– Brøndby-gensyn bliver sindssygt fedt

Mathias Greve ser frem til mandagens brag mod Brøndby af en række årsager.



Hverdagskampe i Superligaen er ikke i høj kurs hos alle, men Mathias Greve lægger ikke skjul på, at han ser frem til Randers FC’s brag mod Brøndby IF mandag aften. 

– Det bliver selvfølgelig en fed og stor kamp for os. Det er der ingen tvivl om. Både fordi det er det altid, når Brøndby kommer på besøg, men også på grund af kampens betydning, slår Mathias Greve fast i en snak med Tipsbladet. 

For Randers-profilen vil kampen også blive en stor oplevelse personligt. I sommer rykkede han nemlig tilbage til Kronjylland efter tre år som Brøndby-spiller, så det bliver et gensyn med mange tidligere holdkammerater. 

Men det vender vi tilbage til lidt senere. 

For som Mathias Greve siger, er kampens betydning et af de helt store samtaleemner i øjeblikket i Superligaen. Brøndby IF og Randers FC er to af de fire hold, der lige nu kæmper om tre ledige pladser i top seks. Enten Brøndby, Randers, Silkeborg IF eller FC Nordsjælland vil i sidste ende måtte tage til takke med syvendepladsen i grundspillet og en plads i nedrykningsspillet. 

Ofte lyder det fra fodboldspillere, at man blot tager en kamp ad gangen og ikke kigger for meget på tabellen, men Mathias Greve erkender, at der er blevet talt om det i Randers. 

– Det vil være forkert at sige, at det slet ikke fylder noget, men det, vi kan gøre noget ved, er jo kampen på mandag. Vi trænger også bare sådan helt generelt til en sejr efter to uafgjorte og et nederlag til at starte foråret. Hvis vi kan vinde mod Brøndby, ser det alt andet lige fornuftigt ud i forhold til top seks, siger Randers-profilen og tilføjer:  

– Men man prøver at skubbe det (kampen om top seks, red.) så meget væk som muligt og fokusere på kampen alene. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Eksperternes sorteper 
Randers FC har fået en skuffende start på foråret med to point i tre kampe, og Mathias Greve erkender, at der var skuffende perioder i både nederlaget til FC København og deleren med Lyngby. Til gengæld var der mange positive tendenser på hjemmebane mod AGF i den forgangne runde. 

Om det er forårets resultater eller et svært slutprogram med kampe mod Brøndby og FC Midtjylland, skal være usagt, men eksperterne har ikke meget tiltro til, at Randers når top seks. 

Supercomputeren BETSiE har peget på Randers som sorteper, og det samme har fem ud af seks eksperter på TV 2 Sport

Og hvad tænker man så om det i Randers? 

– Det er ikke noget, vi selv har særligt meget fokus på, men det har jo lidt været et tema op til foråret, fordi man kunne se, at vi på papiret havde det sværeste program. 

– Nu nævner du det, og det er klart, at vi synes, vi har et rigtig stærkt fodboldhold her og nu, og vi har et hold, der har spillet på et niveau, der gør, at vi kan kæmpe med om top seks og gerne ser os som en del af Mesterskabsspillet i år, siger Mathias Greve. 

Hvem bliver sorteper i top 6-duellen?

  • Brøndby IF
  • FC Nordsjælland
  • Silkeborg IF
  • Randers FC
  • Brøndby IF
  • FC Nordsjælland
  • Silkeborg IF
  • Randers FC

0 Votes

Noget, der kan være et trumfort for Randers, er deres mange dygtige offensivspillere. 

– Lige i øjeblikket når vi træner, må et par stykker nærmest gå ned og træne afslutninger væk fra holdtræningen, fordi vi er så mange, fortæller Mathias Greve med et grin og tilføjer: 

– Jeg synes også, at kvaliteten er på et rigtig godt niveau. Vi har mange spillere med x-faktor og individuelle kompetencer på et rigtig, rigtig højt niveau, som måske skal lære relationerne og de holdtaktiske ting lidt mere. Og antallet er også højt i forhold til gode offensivspillere i klubben. 

Selv har 30-årige Mathias Greve fundet hurtigt ind i en rolle som profil siden sommerskiftet for Brøndby, og særligt i efteråret blev hans samspil med storsalget Tammer Bany og Simen Nordli fremhævet af cheftræner Rasmus Bertelsen flere gange. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Mathias Greve i Brøndby-trøjen.

– Det bliver sindssygt fedt
Og så vender vi tilbage til gensynet med Brøndby-spillerne, for det ser Mathias Greve i den grad også frem til. 

– Det er da klart, at det bliver specielt. Det er ikke så længe siden, at jeg forlod Brøndby, så det specielle er især, at det er mange af de samme spillere, som stadig er der. Jeg har et godt kendskab til klubben indefra og de forskellige spilleres kompetencer, så det bliver sindssygt fedt, fortæller han. 

Er der nogen, du ser særligt frem til at se?

– Ej, det ved jeg ikke. Jeg glæder mig til at se mange af drengene. Det bliver bare en fed oplevelse for mig personligt også, det er der ingen tvivl om, lyder det fra Mathias Greve, der forventer en fed kulisse også:

– Der venter forhåbentlig en stor oplevelse igen. I sidste uge var der fyrværkeri og klassisk Randers-musik, da vi gik på banen, og det fejlede slet ikke noget. Så må vi se, hvad der venter i den her kamp.

Brøndby IF-fans har fået 2.400 pladser til kampen, og der var allerede tidligere i denne uge udsolgt. Så mon ikke, at der venter et brag af en kamp og kulisse på Cepheus Park i Randers. 

Fotos: Alamy





EKSKLUSIVT

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Blev informeret om mulig fyring onsdag

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Voldsom udmelding om Froholdt

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

AGF-fans raser over Superliga-klub

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Vild spådom om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Sønderjyske – AGF

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

OB – FC København

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Brøndby IF – Viborg FF

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Peter Kjær: Her er min bekymring



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Supercomputer spår FCM-nedtur

Manchester United – Aston Villa

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Han har været en åbenbaring!

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

United overvejer disse fem managers

Liverpool – Tottenham

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Barcelona – Sevilla

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag