Året er 1998. AaB spiller hjemme mod AGF, og klubben har sin nye hollandske forsvarsspiller Clemens Zwijnenberg i startopstillingen. Ved stillingen 2-2 laver Zwijnenberg selvmål, og AGF tager fra Aalborg med en 4-2 sejr i bagagen. Selvmålet skal blive kendetegnende for Zwijnenbergs karriere i AaB. Han kom til klubben som feteret hollandsk stjerne, der havde spillet Champions League med storklubben Feyenoord. Ifølge flere medier blev han hentet til AaB for op mod otte millioner kroner.
Zwijnenberg slog dog aldrig til i Aalborg. Han nåede blot ni kampe for AaB inden han blev udlejet til først Bristol City og senere NAC Breda i hans hjemland.
»Zwijnenberg var en spiller, som havde spillet på et absolut fornuftigt niveau, men i dag kan jeg ikke finde ud af, om han var et fejlkøb, eller om det bare var ham og AaB, som ikke passede sammen. For det gik ikke – det var åbenlyst for enhver. Men jeg kan godt leve med sådan en fejl, bare det ikke bliver sådan, at man bliver bange for fiasko, for så får du aldrig skrevet nogle kontrakter,« sagde Lynge Jakobsen, da han tidligere på året blev konfronteret med sit dårlige indkøb.
Efter de to lejeophold kom Zwijnenberg aldrig til at spille i AaB igen, og han blev i 1999 sendt videre til østrigske Austria Lustenau, hvor han blot nåede fire kampe inden en knæskade satte en stopper for karrieren i en alder af blot 30 år. Da karrieren på højt plan måtte opgives flyttede Zwijnenberg tilbage til Holland, hvor han slog sig på indendørs fodbold på hyggeniveau i den lille by Oldenzaal.
I 2005 startede Zwijnenberg, sammen med makkeren Erwin Versteeg, Koploper Magazine – et blad der blandt andet beskæftiger sig med hollandsk amatørfodbold, og Zwijnenberg selv er såmænd chefredaktør. I denne måned kan man læse et stort portræt af eks-proffen Berthil ter Avest, der nu spiller for amatørklubben De Tubanters. Clemens Zwijnenberg skriver bladets klumme, og filosoferer i det nyeste nummer over, hvorfor han ikke kan undvære fodbolden helt. På en ferietur til Østrig ender han som tilskuer til en kamp mellem SR Altach og SV Mattersburg. Han stiller sig selv spørgsmålet, om han er afhængig af fodbold. Han vil ikke vide det:
»Jeg er simpelthen for bange for svaret,« skriver den tidligere AaB-spiller, der i sin storhedstid huserede på højre back i Twente fra 1988-1995, inden han blev solgt til Feyenoord.
I Twente finder man iøvrigt Clemens Zwijnenberg på en respektabel 47. plads over klubbens største spillere igennem tiderne! Han slog dog aldrig til i AaB, og Koploper Magazines fodboldafhængige chefredaktør vil altid blive husket som et af de dårligste indkøb i dansk fodbold. Således kårede tipsbladet.dks brugere i maj Zwijnenberg som det 6. dårligste indkøb i Superliga-historien.
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert undrer sig: Få nu de røde kort frem!
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
FC København-profil ude med sygdom
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring