Storklub kigger på Victor Kristiansen

Den danske venstre back kan snart få ny arbejdsgiver.



I januar sagde Victor Kristiansen farvel til barndomsklubben FC København for at prøve kræfterne i Premier League. 

Den unge dansker startede som lyn og torden i engelsk fodbold, hvor han røg direkte ind på Leicester holdkort. 

En skadespause og et trænerskift satte en dæmper for danskernes brandstart, og sæsonen endte med en store skuffelse, da Leicester blev sendt ud i Premier League-mørket. 

Noget tyder på, at nedturen fortsætter for den unge dansker i Championship-klubben. Danskeren var ikke at finde i den nytiltrådte cheftræner Enzo Marescas kamptrup i sæsonåbneren mod Coventry, hvor unge Callum Doyle fik tjansen på venstre side af forsvaret – i øvrigt ved siden af Jannik Vestergaard. 

Det kan derfor være fristende for det tidligere FCK-talent at søge nye grænsgange, og noget tyder i hvert fald på, at han er ved at afsøge sine muligheder. 

Ifølge den italienske avis Corriere dello Sport har Kristiansens agenter mødtes med den italienske storklub Lazio for at diskutere et skifte.

Kristiansens agentfirma, der også har Gustav Isaksen i folden, var i forvejen i Rom for at færdiggøre FCM-stjernens skifte, og her blev der altså angiveligt også tid til at afsøge muligheden for at hente den tidligere FCK-spiller.

Rom-klubben er angiveligt på udkig efter en venstre back, og her er Kristiansen en af navnene på blokken. 

Cheftræner Maurizio Sarris førsteprioritet skulle være Lorenzo Pellegrini fra rivalklubben Roma, men den italienske landsholdsspiller har angiveligt for stejle lønkrav. 

Her skulle 'VK' være et billigere alternativ. 







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Bo Svensson med hård kritik

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’



LIVE

LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt

FC Midtjylland – Viborg FF

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt

10. gang i træk

El Clásico kan afgøre det hele

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer