Alt om AaB: Han bliver virkelig spændende at følge

Tipsbladet sætter fokus på alle 12 Superliga-klubber før starten på forårssæsonen - her med fokus på AaB.



Tipsbladet ser frem mod forårssæsonen i Superligaen og har fokus på hvert af de 12 hold. Vi gennemgår styrker og svagheder og ser nærmere på, hvordan klubberne står forud for forårssæsonen.

Denne gang AaB.

Transfers:
Ind:
Isak Hansen-Aarøen (Werder Bremen, leje)
Gabriel Quartey (Givova)
Daniel Ask (Västerås, retur fra leje)
Aaron Seydel (kontraktfri)
Travis Hernes (Newcastle, leje)
Elison Makolli (Malmö FF)

Ud:
Melker Widell (Swansea, udlejet til AaB i foråret)
Sebastian Otoa (Genoa)
Diego Caballo (kontrakt ophævet)
John Iredale (Seoul E-Land FC)
Daniel Ask (kontrakt ophævet)
Eugene Amankwah (Thisted FC, leje)

Træningskampe:
AaB – Viborg FF 0-2
AaB – AC Horsens 6-1
AaB – Seattle Sounders 3-5
AaB – Bodø/Glimt 5-3
AaB – FC LNZ Cherkasy 2-4

Status:
Efter den katastrofale udvikling for halvandet år siden ser AaB som klub ud til at være kommet relativt stærkt tilbage. De tysk-baserede ejere SSE 22 ser ud til at have lagt en god retning, for efter oprykningen i sommer har AaB kurs mod at overleve i Superligaen i denne sæson, hvilket naturligvis er nordjydernes altoverskyggende målsætning. I det perspektiv er det selvfølgelig et kæmpe plus, at de to store profiler Melker Widell og Mathias Jørgensen også spiller i AaB-trøjen i forårssæsonen, selvom førstnævnte skifter til Swansea til sommer. Sebastian Otoa er taget til Genoa, men AaB har hentet en erstatning i Elison Makolli fra Malmö, mens nordjyderne har lejet to spændende unge midtbanespillere i form af Isak Hansen Aarøen og Travis Hernes.

Styrker:
AaB-cheftræner Menno van Dam vil gerne spille dynamisk og intensiv fodbold, og hollænderen kan glæde sig over, at han råder over to store offensive profiler i Melker Widell og anfører Mathias Jørgensen. Hvis de to fortsætter med at præstere, så er det meget svært at forestille sig, at AaB kommer til at blive blandet ind i nedrykningskampen.

Svagheder:
Især i begyndelsen af sæsonen havde AaB nogle kampe, hvor nordjyderne tabte stort, i flere tilfælde på grund af en måske lige lovlig risikobetonet spillestil, der tillod mange omstillinger til modstanderne. Det blev dog bedre henimod slutningen af efterårssæsonen.

Han bliver vigtig:
Det er klart, at AaB er afhængige af, at anfører Mathias Jørgensen fortsætter med at score mål. Syv mål leverede kaptajnen i efteråret, og det er oplagt, at det kan blive til en mål fra hans side i nedrykningsspillet, hvor han kommer til at få mere plads. German Onugkha viste i sidste sæson, at en skarp angriber kan være hele forskellen, når det gælder overlevelse.

Hold øje med:
Det siger sig selv, at det er værd at holde øje med en spiller, der har en fortid i Manchester United og som er blevet beskrevet som ‘et af Norges største talenter’. Isak Hansen-Aarøen, der er 20 år og offensiv midtbanespiller, lyder virkelig som en spiller med et stort potentiale. Lejesvenden fra Werder Bremen bliver virkelig spændende at følge.

Spørgsmålstegnet:
Udover Mathias Jørgensen var der ikke mange AaB-spillere, der udviste stor målfarlighed i efteråret. John Iredale nåede op på tre scoringer, men australieren er rykket til Sydkorea. Derfor er det interessant, at kantspilleren Kelvin John skal have imponeret stort som nier i AaB’s opstart. Kan den 21-årige tanzanianer være nordjydernes nye spydspids?

Premiere:
Søndag den 16. februar kl. 14.00: AaB – FC Nordsjælland




Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Brøndby er chanceløse

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FC København-profil ude med sygdom

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Skidt melding

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Storklub meldes interesseret

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Har I tabt sutten, Brøndby?

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Endelig godt nyt

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige