Tipsbladet ser frem mod forårssæsonen i Superligaen og har fokus på hvert af de 12 hold. Vi gennemgår styrker og svagheder og ser nærmere på, hvordan klubberne står forud for forårssæsonen.
Denne gang AaB.
Transfers:
Ind:
Isak Hansen-Aarøen (Werder Bremen, leje)
Gabriel Quartey (Givova)
Daniel Ask (Västerås, retur fra leje)
Aaron Seydel (kontraktfri)
Travis Hernes (Newcastle, leje)
Elison Makolli (Malmö FF)
Ud:
Melker Widell (Swansea, udlejet til AaB i foråret)
Sebastian Otoa (Genoa)
Diego Caballo (kontrakt ophævet)
John Iredale (Seoul E-Land FC)
Daniel Ask (kontrakt ophævet)
Eugene Amankwah (Thisted FC, leje)
Træningskampe:
AaB – Viborg FF 0-2
AaB – AC Horsens 6-1
AaB – Seattle Sounders 3-5
AaB – Bodø/Glimt 5-3
AaB – FC LNZ Cherkasy 2-4
Status:
Efter den katastrofale udvikling for halvandet år siden ser AaB som klub ud til at være kommet relativt stærkt tilbage. De tysk-baserede ejere SSE 22 ser ud til at have lagt en god retning, for efter oprykningen i sommer har AaB kurs mod at overleve i Superligaen i denne sæson, hvilket naturligvis er nordjydernes altoverskyggende målsætning. I det perspektiv er det selvfølgelig et kæmpe plus, at de to store profiler Melker Widell og Mathias Jørgensen også spiller i AaB-trøjen i forårssæsonen, selvom førstnævnte skifter til Swansea til sommer. Sebastian Otoa er taget til Genoa, men AaB har hentet en erstatning i Elison Makolli fra Malmö, mens nordjyderne har lejet to spændende unge midtbanespillere i form af Isak Hansen Aarøen og Travis Hernes.
Styrker:
AaB-cheftræner Menno van Dam vil gerne spille dynamisk og intensiv fodbold, og hollænderen kan glæde sig over, at han råder over to store offensive profiler i Melker Widell og anfører Mathias Jørgensen. Hvis de to fortsætter med at præstere, så er det meget svært at forestille sig, at AaB kommer til at blive blandet ind i nedrykningskampen.
Svagheder:
Især i begyndelsen af sæsonen havde AaB nogle kampe, hvor nordjyderne tabte stort, i flere tilfælde på grund af en måske lige lovlig risikobetonet spillestil, der tillod mange omstillinger til modstanderne. Det blev dog bedre henimod slutningen af efterårssæsonen.
Han bliver vigtig:
Det er klart, at AaB er afhængige af, at anfører Mathias Jørgensen fortsætter med at score mål. Syv mål leverede kaptajnen i efteråret, og det er oplagt, at det kan blive til en mål fra hans side i nedrykningsspillet, hvor han kommer til at få mere plads. German Onugkha viste i sidste sæson, at en skarp angriber kan være hele forskellen, når det gælder overlevelse.
Hold øje med:
Det siger sig selv, at det er værd at holde øje med en spiller, der har en fortid i Manchester United og som er blevet beskrevet som ‘et af Norges største talenter’. Isak Hansen-Aarøen, der er 20 år og offensiv midtbanespiller, lyder virkelig som en spiller med et stort potentiale. Lejesvenden fra Werder Bremen bliver virkelig spændende at følge.
Spørgsmålstegnet:
Udover Mathias Jørgensen var der ikke mange AaB-spillere, der udviste stor målfarlighed i efteråret. John Iredale nåede op på tre scoringer, men australieren er rykket til Sydkorea. Derfor er det interessant, at kantspilleren Kelvin John skal have imponeret stort som nier i AaB’s opstart. Kan den 21-årige tanzanianer være nordjydernes nye spydspids?
Premiere:
Søndag den 16. februar kl. 14.00: AaB – FC Nordsjælland
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
OPTAKT
Frankrig – Senegal
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
OPTAKT
Irak – Norge
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Japan overrasker mod Holland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Belgien – Egypten
MEDIE