Blæst bagover af dansk stjerne: ‘Fandeme god!’

Andreas Skov Olsen er ellevild over sin nære ven Mikkel Damsgaards succes.



Andreas Skov Olsen kender Mikkel Damsgaard noget bedre end de fleste. 

Den danske duo spillede sammen i FC Nordsjælland i tidernes morgen og har også været landsholdskollegaer de seneste år. Og selvom de spiller i henholdsvis Tyskland og England, er der fortsat daglig dialog mellem de to. 

Derfor er Andreas Skov Olsen også lykkelig over at se sin gode ven Mikkel Damsgaard have enorm succes i Brentford i denne sæson. 

– Der har været et langt tilløb, og derfor er det ekstra godt at se, at han virkelig har fået hul på bylden. Han ligner en helt anden fodboldspiller. Han er fandeme blevet god!

– Han har fundet sin selvtillid på banen igen, kan man se. Det har været virkelig fedt at se, også som nær ven af ham. Jeg er utrolig stolt af ham, og det er fortjent, at han har fået en ny kontrakt, siger Andreas Skov Olsen med et stort smil til Tipsbladet. 

Den nye kontrakt, Mikkel Damsgaard har skrevet under på i Brentford, vil, som Tipsbladet kunne afsløre, indbringe den danske stjerne en kvart milliard over de år. 

Og selvom det nu vælter ind med millioner på 24-årige Mikkel Damsgaard konto, bliver de ikke brændt af på luksusbiler eller lignende, spår vennen.

– Nej, den type er han ikke. Nu aner jeg ikke noget om beløb, men jeg går ikke ud fra at han går sulten i seng, men han er ikke typen, der ville købe noget helt vildt som en Ferrari eller noget. Han er stille og rolig med benene solidt plantet, lyder det fra Andreas Skov Olsen. 

Mikkel Damsgaard, 24 år, har imponeret med to mål og otte assister i 23 Premier League-kampe i denne sæson, mens han også tre måneder i træk er blevet kåret til månedens spiller i Brentford.

I dette transfervindue har Andreas Skov Olsen også skrevet under på en ny kontrakt. Det gjorde han i forbindelse med sit store skifte fra Club Brugge til Wolfsburg efter en succesfuld og målrig tid i Belgien. 







LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Tottenham jagter choktransfer

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

AC Milan kigger på dansker

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Brian Riemer peger på tre årsager

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Braithwaite del af stor transferplan

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir