Det var noget af et navn, der pludselig dukkede op til træningen hos den lille norske klub Ranheim i onsdags.
Her var Nicklas Bendtner nemlig på besøg, og det medførte sig, som det så ofte gør med den tidligere Arsenal-angriber, et pænt opbud af journalister og fotografer.
– Han er en stor stjerne i Norge. Det havde jeg glemt, da jeg sagde ja til, at han måtte komme herop. Og til vores træninger er der normalt ikke så mange journalister, fortæller klubbens cheftræner Kåre Ingebrigtsen med et smil i stemmen, da Tipsbladet fanger ham på telefonen torsdag aften.
Ingebrigtsen kender Bendtner særdeles godt fra deres fælles fortid i Rosenborg, hvor den daske angriber scorede mål på samlebånd.
Nu har han for længst lagt støvlerne på hylden og er i fuld færd med at strikke en trænerkarriere sammen.
I den forbindelse ankom han for et par dag siden til hundekolde Trondheim for at kigge sin gamle cheftræner over skulderen og suge til sig af trænererfaring.

Og selvom Nicklas Bendtner er i sin spæde start af trænergerningen, har han nogle indlysende kvaliteter, der gør ham gavnlig for de fleste fodboldklubber, mener Kåre Ingebrigtsen.
– Han er virkelig en god fyr, og alle kender hans kvaliteter og hans erfaring. Han kunne være angrebstræner i hvilken som helst klub. Han er en fantastisk afslutter og en snu boksspiller. Han har en masse ting at give videre til unge angribere. Jeg vil uden at blinke hente ham ind som angrebstræner her.
– Med al hans erfaring og alle de store klubber han har spillet i, så ved han så meget om fodbold. For ham handler det om at få det ud og få muligheden for at give det videre, fortæller den norske cheftræner.
Artiklen fortsætter efter billedet..
Forstår ikke de danske klubber
I interview med lokalavisen Adressa undrede Ingebrigtsen over, at man ikke havde fået øjnene op for Bendtners kvaliteter hjemme i FC København.
Og generelt mener han, at de danske klubber har sovet i timen.
– Nu følger jeg ikke FCK så meget, men på det niveau er jeg helt overbevist om, at kan han gøre det rigtig godt. Jeg kan bare ikke forstå, at der ikke er nogle klubber i Danmark, der kan bruge hans kvaliteter og hans erfaring.
– De ville alle have gavn af ham. Hans forståelse for spillet og hans evne til at formidle det. Jeg tror, der er mange, der ser på Nicklas, og så gør de det ikke. Men hvis de lærer ham at kende, så vil de vide, at han kunne gøre et fantastisk arbejde.
– Der er sikkert nogle, der ikke vil hyre ham, fordi han er, hvem han er. Han har bare nogle kvaliteter, som få har, og det er der helt sikkert nogle, der kan bruge.
Kan du ikke godt forstå, at man kunne have forbehold overfor at ansætte ham, set i lyset af hans fortid?
– Jo, det kan jeg godt, men hvis man vil hyre en træner, skal man også lære dem at kende. Ikke bare hvad aviserne skriver. Man er nødt til at tale med dem og lære dem at kende. Hvis man er sportsdirektør og bare forholder sig til, hvad aviserne skriver, så gør man jo ikke et særlig godt stykke arbejde.
– Jeg siger ikke, at Nicklas er løsningen på alt, men han har bare så mange kvaliteter, og der er virkelig mange klubber, der kunne have gavn af ham, siger Ingebrigtsen.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Den bedste i Norge nogensinde
Det er ikke spor svært at forstå, at Kåre Ingebrigtsen nærer varme følelser for Nicklas Bendtner.
Den danske angriber var nemlig en gedigen måsluger i det halvandet år, han var under vingen hos Ingebrigtsen I Rosenborg.
Her blev det blandt andet til 19 kasser i Eliteserien i 2017, og selvom det som bekendt endte med at løbe ud i sandet, er Ingebrigtsen klar i mælet, når man spørger til, hvordan han huskede den store angribers tid i Norge.
– Han er den bedste spiller, der nogensinde har spillet i norsk fodbold, siger han uden tøven. Han havde evner, som ingen andre havde. Man kunne spille ham hvor som helst, og han forstod det bare. Han scorede jo 20-25 mål, da jeg var træner for ham.
– Jeg håber ikke, at Mike Jensen læser med. Fordi han er nok den andenbedste, afslutter Ingebrigtsen med et stort grin.
Den tidligere danske landsholdsstjerne skal skygge Ingebrigtsen i Norge ugen ud og har allerede været en del af flere træningssessioner, hvor han primært har arbejdet med klubbens angribere – blandt andet danske Gustav Mogensen.
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
Mareridt for FC Augsburg
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
FCK-boss kan snart præsentere noget
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
MEDIE
