Frederik Schram har en lang karriere i dansk fodbold bag sig, og måske kan han vende retur hertil indenfor en nær fremtid.
For den islandske målmand, der er født i Danmark, skal snart finde en afklaring på sin fremtid.
Det skyldes, at han stopper i islandske Valur senest til oktober, når kontrakten løber ud, men han har allerede fået løbepas af klubben, hvis nu der skulle opstå noget inden.
Det fortæller han til Tipsbladet.
– Jeg har valgt ikke at forlænge min aftale med Valur, hvilket selvfølgelig betyder at jeg skal noget andet. Hvad det så bliver, afventer jeg stadig en afklaring på, indleder Schram og uddyber, hvorfor han vil søge nye græsgange:
– Der er flere ting, og jeg har naturligvis gjort en del overvejelser, men i sidste ende handler det om at følge sin mavefornemmelse. Jeg har haft en rigtig godt tid i Valur og fået vist mig selv rigtig godt frem i en liga i stor udvikling. Det var grunden til, at jeg valgte at takke ja til Valur, da de købte mig fri fra Lyngby nogle sæsoner tilbage. Jeg har en god alder af en målmand, er i god form og har præsteret på et godt kontinuerligt niveau de sidste tre sæsoner, så det giver mig samtidig mod på en ny udfordring.
– Valur har sikret sig en ny målmand der starter op med os nu her. Klubben har lovet at være åbne og lydhør for at imødekomme mine ønsker, hvis der dukker noget op. Så om jeg skal videre nu eller først senere, må tiden vise, siger han til Tipsbladet.
Lige nu er fremtiden ikke fastsat, for beslutningen er stadig forholdsvis ny. Schram siger, at det ikke er mange døgn siden, at han havde sit sidste møde med klubben, hvor udfaldet endelig blev gjort klart.
Men hvad så nu? Frederik Schram har stort set spillet i Danmark i hele sin karriere, blandt andet i Lyngby og FC Roskilde, og han er bestemt ikke afvisende for at vende tilbage til dansk fodbold, hvis muligheden skulle byde sig.
– Danmark er bestemt aktuelt. Jeg er dog stadig åben for at blive ude, hvis den rette mulighed skulle komme, afslutter han.
29-årige Schram har været i Valur i to år siden skiftet fra netop Lyngby. Her har han været fast mand lige siden.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
OPTAKT
Brasilien – Norge
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
EKSKLUSIVT