Hvis træner Bo Henriksen havde en drøm om at føre Mainz til pokaltriumf i Tyskland, blev den drøm slukket eftertrykkeligt onsdag aften.
Det undertippede Mainz-mandskab blev på egen bane pryglet med 4-0 af nådesløse Bayern München, der producerede alle fire mål i første halvleg.
Den tyske landsholdsprofil Jamal Musiala ramte en guldåre med tre fuldtræffere, mens Harry Kane lidt overraskende slet ikke fik scoret.
Det blev 1-0 allerede efter to minutter. Alphonso Davies spillede bolden ind i feltet, hvor Kane lagde den af til Musiala, som udplacerede Robin Zentner i Mainz-målet.
Det var en mareridtsstart for Henriksens tropper, der derefter havde svært ved at finde fodfæste i kampen. Mod slutningen af halvlegen gik det helt galt.
Først gjorde Musiala det til 2-0, da han fulgte op på Kanes hovedstød, og i første halvlegs tillægstid scorede Bayern yderligere to gange.
Det blev 3-0 ved Leroy Sané, som afsluttede et kontrastød, da Mainz blev fanget med mange spillere på Bayerns halvdel.
Inden halvlegen var forbi, nåede Musiala lige at score sit tredje mål – denne gang på Konrad Laimers forarbejde.
Så kunne Bayern-træner Vincent Kompany med ro i sindet tage både Kane og Musiala ud og spare deres kræfter til hårdere opgaver.
Bo Henriksen byttede også to spillere ud i pausen. Men da var slaget reelt allerede tabt.
Anden halvleg blev en mere stilfærdig omgang. Bayern havde gjort sit arbejde og koncentrerede sig primært om at holde bolden i egne rækker.
Til sidst handlede det mest om at få tiden til at gå, og dommeren lagde da heller ikke ét sekund til de 90 ordinære spilleminutter.
Bayern München er dermed klar til tredje runde, der svarer til ottendedelsfinalerne.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
OPTAKT
Iran – New Zealand
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’