Hvis træner Bo Henriksen havde en drøm om at føre Mainz til pokaltriumf i Tyskland, blev den drøm slukket eftertrykkeligt onsdag aften.
Det undertippede Mainz-mandskab blev på egen bane pryglet med 4-0 af nådesløse Bayern München, der producerede alle fire mål i første halvleg.
Den tyske landsholdsprofil Jamal Musiala ramte en guldåre med tre fuldtræffere, mens Harry Kane lidt overraskende slet ikke fik scoret.
Det blev 1-0 allerede efter to minutter. Alphonso Davies spillede bolden ind i feltet, hvor Kane lagde den af til Musiala, som udplacerede Robin Zentner i Mainz-målet.
Det var en mareridtsstart for Henriksens tropper, der derefter havde svært ved at finde fodfæste i kampen. Mod slutningen af halvlegen gik det helt galt.
Først gjorde Musiala det til 2-0, da han fulgte op på Kanes hovedstød, og i første halvlegs tillægstid scorede Bayern yderligere to gange.
Det blev 3-0 ved Leroy Sané, som afsluttede et kontrastød, da Mainz blev fanget med mange spillere på Bayerns halvdel.
Inden halvlegen var forbi, nåede Musiala lige at score sit tredje mål – denne gang på Konrad Laimers forarbejde.
Så kunne Bayern-træner Vincent Kompany med ro i sindet tage både Kane og Musiala ud og spare deres kræfter til hårdere opgaver.
Bo Henriksen byttede også to spillere ud i pausen. Men da var slaget reelt allerede tabt.
Anden halvleg blev en mere stilfærdig omgang. Bayern havde gjort sit arbejde og koncentrerede sig primært om at holde bolden i egne rækker.
Til sidst handlede det mest om at få tiden til at gå, og dommeren lagde da heller ikke ét sekund til de 90 ordinære spilleminutter.
Bayern München er dermed klar til tredje runde, der svarer til ottendedelsfinalerne.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
Brøndby tog vigtig overtidssejr
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
INTERVIEW