Blæst bagover af dansk stjerne: ‘Fandeme god!’

Andreas Skov Olsen er ellevild over sin nære ven Mikkel Damsgaards succes.



Andreas Skov Olsen kender Mikkel Damsgaard noget bedre end de fleste. 

Den danske duo spillede sammen i FC Nordsjælland i tidernes morgen og har også været landsholdskollegaer de seneste år. Og selvom de spiller i henholdsvis Tyskland og England, er der fortsat daglig dialog mellem de to. 

Derfor er Andreas Skov Olsen også lykkelig over at se sin gode ven Mikkel Damsgaard have enorm succes i Brentford i denne sæson. 

– Der har været et langt tilløb, og derfor er det ekstra godt at se, at han virkelig har fået hul på bylden. Han ligner en helt anden fodboldspiller. Han er fandeme blevet god!

– Han har fundet sin selvtillid på banen igen, kan man se. Det har været virkelig fedt at se, også som nær ven af ham. Jeg er utrolig stolt af ham, og det er fortjent, at han har fået en ny kontrakt, siger Andreas Skov Olsen med et stort smil til Tipsbladet. 

Den nye kontrakt, Mikkel Damsgaard har skrevet under på i Brentford, vil, som Tipsbladet kunne afsløre, indbringe den danske stjerne en kvart milliard over de år. 

Og selvom det nu vælter ind med millioner på 24-årige Mikkel Damsgaard konto, bliver de ikke brændt af på luksusbiler eller lignende, spår vennen.

– Nej, den type er han ikke. Nu aner jeg ikke noget om beløb, men jeg går ikke ud fra at han går sulten i seng, men han er ikke typen, der ville købe noget helt vildt som en Ferrari eller noget. Han er stille og rolig med benene solidt plantet, lyder det fra Andreas Skov Olsen. 

Mikkel Damsgaard, 24 år, har imponeret med to mål og otte assister i 23 Premier League-kampe i denne sæson, mens han også tre måneder i træk er blevet kåret til månedens spiller i Brentford.

I dette transfervindue har Andreas Skov Olsen også skrevet under på en ny kontrakt. Det gjorde han i forbindelse med sit store skifte fra Club Brugge til Wolfsburg efter en succesfuld og målrig tid i Belgien. 





Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.




LIVE

TransferLIVE: FCK holder møde med stort talent

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De jagter Henrik Meister

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Afslører: Dolberg sat til salg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører dansk toptræners millionløn

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Monsterbud på vej

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medier sender ham hjem til AGF

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Manchester United afbryder forhandlingerne

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Tysk VM-chok

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’