Brentford indleder sæsonen med sejr: Dansker lavede assist

Thomas Franks Brentford spillede sig søndag videre i den engelske ligacup-turnering med en sejr over Championship-oprykkerne fra Wycombe. To danskere var i aktion i kampen, der måtte afgøres i straffesparkskonkurrence.



Brentfords imponerende 2019/2020-sæson sluttede på smertelig vis, da Thomas Franks tropper i oprykningsfinalen tabte til Fulham og dermed missede muligheden for at rykke op i Premier League.

Søndag startede sæsonen så officielt op for Championship-klubben, da de i den engelske ligacup-turnering, Carabao Cup, fik besøg af Wycombe Wanderers, der er nye i Championship i den kommende sæson efter oprykning fra League One.

Kampen blev samtidig den første på Brentfords nye stadion, Brentford Community Stadium.

Thomas Frank måtte dog fra start se bort fra flere stamspillere på grund af de igangværende landskampe. Hele 11 afbud måtte den danske cheftræner forholde sig til – blandt andre fra danskerne Christian Nørgaard og Henrik Dalsgaard.

Også den offensive stjernetrio Ollie Watkins, Said Benrahma og Bryan Mbeumo var ude af opgøret. Sidstnævnte er afsted med Frankrigs U21-landshold, mens de to førstnævnte er rygtet væk.

To danskere havde dog alligevel fundet vej til startopstillingen i form af de to tidligere FC Nordsjælland-spillere Mathias Jensen og Emiliano Marcondes.

Mathias Jensen fik da også en tidlig hovedrolle, da han efter blot en halv times spil lagde et frispark ind i panden på forsvareren Ethan Pinnock, der bragte Brentford på 1-0 (Se målet i videoen over artiklen).

Kort efter pausen gav Wycombe også Brentford også en hjælpende hånd, da midtbanespilleren Dominic Gape fik rødt kort og efterlod sit mandskab i undertal. Alligevel lykkedes det dog for gæsterne at få bragt balance i regnskabet, og denne gang var det Brentford og målscorer Ethan Pinnocks tur til at give en hjælpende hånd.  

Med blot et kvarter igen gav Pinnock ikke sin tilbagelægning nok fart, og så kunne Wycombe stjæle bolden tæt på mål og bringe sig på 1-1 ved Daryl Horgan.

Brentford formåede ikke at svare igen før slutfløjtet, og så måtte kampen altså afgøres i straffesparkskonkurrence.

Emiliano Marcondes var blevet skiftet ud i løbet af anden halvleg, men Mathias Jensen havde derimod mulighed for at sparke, hvilket han også fik lov til. Her fik danskeren dog en uheldig rolle, da han sparkede over målet fra pletten og altså brændte sit forsøg. 

Heldigvis for Jensen formåede holdkammeraterne dog at score på de øvrige fire spark, og da både Nick Freeman og Scott Kashket brændte for gæsterne, betød det altså, at Brentford snuppede den samlede sejr og er videre i turneringen.

Brentford fortsætter sæsonen med den første kamp i Championship mod Birmingham lørdag.





EKSKLUSIVT

Nu åbner dansk træner op om fyring


Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie



Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler



TOPNYHED

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag


Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De bliver danske mestre


Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med


TOPNYHED

Kæmpe bøde til FC København


FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’



Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker


TOPNYHED

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’


Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen