Andreas Skov Olsen kender Mikkel Damsgaard noget bedre end de fleste.
Den danske duo spillede sammen i FC Nordsjælland i tidernes morgen og har også været landsholdskollegaer de seneste år. Og selvom de spiller i henholdsvis Tyskland og England, er der fortsat daglig dialog mellem de to.
Derfor er Andreas Skov Olsen også lykkelig over at se sin gode ven Mikkel Damsgaard have enorm succes i Brentford i denne sæson.
– Der har været et langt tilløb, og derfor er det ekstra godt at se, at han virkelig har fået hul på bylden. Han ligner en helt anden fodboldspiller. Han er fandeme blevet god!
– Han har fundet sin selvtillid på banen igen, kan man se. Det har været virkelig fedt at se, også som nær ven af ham. Jeg er utrolig stolt af ham, og det er fortjent, at han har fået en ny kontrakt, siger Andreas Skov Olsen med et stort smil til Tipsbladet.
Den nye kontrakt, Mikkel Damsgaard har skrevet under på i Brentford, vil, som Tipsbladet kunne afsløre, indbringe den danske stjerne en kvart milliard over de år.
Og selvom det nu vælter ind med millioner på 24-årige Mikkel Damsgaard konto, bliver de ikke brændt af på luksusbiler eller lignende, spår vennen.
– Nej, den type er han ikke. Nu aner jeg ikke noget om beløb, men jeg går ikke ud fra at han går sulten i seng, men han er ikke typen, der ville købe noget helt vildt som en Ferrari eller noget. Han er stille og rolig med benene solidt plantet, lyder det fra Andreas Skov Olsen.
Mikkel Damsgaard, 24 år, har imponeret med to mål og otte assister i 23 Premier League-kampe i denne sæson, mens han også tre måneder i træk er blevet kåret til månedens spiller i Brentford.
I dette transfervindue har Andreas Skov Olsen også skrevet under på en ny kontrakt. Det gjorde han i forbindelse med sit store skifte fra Club Brugge til Wolfsburg efter en succesfuld og målrig tid i Belgien.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han