Det var noget af et navn, der pludselig dukkede op til træningen hos den lille norske klub Ranheim i onsdags.
Her var Nicklas Bendtner nemlig på besøg, og det medførte sig, som det så ofte gør med den tidligere Arsenal-angriber, et pænt opbud af journalister og fotografer.
– Han er en stor stjerne i Norge. Det havde jeg glemt, da jeg sagde ja til, at han måtte komme herop. Og til vores træninger er der normalt ikke så mange journalister, fortæller klubbens cheftræner Kåre Ingebrigtsen med et smil i stemmen, da Tipsbladet fanger ham på telefonen torsdag aften.
Ingebrigtsen kender Bendtner særdeles godt fra deres fælles fortid i Rosenborg, hvor den daske angriber scorede mål på samlebånd.
Nu har han for længst lagt støvlerne på hylden og er i fuld færd med at strikke en trænerkarriere sammen.
I den forbindelse ankom han for et par dag siden til hundekolde Trondheim for at kigge sin gamle cheftræner over skulderen og suge til sig af trænererfaring.

Og selvom Nicklas Bendtner er i sin spæde start af trænergerningen, har han nogle indlysende kvaliteter, der gør ham gavnlig for de fleste fodboldklubber, mener Kåre Ingebrigtsen.
– Han er virkelig en god fyr, og alle kender hans kvaliteter og hans erfaring. Han kunne være angrebstræner i hvilken som helst klub. Han er en fantastisk afslutter og en snu boksspiller. Han har en masse ting at give videre til unge angribere. Jeg vil uden at blinke hente ham ind som angrebstræner her.
– Med al hans erfaring og alle de store klubber han har spillet i, så ved han så meget om fodbold. For ham handler det om at få det ud og få muligheden for at give det videre, fortæller den norske cheftræner.
Artiklen fortsætter efter billedet..
Forstår ikke de danske klubber
I interview med lokalavisen Adressa undrede Ingebrigtsen over, at man ikke havde fået øjnene op for Bendtners kvaliteter hjemme i FC København.
Og generelt mener han, at de danske klubber har sovet i timen.
– Nu følger jeg ikke FCK så meget, men på det niveau er jeg helt overbevist om, at kan han gøre det rigtig godt. Jeg kan bare ikke forstå, at der ikke er nogle klubber i Danmark, der kan bruge hans kvaliteter og hans erfaring.
– De ville alle have gavn af ham. Hans forståelse for spillet og hans evne til at formidle det. Jeg tror, der er mange, der ser på Nicklas, og så gør de det ikke. Men hvis de lærer ham at kende, så vil de vide, at han kunne gøre et fantastisk arbejde.
– Der er sikkert nogle, der ikke vil hyre ham, fordi han er, hvem han er. Han har bare nogle kvaliteter, som få har, og det er der helt sikkert nogle, der kan bruge.
Kan du ikke godt forstå, at man kunne have forbehold overfor at ansætte ham, set i lyset af hans fortid?
– Jo, det kan jeg godt, men hvis man vil hyre en træner, skal man også lære dem at kende. Ikke bare hvad aviserne skriver. Man er nødt til at tale med dem og lære dem at kende. Hvis man er sportsdirektør og bare forholder sig til, hvad aviserne skriver, så gør man jo ikke et særlig godt stykke arbejde.
– Jeg siger ikke, at Nicklas er løsningen på alt, men han har bare så mange kvaliteter, og der er virkelig mange klubber, der kunne have gavn af ham, siger Ingebrigtsen.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Den bedste i Norge nogensinde
Det er ikke spor svært at forstå, at Kåre Ingebrigtsen nærer varme følelser for Nicklas Bendtner.
Den danske angriber var nemlig en gedigen måsluger i det halvandet år, han var under vingen hos Ingebrigtsen I Rosenborg.
Her blev det blandt andet til 19 kasser i Eliteserien i 2017, og selvom det som bekendt endte med at løbe ud i sandet, er Ingebrigtsen klar i mælet, når man spørger til, hvordan han huskede den store angribers tid i Norge.
– Han er den bedste spiller, der nogensinde har spillet i norsk fodbold, siger han uden tøven. Han havde evner, som ingen andre havde. Man kunne spille ham hvor som helst, og han forstod det bare. Han scorede jo 20-25 mål, da jeg var træner for ham.
– Jeg håber ikke, at Mike Jensen læser med. Fordi han er nok den andenbedste, afslutter Ingebrigtsen med et stort grin.
Den tidligere danske landsholdsstjerne skal skygge Ingebrigtsen i Norge ugen ud og har allerede været en del af flere træningssessioner, hvor han primært har arbejdet med klubbens angribere – blandt andet danske Gustav Mogensen.
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
HELT VILDT
FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
STORT INTERVIEW
Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
Nu drømmer de stort i AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
NYHEDER
Slagter FCK efter gigantisk nedtur
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
NYHEDER
