Alt om AaB: Han bliver virkelig spændende at følge

Tipsbladet sætter fokus på alle 12 Superliga-klubber før starten på forårssæsonen - her med fokus på AaB.



Tipsbladet ser frem mod forårssæsonen i Superligaen og har fokus på hvert af de 12 hold. Vi gennemgår styrker og svagheder og ser nærmere på, hvordan klubberne står forud for forårssæsonen.

Denne gang AaB.

Transfers:
Ind:
Isak Hansen-Aarøen (Werder Bremen, leje)
Gabriel Quartey (Givova)
Daniel Ask (Västerås, retur fra leje)
Aaron Seydel (kontraktfri)
Travis Hernes (Newcastle, leje)
Elison Makolli (Malmö FF)

Ud:
Melker Widell (Swansea, udlejet til AaB i foråret)
Sebastian Otoa (Genoa)
Diego Caballo (kontrakt ophævet)
John Iredale (Seoul E-Land FC)
Daniel Ask (kontrakt ophævet)
Eugene Amankwah (Thisted FC, leje)

Træningskampe:
AaB – Viborg FF 0-2
AaB – AC Horsens 6-1
AaB – Seattle Sounders 3-5
AaB – Bodø/Glimt 5-3
AaB – FC LNZ Cherkasy 2-4

Status:
Efter den katastrofale udvikling for halvandet år siden ser AaB som klub ud til at være kommet relativt stærkt tilbage. De tysk-baserede ejere SSE 22 ser ud til at have lagt en god retning, for efter oprykningen i sommer har AaB kurs mod at overleve i Superligaen i denne sæson, hvilket naturligvis er nordjydernes altoverskyggende målsætning. I det perspektiv er det selvfølgelig et kæmpe plus, at de to store profiler Melker Widell og Mathias Jørgensen også spiller i AaB-trøjen i forårssæsonen, selvom førstnævnte skifter til Swansea til sommer. Sebastian Otoa er taget til Genoa, men AaB har hentet en erstatning i Elison Makolli fra Malmö, mens nordjyderne har lejet to spændende unge midtbanespillere i form af Isak Hansen Aarøen og Travis Hernes.

Styrker:
AaB-cheftræner Menno van Dam vil gerne spille dynamisk og intensiv fodbold, og hollænderen kan glæde sig over, at han råder over to store offensive profiler i Melker Widell og anfører Mathias Jørgensen. Hvis de to fortsætter med at præstere, så er det meget svært at forestille sig, at AaB kommer til at blive blandet ind i nedrykningskampen.

Svagheder:
Især i begyndelsen af sæsonen havde AaB nogle kampe, hvor nordjyderne tabte stort, i flere tilfælde på grund af en måske lige lovlig risikobetonet spillestil, der tillod mange omstillinger til modstanderne. Det blev dog bedre henimod slutningen af efterårssæsonen.

Han bliver vigtig:
Det er klart, at AaB er afhængige af, at anfører Mathias Jørgensen fortsætter med at score mål. Syv mål leverede kaptajnen i efteråret, og det er oplagt, at det kan blive til en mål fra hans side i nedrykningsspillet, hvor han kommer til at få mere plads. German Onugkha viste i sidste sæson, at en skarp angriber kan være hele forskellen, når det gælder overlevelse.

Hold øje med:
Det siger sig selv, at det er værd at holde øje med en spiller, der har en fortid i Manchester United og som er blevet beskrevet som ‘et af Norges største talenter’. Isak Hansen-Aarøen, der er 20 år og offensiv midtbanespiller, lyder virkelig som en spiller med et stort potentiale. Lejesvenden fra Werder Bremen bliver virkelig spændende at følge.

Spørgsmålstegnet:
Udover Mathias Jørgensen var der ikke mange AaB-spillere, der udviste stor målfarlighed i efteråret. John Iredale nåede op på tre scoringer, men australieren er rykket til Sydkorea. Derfor er det interessant, at kantspilleren Kelvin John skal have imponeret stort som nier i AaB’s opstart. Kan den 21-årige tanzanianer være nordjydernes nye spydspids?

Premiere:
Søndag den 16. februar kl. 14.00: AaB – FC Nordsjælland






Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Rogers rundbarberer Kiwier i Florida

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Monsterbud på vej

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Tottenham henter Liverpool-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

De lurer på Vejle-profil

Afslører dansk toptræners millionløn

Kæmper om det samme trænerjob

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Medier sender ham hjem til AGF

De jagter Henrik Meister

Han var i spil som Brøndby-træner

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Iran får grønt lys til VM