Brøndby skal holde nullet

Anfører Stefan Gislason tror på Brøndby-scoring i Trondheim, så derfor vil en 1-0-sejr torsdag over Rosenborg været et perfekt udgangspunkt



Anfører Stefan Gislason er klart den Brøndby-spiller, som ved mest om norsk fodbold og Rosenborg efter sin tid i først Strømsgodset og siden Lyn. Og islændingen har opskriften på succés mod den norske storklub:

– Vi kan godt slå dem, men de er på vej opad igen og spiller bedre og bedre. Det bliver vigtigt at holde nullet her på Brøndby stadion for jeg har troen på, at vi vil få nogle chancer oppe i Trondheim. De vil gerne spille offensiv fodbold på hjemmebane, og de har et forsvar uden den store rutine og nogle backer, som gerne vil fremad. Så holder vi nullet hjemme og selv får scoret et mål, så er det et perfekt udgangspunkt,« siger Gislason.

Han har selv for netop været i Norge og lavet et godt resultat med det islandske landshold, som klarede 2-2. Han fremhæver højt tempo som et kendetegn ved norsk fodbold og advarer om, hvad Brøndby skal passe på:

– Rosenborg spiller som så mange norske hold meget direkte. De vil spille hurtigt fremad og er gode til kontra. I Per Skjelbred på midten har de en god, ung spiller. Generelt er de kvikke til at tage løb, søge i dybden og holde højt tempo i spillet. Det bliver vigtigt at falde ned og være klar, lyder rådet fra Gislason.

Læs mere i Tipsbladet Update.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Randers FC – FC Fredericia

FC Nordsjælland – AGF

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Så du det? Wass i helt vild aktion



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Bayern München er i pokalfinalen

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland