Han var en stor profil i Superligaen og i FC Nordsjælland, og Mads Bidstrup er startet fremragende i Østrig hos Red Bull Salzburg.
Danskeren er – efter halvandet år i Danmark – rejst til udlandet igen. Han har permanent forladt Brentford og er vendt tilbage til Red Bull-klubsamarbejdet, som han også tidligere har spillet for.
I januar 2018 blev han solgt for omkring 15 millioner kroner fra FCK til RasenBallsport Leipzig, og så blev han solgt videre til Brentford to og et halvt år senere.
Men i Leipzig lærte danskeren meget – ikke mindst, hvad man ikke skal gøre.
Midtbanespilleren var rejst væk fra Leipzig på ferie, og da han kom tilbage til det tyske, kunne han ikke dokumentere, at han havde holdt formen ved lige og havde løbet det, der var krævet.
Og så kostede det, forætller han til det store østrigske medie Kronen Zeitung:
– Det hele var en misforståelse, men de ansvarlige straffede mig, og jeg måtte betale en bøde. Der var dog også en anden overraskelse, siger Mads Bidstrup og forklarer:
– De besluttede, at jeg skulle arbejde som greenkeeper i en uge. Så jeg skulle være på træningsbanen klokken 7 om morgenen iført plæneplejer-tøj. Et af mine job var at fjerne ukrudt. For at være helt ærlig var det hele virkelig pinligt for mig, fordi jeg trænede med de professionelle, og de så jo det hele.
– Jeg husker stadig en dag, hvor de alle stod på pladsen, og jeg skulle samle blade sammen med en løvblæser. Tro mig, jeg har lært min lektie. Til sidst blev jeg så gode venner med greenkeeperne, at jeg jokede med dem om, hvad vi kunne gøre bedre. Siden da har jeg sat endnu mere pris på en god græsplæne, siger Mads Bidstrup.
Midtbanespilleren håber på, at de gode præstationer også betyder, at han kan komme nærmere det danske landshold.
– Selvfølgelig er det et stort mål. Som spiller er det at spille for sit hjemland noget af det højeste, man kan opnå. Jeg er sikker på, at alle ved, at jeg vil gøre alt for at få det opkald. Jeg er lidt i kontakt med teamchefen og håber på snart at kunne repræsentere mit land, siger Mads Bidstrup.
Mads Bidstrrup, 22 år, har kontrakt frem til sommerne 2028 med RB Salzburg.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Zanka ville spille gratis for FC København
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
EKSKLUSIVT