Brugte vejret til at forudsige lottotal

Børnenes fødselsdag. Hundens ditto. Bryllupsdag. Husnummeret.



Der er mange måder at lade sig inspirere til tallene på, når man skal udfolde den lottokupon, som man håber kaster knaster af sig. Tag nu f.eks. manden fra den lille canadiske by Red Deer i delstaten Alberta, der for nylig gaflede førstepræmien i det såkalte Lotto 6/49. En førstepræmie på solide 14 mio. dollars, hvilket svarer til i omegnen af 70 mio. kroner.

39-årige Robert Medwid brugte vejret til at forudsige de seks tal.

I de seneste fire år har Medwid brugte vejrets omskifteligheder i Scarborough, Ontario, hvor lottotrækningen finder sted, til at udtænke sine tal, hvordan han så end har gjort det, for desværre melder historien ikke noget nærmere om, hvilken metode han har benyttet sig af, og hverken Medwid eller hans samlever Sabrina Lonsberry har ønsket at medvirke i interviews efterfølgende.

I en pressemeddelse siger Medwid dog.

“For nogle vintre siden besluttede jeg mig for at studere klimaet i Scarborough nærmere. Jeg kiggede blandt andet på fugtigheden og eventuelle snefald i Scarborough på de aftener, hvor trækningen skulle finde sted, og jeg udvalgte mine tal, baseret på de oplysninger jeg fandt frem til”.

Guderne må så vide, hvordan den slags oplysninger blev omdannet til at udvælge sig tallene 5, 9, 14, 31, 37 og 46, som var den gyldne kombination, og Medwid ønsker ikke at hjælpe yderligere til med at belyse det forunderlige system.

Sabrina Lonsberry var i det lokale indkøbscenter, da hun hørte, at det var en bon købt i Alberta, der havde vundet førstepræmien, så hun ringede til Robert Medwid for at høre, om han havde tjekket tallene.

“Det havde jeg ikke på det tidspunkt, så jeg hev kuponen frem, og da jeg så, at vi havde de tre første numre, turde jeg ikke kigge på resten. Det er stadig meget svært at fatte, at vi havde de rette numre”, fortæller Medwid i førnævnte pressemeddelse.

Parret har tænkt sig at bruge pengene til at afdrage gammel gæld, samt at sikre deres søns fremtid. Og med 80 mio. kroner på lommen skulle det vel næsten også være muligt at sikre børnebørnenens fremtid.

Gevinsten er den tredjestørste, der nogensinde er vundet i Alberta, den største, der samtidig er Canadas største, stammer fra 2005 og lød på 54 mio. dollars, eller på den gode side af 260 mio. kroner.





Nu er Dreyer historisk




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Bo Henriksen lander TV-job

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

FC Midtjylland med politianmeldelse

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Dansk drømmehug i Serie A

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret

Tottenham straffes for nazihilsner

Henter kæmpe Superliga-flop

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Voldsomt skænderi i FC København

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

VM-billetter på vild himmelflugt

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Boro deprimerer Blues

‘Det er tæt på uforklarligt’

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Superliga-træner enormt stolt

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar