Brentford indleder sæsonen med sejr: Dansker lavede assist

Thomas Franks Brentford spillede sig søndag videre i den engelske ligacup-turnering med en sejr over Championship-oprykkerne fra Wycombe. To danskere var i aktion i kampen, der måtte afgøres i straffesparkskonkurrence.



Brentfords imponerende 2019/2020-sæson sluttede på smertelig vis, da Thomas Franks tropper i oprykningsfinalen tabte til Fulham og dermed missede muligheden for at rykke op i Premier League.

Søndag startede sæsonen så officielt op for Championship-klubben, da de i den engelske ligacup-turnering, Carabao Cup, fik besøg af Wycombe Wanderers, der er nye i Championship i den kommende sæson efter oprykning fra League One.

Kampen blev samtidig den første på Brentfords nye stadion, Brentford Community Stadium.

Thomas Frank måtte dog fra start se bort fra flere stamspillere på grund af de igangværende landskampe. Hele 11 afbud måtte den danske cheftræner forholde sig til – blandt andre fra danskerne Christian Nørgaard og Henrik Dalsgaard.

Også den offensive stjernetrio Ollie Watkins, Said Benrahma og Bryan Mbeumo var ude af opgøret. Sidstnævnte er afsted med Frankrigs U21-landshold, mens de to førstnævnte er rygtet væk.

To danskere havde dog alligevel fundet vej til startopstillingen i form af de to tidligere FC Nordsjælland-spillere Mathias Jensen og Emiliano Marcondes.

Mathias Jensen fik da også en tidlig hovedrolle, da han efter blot en halv times spil lagde et frispark ind i panden på forsvareren Ethan Pinnock, der bragte Brentford på 1-0 (Se målet i videoen over artiklen).

Kort efter pausen gav Wycombe også Brentford også en hjælpende hånd, da midtbanespilleren Dominic Gape fik rødt kort og efterlod sit mandskab i undertal. Alligevel lykkedes det dog for gæsterne at få bragt balance i regnskabet, og denne gang var det Brentford og målscorer Ethan Pinnocks tur til at give en hjælpende hånd.  

Med blot et kvarter igen gav Pinnock ikke sin tilbagelægning nok fart, og så kunne Wycombe stjæle bolden tæt på mål og bringe sig på 1-1 ved Daryl Horgan.

Brentford formåede ikke at svare igen før slutfløjtet, og så måtte kampen altså afgøres i straffesparkskonkurrence.

Emiliano Marcondes var blevet skiftet ud i løbet af anden halvleg, men Mathias Jensen havde derimod mulighed for at sparke, hvilket han også fik lov til. Her fik danskeren dog en uheldig rolle, da han sparkede over målet fra pletten og altså brændte sit forsøg. 

Heldigvis for Jensen formåede holdkammeraterne dog at score på de øvrige fire spark, og da både Nick Freeman og Scott Kashket brændte for gæsterne, betød det altså, at Brentford snuppede den samlede sejr og er videre i turneringen.

Brentford fortsætter sæsonen med den første kamp i Championship mod Birmingham lørdag.





Vild spådom om FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Dansk supertalent ude med skade

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

FCK-boss melder klar målsætning ud

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Farzam: En gave for FC København

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Ekspert i svime over FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Supercomputer spår FCM-nedtur

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Brøndby i transfer-kovending?

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Tæt på at sende millioner til FC København

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Fem bud på David Nielsens afløser

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Manchester United – Aston Villa

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort