Han var en stor profil i Superligaen og i FC Nordsjælland, og Mads Bidstrup er startet fremragende i Østrig hos Red Bull Salzburg.
Danskeren er – efter halvandet år i Danmark – rejst til udlandet igen. Han har permanent forladt Brentford og er vendt tilbage til Red Bull-klubsamarbejdet, som han også tidligere har spillet for.
I januar 2018 blev han solgt for omkring 15 millioner kroner fra FCK til RasenBallsport Leipzig, og så blev han solgt videre til Brentford to og et halvt år senere.
Men i Leipzig lærte danskeren meget – ikke mindst, hvad man ikke skal gøre.
Midtbanespilleren var rejst væk fra Leipzig på ferie, og da han kom tilbage til det tyske, kunne han ikke dokumentere, at han havde holdt formen ved lige og havde løbet det, der var krævet.
Og så kostede det, forætller han til det store østrigske medie Kronen Zeitung:
– Det hele var en misforståelse, men de ansvarlige straffede mig, og jeg måtte betale en bøde. Der var dog også en anden overraskelse, siger Mads Bidstrup og forklarer:
– De besluttede, at jeg skulle arbejde som greenkeeper i en uge. Så jeg skulle være på træningsbanen klokken 7 om morgenen iført plæneplejer-tøj. Et af mine job var at fjerne ukrudt. For at være helt ærlig var det hele virkelig pinligt for mig, fordi jeg trænede med de professionelle, og de så jo det hele.
– Jeg husker stadig en dag, hvor de alle stod på pladsen, og jeg skulle samle blade sammen med en løvblæser. Tro mig, jeg har lært min lektie. Til sidst blev jeg så gode venner med greenkeeperne, at jeg jokede med dem om, hvad vi kunne gøre bedre. Siden da har jeg sat endnu mere pris på en god græsplæne, siger Mads Bidstrup.
Midtbanespilleren håber på, at de gode præstationer også betyder, at han kan komme nærmere det danske landshold.
– Selvfølgelig er det et stort mål. Som spiller er det at spille for sit hjemland noget af det højeste, man kan opnå. Jeg er sikker på, at alle ved, at jeg vil gøre alt for at få det opkald. Jeg er lidt i kontakt med teamchefen og håber på snart at kunne repræsentere mit land, siger Mads Bidstrup.
Mads Bidstrrup, 22 år, har kontrakt frem til sommerne 2028 med RB Salzburg.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
FCK-direktør får job i West Ham
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
AVIS