– Alle danske klubber kan bruge Nicklas Bendtner

Tipsbladet har talt med Ranheims cheftræner, Kåre Ingebrigtsen, om Nicklas Bendtners trænerkarriere. Og her skorter ikke det på roser.



Det var noget af et navn, der pludselig dukkede op til træningen hos den lille norske klub Ranheim i onsdags.

Her var Nicklas Bendtner nemlig på besøg, og det medførte sig, som det så ofte gør med den tidligere Arsenal-angriber, et pænt opbud af journalister og fotografer.

– Han er en stor stjerne i Norge. Det havde jeg glemt, da jeg sagde ja til, at han måtte komme herop. Og til vores træninger er der normalt ikke så mange journalister, fortæller klubbens cheftræner Kåre Ingebrigtsen med et smil i stemmen, da Tipsbladet fanger ham på telefonen torsdag aften. 

Ingebrigtsen kender Bendtner særdeles godt fra deres fælles fortid i Rosenborg, hvor den daske angriber scorede mål på samlebånd.

Nu har han for længst lagt støvlerne på hylden og er i fuld færd med at strikke en trænerkarriere sammen. 

I den forbindelse ankom han for et par dag siden til hundekolde Trondheim for at kigge sin gamle cheftræner over skulderen og suge til sig af trænererfaring. 

276975

Foto: Ranheim

Og selvom Nicklas Bendtner er i sin spæde start af trænergerningen, har han nogle indlysende kvaliteter, der gør ham gavnlig for de fleste fodboldklubber, mener Kåre Ingebrigtsen. 

– Han er virkelig en god fyr, og alle kender hans kvaliteter og hans erfaring. Han kunne være angrebstræner i hvilken som helst klub. Han er en fantastisk afslutter og en snu boksspiller. Han har en masse ting at give videre til unge angribere. Jeg vil uden at blinke hente ham ind som angrebstræner her. 

– Med al hans erfaring og alle de store klubber han har spillet i, så ved han så meget om fodbold. For ham handler det om at få det ud og få muligheden for at give det videre, fortæller den norske cheftræner. 

Artiklen fortsætter efter billedet..

Foto: Alamy

Forstår ikke de danske klubber
I interview med lokalavisen Adressa undrede Ingebrigtsen over, at man ikke havde fået øjnene op for Bendtners kvaliteter hjemme i FC København.

Og generelt mener han, at de danske klubber har sovet i timen. 

– Nu følger jeg ikke FCK så meget, men på det niveau er jeg helt overbevist om, at kan han gøre det rigtig godt. Jeg kan bare ikke forstå, at der ikke er nogle klubber i Danmark, der kan bruge hans kvaliteter og hans erfaring.

– De ville alle have gavn af ham. Hans forståelse for spillet og hans evne til at formidle det. Jeg tror, der er mange, der ser på Nicklas, og så gør de det ikke. Men hvis de lærer ham at kende, så vil de vide, at han kunne gøre et fantastisk arbejde.

– Der er sikkert nogle, der ikke vil hyre ham, fordi han er, hvem han er. Han har bare nogle kvaliteter, som få har, og det er der helt sikkert nogle, der kan bruge.

Kan du ikke godt forstå, at man kunne have forbehold overfor at ansætte ham, set i lyset af hans fortid?

– Jo, det kan jeg godt, men hvis man vil hyre en træner, skal man også lære dem at kende. Ikke bare hvad aviserne skriver. Man er nødt til at tale med dem og lære dem at kende. Hvis man er sportsdirektør og bare forholder sig til, hvad aviserne skriver, så gør man jo ikke et særlig godt stykke arbejde.

– Jeg siger ikke, at Nicklas er løsningen på alt, men han har bare så mange kvaliteter, og der er virkelig mange klubber, der kunne have gavn af ham, siger Ingebrigtsen.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Den bedste i Norge nogensinde
Det er ikke spor svært at forstå, at Kåre Ingebrigtsen nærer varme følelser for Nicklas Bendtner. 

Den danske angriber var nemlig en gedigen måsluger i det halvandet år, han var under vingen hos Ingebrigtsen I Rosenborg.

Her blev det blandt andet til 19 kasser i Eliteserien i 2017, og selvom det som bekendt endte med at løbe ud i sandet, er Ingebrigtsen klar i mælet, når man spørger til, hvordan han huskede den store angribers tid i Norge.

– Han er den bedste spiller, der nogensinde har spillet i norsk fodbold, siger han uden tøven. Han havde evner, som ingen andre havde. Man kunne spille ham hvor som helst, og han forstod det bare. Han scorede jo 20-25 mål, da jeg var træner for ham.

– Jeg håber ikke, at Mike Jensen læser med. Fordi han er nok den andenbedste, afslutter Ingebrigtsen med et stort grin. 

Den tidligere danske landsholdsstjerne skal skygge Ingebrigtsen i Norge ugen ud og har allerede været en del af flere træningssessioner, hvor han primært har arbejdet med klubbens angribere – blandt andet danske Gustav Mogensen. 





LIVE

TransferLIVE: Onyeka på vej til Spanien?


Mathias Ross ledig på markedet

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

Femkløver vil væk fra Manchester United

Megatransfer på vej?

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Superliga-klub smadrer transferrekord

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden


TRANSFER

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’


Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

På vej mod retur?



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Danmark taber knebent til Sverige

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Slut – øv, Danmark: Smalt nederlag

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Kæmpe milliontab

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’



Afsløring: FCN sælger Dorgeles i transferrekord

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

“Et kup” at hente dansk angriber

Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Kan skifte fra AC Horsens til PSG

Thomas Partey tiltalt for voldtægt

Chelsea og Barcelona får enorme bøder

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news



Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse

– Jeg er stærkere end nogensinde

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Er han Viborgs næste cheftræner?

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Må acceptere stor lønnedgang

Bo Henriksen forudser gigantisk transfer

FC Nordsjælland sælger Dorgeles

Derfor giver én type transfer særlig mening

– Bolden er rund, og jeg er Nadia Nadim!

Stjerneagent anklaget for voldtægt

Danskerne jubler over opbakning



Formsvage Saints i svært Dublin-derby

Dansk Wimbledon-sensation

Afsløring: FCK tilbyder Elyounoussi forlængelse