Storklub kigger på Victor Kristiansen

Den danske venstre back kan snart få ny arbejdsgiver.



I januar sagde Victor Kristiansen farvel til barndomsklubben FC København for at prøve kræfterne i Premier League. 

Den unge dansker startede som lyn og torden i engelsk fodbold, hvor han røg direkte ind på Leicester holdkort. 

En skadespause og et trænerskift satte en dæmper for danskernes brandstart, og sæsonen endte med en store skuffelse, da Leicester blev sendt ud i Premier League-mørket. 

Noget tyder på, at nedturen fortsætter for den unge dansker i Championship-klubben. Danskeren var ikke at finde i den nytiltrådte cheftræner Enzo Marescas kamptrup i sæsonåbneren mod Coventry, hvor unge Callum Doyle fik tjansen på venstre side af forsvaret – i øvrigt ved siden af Jannik Vestergaard. 

Det kan derfor være fristende for det tidligere FCK-talent at søge nye grænsgange, og noget tyder i hvert fald på, at han er ved at afsøge sine muligheder. 

Ifølge den italienske avis Corriere dello Sport har Kristiansens agenter mødtes med den italienske storklub Lazio for at diskutere et skifte.

Kristiansens agentfirma, der også har Gustav Isaksen i folden, var i forvejen i Rom for at færdiggøre FCM-stjernens skifte, og her blev der altså angiveligt også tid til at afsøge muligheden for at hente den tidligere FCK-spiller.

Rom-klubben er angiveligt på udkig efter en venstre back, og her er Kristiansen en af navnene på blokken. 

Cheftræner Maurizio Sarris førsteprioritet skulle være Lorenzo Pellegrini fra rivalklubben Roma, men den italienske landsholdsspiller har angiveligt for stejle lønkrav. 

Her skulle 'VK' være et billigere alternativ. 





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

Brøndby henter keeper – her er planen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

De lurer på Kjærgaard

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Får afvist bud på dansk profil

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Lurer på varm VM-profil

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr