Tipsbladet ser frem mod forårssæsonen i Superligaen og har fokus på hvert af de 12 hold. Vi gennemgår styrker og svagheder og ser nærmere på, hvordan klubberne står forud for forårssæsonen.
Denne gang AaB.
Transfers:
Ind:
Isak Hansen-Aarøen (Werder Bremen, leje)
Gabriel Quartey (Givova)
Daniel Ask (Västerås, retur fra leje)
Aaron Seydel (kontraktfri)
Travis Hernes (Newcastle, leje)
Elison Makolli (Malmö FF)
Ud:
Melker Widell (Swansea, udlejet til AaB i foråret)
Sebastian Otoa (Genoa)
Diego Caballo (kontrakt ophævet)
John Iredale (Seoul E-Land FC)
Daniel Ask (kontrakt ophævet)
Eugene Amankwah (Thisted FC, leje)
Træningskampe:
AaB – Viborg FF 0-2
AaB – AC Horsens 6-1
AaB – Seattle Sounders 3-5
AaB – Bodø/Glimt 5-3
AaB – FC LNZ Cherkasy 2-4
Status:
Efter den katastrofale udvikling for halvandet år siden ser AaB som klub ud til at være kommet relativt stærkt tilbage. De tysk-baserede ejere SSE 22 ser ud til at have lagt en god retning, for efter oprykningen i sommer har AaB kurs mod at overleve i Superligaen i denne sæson, hvilket naturligvis er nordjydernes altoverskyggende målsætning. I det perspektiv er det selvfølgelig et kæmpe plus, at de to store profiler Melker Widell og Mathias Jørgensen også spiller i AaB-trøjen i forårssæsonen, selvom førstnævnte skifter til Swansea til sommer. Sebastian Otoa er taget til Genoa, men AaB har hentet en erstatning i Elison Makolli fra Malmö, mens nordjyderne har lejet to spændende unge midtbanespillere i form af Isak Hansen Aarøen og Travis Hernes.
Styrker:
AaB-cheftræner Menno van Dam vil gerne spille dynamisk og intensiv fodbold, og hollænderen kan glæde sig over, at han råder over to store offensive profiler i Melker Widell og anfører Mathias Jørgensen. Hvis de to fortsætter med at præstere, så er det meget svært at forestille sig, at AaB kommer til at blive blandet ind i nedrykningskampen.
Svagheder:
Især i begyndelsen af sæsonen havde AaB nogle kampe, hvor nordjyderne tabte stort, i flere tilfælde på grund af en måske lige lovlig risikobetonet spillestil, der tillod mange omstillinger til modstanderne. Det blev dog bedre henimod slutningen af efterårssæsonen.
Han bliver vigtig:
Det er klart, at AaB er afhængige af, at anfører Mathias Jørgensen fortsætter med at score mål. Syv mål leverede kaptajnen i efteråret, og det er oplagt, at det kan blive til en mål fra hans side i nedrykningsspillet, hvor han kommer til at få mere plads. German Onugkha viste i sidste sæson, at en skarp angriber kan være hele forskellen, når det gælder overlevelse.
Hold øje med:
Det siger sig selv, at det er værd at holde øje med en spiller, der har en fortid i Manchester United og som er blevet beskrevet som ‘et af Norges største talenter’. Isak Hansen-Aarøen, der er 20 år og offensiv midtbanespiller, lyder virkelig som en spiller med et stort potentiale. Lejesvenden fra Werder Bremen bliver virkelig spændende at følge.
Spørgsmålstegnet:
Udover Mathias Jørgensen var der ikke mange AaB-spillere, der udviste stor målfarlighed i efteråret. John Iredale nåede op på tre scoringer, men australieren er rykket til Sydkorea. Derfor er det interessant, at kantspilleren Kelvin John skal have imponeret stort som nier i AaB’s opstart. Kan den 21-årige tanzanianer være nordjydernes nye spydspids?
Premiere:
Søndag den 16. februar kl. 14.00: AaB – FC Nordsjælland
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
NYHEDER