Storklub kigger på Victor Kristiansen

Den danske venstre back kan snart få ny arbejdsgiver.



I januar sagde Victor Kristiansen farvel til barndomsklubben FC København for at prøve kræfterne i Premier League. 

Den unge dansker startede som lyn og torden i engelsk fodbold, hvor han røg direkte ind på Leicester holdkort. 

En skadespause og et trænerskift satte en dæmper for danskernes brandstart, og sæsonen endte med en store skuffelse, da Leicester blev sendt ud i Premier League-mørket. 

Noget tyder på, at nedturen fortsætter for den unge dansker i Championship-klubben. Danskeren var ikke at finde i den nytiltrådte cheftræner Enzo Marescas kamptrup i sæsonåbneren mod Coventry, hvor unge Callum Doyle fik tjansen på venstre side af forsvaret – i øvrigt ved siden af Jannik Vestergaard. 

Det kan derfor være fristende for det tidligere FCK-talent at søge nye grænsgange, og noget tyder i hvert fald på, at han er ved at afsøge sine muligheder. 

Ifølge den italienske avis Corriere dello Sport har Kristiansens agenter mødtes med den italienske storklub Lazio for at diskutere et skifte.

Kristiansens agentfirma, der også har Gustav Isaksen i folden, var i forvejen i Rom for at færdiggøre FCM-stjernens skifte, og her blev der altså angiveligt også tid til at afsøge muligheden for at hente den tidligere FCK-spiller.

Rom-klubben er angiveligt på udkig efter en venstre back, og her er Kristiansen en af navnene på blokken. 

Cheftræner Maurizio Sarris førsteprioritet skulle være Lorenzo Pellegrini fra rivalklubben Roma, men den italienske landsholdsspiller har angiveligt for stejle lønkrav. 

Her skulle 'VK' være et billigere alternativ. 







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Nu er de færdige i Superligaen

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Tragiske omstændigheder inden El Clásico



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!