Barcelona har i øjeblikket en dansker på toppen, men i næste sæson kan Martin Braithwaite være blevet udskiftet med enten en svensker eller en nordmand.
Sådan lyder det fra den tidligere Barcelona- og Liverpool-profil Luis Garcia, der ærgrer sig over Luis Suárez’ skifte til Atlético Madrid, hvor uruguayaneren indtil videre har scoret 16 mål i 17 ligakampe – og dermed har formået at slå Cristiano Ronaldos rekord.
Et hårdt slag
I et interview med Goal peger Luis Garcia således på, at Barcelona har brug for en rendyrket centerforward som Luis Suárez. Uruguayanerens exit var ‘et stort tab’ for Barcelona, lyder det fra Garcia.
– Jeg vil sige, at det var et hårdt slag for Barcelona. Og det er svært at finde en centerforward som ham, især på grund af pandemien og mangel på penge. Vi så i vinterens transfervindue, at der ikke var mange store transfers. Og situationen er ikke anderledes for Barcelona.
– Men der er selvfølgelig et par gode angribere derude. Der er Haaland på toppen af listen. En angriber, som er en anden type nier, end hvad Barcelona er vant til. De har spillet med Antoine Griezmann som nier, og også med Messi og Martin Braithwaite. Men de er ikke angribere, der er bygget til det her Barcelona-mandskab.
Svensker er mere realistisk
På grund af Barcelonas økonomiske problemer kan det dog blive utroligt vanskeligt at hente Erling Haaland. Luis Garcia har dog et andet skandinavisk alternativ, som han mener, at Ronald Koeman bør overveje.
– Alexander Isak fra Real Sociedad er en anden angriber, som jeg rigtigt godt kan lide at se spille. Han er et ungt talent. Han er høj, men han er god med bolden ved fødderne.
Den 21-årige Alexander Isak har i denne sæson scoret otte mål for Real Sociedad, mens den 20-årige Erling Haaland har scoret 22 mål for Dortmund.

Vil hente dansk stjerne til januar

Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

De meldes ude efter Andreas Christensen

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

Brøndby i dialog med finsk klub

Færdig efter pinligt nederlag

Straffet – Sektion 12 lukkes

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

Kræver rekordbeløb

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

FC Midtjylland præsenterer millionunderskud

Medie giver alle karakter – undtagen FCK-stjerne

Afviser to kæmpe muligheder

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

Ikke sket siden 2010: Eriksen ‘lidt utilpas’

Her er Simon Pytlicks nye klub

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

Spansk avis med fortræffelig melding om ‘AC’

Danmarks største rival skriver historie

‘Han er strøget direkte ind i Brøndbys hjerter’

FCK prøvede – Marcel Ruiz er transferklar

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

Klar til at købe Marcus Rashford

Irriteret græsk landstræner: ‘Alt for meget’

– Har aldrig set noget lignende før!

Græske klovnerier straffet: Han var uhyggelig!

Hård tid for dansk komet: ‘Man er langt nede’

Zidane flirter med kæmpe job

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

Vingegaard og Pogacar udvalgt til særligt løb

Dansk bomber kan lave Superliga-skifte

– Du finder ikke en bedre spiller i Europa

Maxsø-skifte tæt på: ‘En decideret drømmespiller’

Priske-fyring kostede 82 millioner

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Ståle Solbakken fejrer jubilæum med sejrsrekord

Godt nyt: Dansk stjerne er tilbage

Badmintonspiller stopper på landsholdet

Nedtur for Robert Skov

Kun 18,8 procents chance

Utrolig stime: ‘Jeg tæller ikke den FCK-kamp med’

Få mål i Reykjavik

Tottenham-profil sender Ghana til VM

Vigtig sejr til Danmark – VM-livline sikret
