Åbner døren for at vende retur til Danmark

Frederik Schram stopper snart i islandske Valur, og vejen kan føre ham tilbage til Danmark, hvis ellers det rigtige dukker op.



Frederik Schram har en lang karriere i dansk fodbold bag sig, og måske kan han vende retur hertil indenfor en nær fremtid. 

For den islandske målmand, der er født i Danmark, skal snart finde en afklaring på sin fremtid. 

Det skyldes, at han stopper i islandske Valur senest til oktober, når kontrakten løber ud, men han har allerede fået løbepas af klubben, hvis nu der skulle opstå noget inden. 

Det fortæller han til Tipsbladet.

– Jeg har valgt ikke at forlænge min aftale med Valur, hvilket selvfølgelig betyder at jeg skal noget andet. Hvad det så bliver, afventer jeg stadig en afklaring på, indleder Schram og uddyber, hvorfor han vil søge nye græsgange:

– Der er flere ting, og jeg har naturligvis gjort en del overvejelser, men i sidste ende handler det om at følge sin mavefornemmelse. Jeg har haft en rigtig godt tid i Valur og fået vist mig selv rigtig godt frem i en liga i stor udvikling. Det var grunden til, at jeg valgte at takke ja til Valur, da de købte mig fri fra Lyngby nogle sæsoner tilbage. Jeg har en god alder af en målmand, er i god form og har præsteret på et godt kontinuerligt niveau de sidste tre sæsoner, så det giver mig samtidig mod på en ny udfordring.

– Valur har sikret sig en ny målmand der starter op med os nu her. Klubben har lovet at være åbne og lydhør for at imødekomme mine ønsker, hvis der dukker noget op. Så om jeg skal videre nu eller først senere, må tiden vise, siger han til Tipsbladet. 

Lige nu er fremtiden ikke fastsat, for beslutningen er stadig forholdsvis ny. Schram siger, at det ikke er mange døgn siden, at han havde sit sidste møde med klubben, hvor udfaldet endelig blev gjort klart. 

Men hvad så nu? Frederik Schram har stort set spillet i Danmark i hele sin karriere, blandt andet i Lyngby og FC Roskilde, og han er bestemt ikke afvisende for at vende tilbage til dansk fodbold, hvis muligheden skulle byde sig.

– Danmark er bestemt aktuelt. Jeg er dog stadig åben for at blive ude, hvis den rette mulighed skulle komme, afslutter han.

29-årige Schram har været i Valur i to år siden skiftet fra netop Lyngby. Her har han været fast mand lige siden.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Steve Cooper med stor beslutning

Forstår intet af Bisseck-beslutning

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg teaser for transfer



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

USA – Bosnien-Hercegovina

Dårligt nyt for Isaksen

Portugal – Kroatien

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

De køber ham for 740 mio.

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Belgien – Senegal

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag