nærmede sig FCM’s mål.

Ludogorets øgede tempoet i anden halvleg, men Mads Bech stod sammen med Diao stand.

Ousmane Diao – 4
Den duelstærke midtstopper skal være det helt store salg fra FC Midtjylland, efter et par af de store offensive profiler sandsynligvis ryger til sommer.

Diao lagde sikkert ud med gode indgreb og afviste næsten alt, der kom ind omkring ham og Mads Bech. Rigtig fin defensiv kamp af senegaleseren.

Victor Bak – 1 (ud 46.)
Det her var en god chance for Bak, der var en af de backs, der blev skadet i efteråret, da FCM virkelig manglede backs.

Bak havde en besværlig indledning, hvor værterne lod til at gå efter FCM’s venstre kant, som modstandere har gjort adskillige gange i denne sæson.

Backen kom også i problemer i afspillet flere gange, når FCM var i boldbesiddelse, og efter 45 meget svære minutter blev Victor Bak udskiftet i pausen.

Oliver Sørensen – 2 (ud 64.)
Løbemaskinen skal genfinde sit forrygende flotte niveau fra de første uger af sæsonen, der var som forduftet, da han vendte tilbage efter en muskelskade i september.

I dag handlede nærmest udelukkende om defensivt arbejde for midtbanespilleren, der skulle støtte Joel Andersson på sekser-positionen, og det gjorde Sørensen habilt. Men hvor er det offensive spil henne, hvem tager kuglen til sig?

Var tør for kræfter, da han blev taget ud.

Joel Andersson – 2
Den erfarne svensker var sat på centrale midtbane som direkte afløser for Emiliano Martínez, en vikartjans Andersson også havde et par gange i efteråret.

Han var virkelig kommet på arbejde, knoklede og placerede sig rigtigt, men nøj, hvor FCM altså også mangler at kunne tage kuglen til sig. Men også svært på en dag, hvor nærmest alt, FCM fik fat i, blev høvlet langt mod Buksa og de to kanter.

Denil Castillo – 1 (ud 85.)
De tror på Castillo i FC Midtjylland trods et skuffende første halvår i klubben, men nok en gang manglede den høje midtbanespiller fra Ecuador noget timing i sine aktioner og kom ofte til at kigge fodbold.

Det er ikke fordi, vi bevidst er efter midtbanespilleren, men det er bare nøjagtig det samme, der gentager sig denne aften i Razgrad, som vi så igen og igen og igen i efteråret.

Det er godt, han får taget løbene frem – det hjælper bare ikke, når han næsten aldrig kommer til noget og ikke er en faktor i et opspil.

Darío Osorío – 4
Osorio var tilbage efter en skade, der holdt ham ude af de sidste uger af efterårssæsonen, og det i en rolle, hvor han som kant i FCM’s 4-3-3 på papiret har større frihed til at søge rum og drive rundt, end han har i den sædvanlige 4-4-2.

Og hvilken bedre måde kunne Osorio fejre comebacket end med et brag af en føringsscoring efter knap 20 minutter.

Det var et missil af et skud, og det er jo ikke tilfældigt, når chileneren har gjort det så mange gange.

No wonder, storklubberne følger ham og på ee tidspunkt køber ham – han reddede virkelig FC Midtjyllands røv i dag på en spillemæssigt sløj dag.

Osorio var stort set eneste offensive trussel og var hele tiden tæt markeret – bortset fra ved scoringen – og blev som ventet skiftet ud efter en time i comebacket.

Aral Simsir – 2 (ud 64.)
Startede for første gang efter sin skadespause og forsøgte fra start at udfordre. Der var rimelige tilløb, men den sidste skarphed manglede i første halvleg.

Trak et par gule kort på hjemmeholdet før pausen med sine hurtige og præcise vendinger, men der mangler stadig noget hos profilen, der også kom på defensivt arbejde.

Simsir er en af dem, FCM har brug for noget fra for at skabe chancerne, og der manglede det sidste i Razgrad i en forsvarskamp.

Adam Buksa – 2
Den hovedstødsstærke angriber har været opsat på revanche for et efterår, hvor en god start ebbede ud og fik nogle til at stille spørgsmålstegn ved, om han nu også er så god, som CV’et og statistikkerne over vundne hovedstødsdueller siger om Polens backup for Robert Lewandowski.

Det var ikke meget, vi så til angriberen, der var tæt på at få en kæmpe chance på et lidt upræcist indlæg af Mbabu, og angriberen havde svære arbejdsbetingelser på en dag, hvor FCM nærmest intet skabte.

Havde en fin hovedstødschance i slutfasen og fyldte som altid sine opgaver i presset og den defensive formation fint ud.

Tæt på tre, men vi mangler altså noget offensivt!

Indskiftet

Paulinho (46.) – 3
Indskiftet for Victor Bak, der havde en meget svær første halvleg.

Ludogorets fortsatte med at lægge tryk på i deres højre angrebsside efter pausen, men veteranen var trods alt med til at stabilisere kanten, selv om Ludogorets lagde tryk på.

Valdemar Byskov (ind 59.) – 4
Kom ind og tog fat i bolden i nogle situationer, hvilket var en ekstrem mangelvare for FCM i Bulgarien. Scorede et flot mål helt til sidst på tomt mål – det er ikke så let, som det ser ud!

Edward Chilufya (ind 64.) – UB
Gav FCM noget fart i en fase, hvor Ludogorets var pisket til at satse mere og mere desperat fremad.

Mikel Gogorza (ind 64.) – UB
Med i flere gode tilløb til muligheder.

Træner
Thomas Thomasberg – 3
Hvordan ville FC Midtjylland klare den her nye udfordring, det er for et dansk hold at spille en vigtig Europa-kamp tre uger efter nytår?

FCM-cheftræneren skulle klare sig uden midtbaneprofilen Emiliano Martínez, der er ved at blive solgt og ikke har været med FCM på træningslejr i Portugal, og man kan ikke påstå, det viste sig at være nemt.

FCM vandt, men det var ikke fortjent, spillet var ikke kønt, og vigtigst af alt var det virkelig ikke ret effektivt eller farligt offensivt.

Der skal simpelthen noget mere i gryden, hvis FCM skal gøre sig gældende i 2025 – men tre point op til et tre-tal.

Spillerne er vurderet ud fra Tipsbladets skala, der er som følger:

6 bolde: Verdensklasse.
5 bolde: Højt, internationalt niveau.
4 bolde: Fortrinlig indsats.
3 bolde: Godkendt præstation.
2 bolde: Skuffende, under middel.
1 bold: Dårlig præstation
0 bolde: Uacceptabelt.
UB: Uden for bedømmelse på grund af for kort tid på banen.





Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Her skal Sepp Piontek begraves



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Officielt: Sønderjyske sælger profil

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Ekspert med dyster FCK-dom

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Neestrup: Derfor henter vi Zanka



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Real Madrid – Benfica

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Chok: Dortmund ude af Champions League

Endelig er der godt nyt

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket