Bayern München tæsker Bo Henriksen på 45 min.

Bo Henriksen og Mainz tabte 0-4 til Bayern München, der lavede alle mål i første halvleg.



Hvis træner Bo Henriksen havde en drøm om at føre Mainz til pokaltriumf i Tyskland, blev den drøm slukket eftertrykkeligt onsdag aften.

Det undertippede Mainz-mandskab blev på egen bane pryglet med 4-0 af nådesløse Bayern München, der producerede alle fire mål i første halvleg.

Den tyske landsholdsprofil Jamal Musiala ramte en guldåre med tre fuldtræffere, mens Harry Kane lidt overraskende slet ikke fik scoret.

Det blev 1-0 allerede efter to minutter. Alphonso Davies spillede bolden ind i feltet, hvor Kane lagde den af til Musiala, som udplacerede Robin Zentner i Mainz-målet.

Det var en mareridtsstart for Henriksens tropper, der derefter havde svært ved at finde fodfæste i kampen. Mod slutningen af halvlegen gik det helt galt.

Først gjorde Musiala det til 2-0, da han fulgte op på Kanes hovedstød, og i første halvlegs tillægstid scorede Bayern yderligere to gange.

Det blev 3-0 ved Leroy Sané, som afsluttede et kontrastød, da Mainz blev fanget med mange spillere på Bayerns halvdel.

Inden halvlegen var forbi, nåede Musiala lige at score sit tredje mål – denne gang på Konrad Laimers forarbejde.

Så kunne Bayern-træner Vincent Kompany med ro i sindet tage både Kane og Musiala ud og spare deres kræfter til hårdere opgaver.

Bo Henriksen byttede også to spillere ud i pausen. Men da var slaget reelt allerede tabt.

Anden halvleg blev en mere stilfærdig omgang. Bayern havde gjort sit arbejde og koncentrerede sig primært om at holde bolden i egne rækker.

Til sidst handlede det mest om at få tiden til at gå, og dommeren lagde da heller ikke ét sekund til de 90 ordinære spilleminutter.

Bayern München er dermed klar til tredje runde, der svarer til ottendedelsfinalerne.

/ritzau/





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Køber snart Brøndby-angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Wolfsburg – Bayern

FC København sælger Nathan Trott

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Barcelona – Real Madrid

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’