Brugte vejret til at forudsige lottotal

Børnenes fødselsdag. Hundens ditto. Bryllupsdag. Husnummeret.



Der er mange måder at lade sig inspirere til tallene på, når man skal udfolde den lottokupon, som man håber kaster knaster af sig. Tag nu f.eks. manden fra den lille canadiske by Red Deer i delstaten Alberta, der for nylig gaflede førstepræmien i det såkalte Lotto 6/49. En førstepræmie på solide 14 mio. dollars, hvilket svarer til i omegnen af 70 mio. kroner.

39-årige Robert Medwid brugte vejret til at forudsige de seks tal.

I de seneste fire år har Medwid brugte vejrets omskifteligheder i Scarborough, Ontario, hvor lottotrækningen finder sted, til at udtænke sine tal, hvordan han så end har gjort det, for desværre melder historien ikke noget nærmere om, hvilken metode han har benyttet sig af, og hverken Medwid eller hans samlever Sabrina Lonsberry har ønsket at medvirke i interviews efterfølgende.

I en pressemeddelse siger Medwid dog.

“For nogle vintre siden besluttede jeg mig for at studere klimaet i Scarborough nærmere. Jeg kiggede blandt andet på fugtigheden og eventuelle snefald i Scarborough på de aftener, hvor trækningen skulle finde sted, og jeg udvalgte mine tal, baseret på de oplysninger jeg fandt frem til”.

Guderne må så vide, hvordan den slags oplysninger blev omdannet til at udvælge sig tallene 5, 9, 14, 31, 37 og 46, som var den gyldne kombination, og Medwid ønsker ikke at hjælpe yderligere til med at belyse det forunderlige system.

Sabrina Lonsberry var i det lokale indkøbscenter, da hun hørte, at det var en bon købt i Alberta, der havde vundet førstepræmien, så hun ringede til Robert Medwid for at høre, om han havde tjekket tallene.

“Det havde jeg ikke på det tidspunkt, så jeg hev kuponen frem, og da jeg så, at vi havde de tre første numre, turde jeg ikke kigge på resten. Det er stadig meget svært at fatte, at vi havde de rette numre”, fortæller Medwid i førnævnte pressemeddelse.

Parret har tænkt sig at bruge pengene til at afdrage gammel gæld, samt at sikre deres søns fremtid. Og med 80 mio. kroner på lommen skulle det vel næsten også være muligt at sikre børnebørnenens fremtid.

Gevinsten er den tredjestørste, der nogensinde er vundet i Alberta, den største, der samtidig er Canadas største, stammer fra 2005 og lød på 54 mio. dollars, eller på den gode side af 260 mio. kroner.







TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Riemer melder stjerne klar

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Philip Billing tabte kæben

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Helt på røven over Victor Froholdt



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

LIVE: Gigantisk underskud

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Danmark – Nordmakedonien

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Nu flytter anfører til Danmark

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Klar besked til danske debutanter

Kæmpe nyhed i udlandet

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Dansker drillet af Mourinho

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Klar tale: Han bør fyres nu

Divisionsforeningen med markant udmelding

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Av, FCK! Her er de værst af alle

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Mbappé afviser teori