Der er mange måder at lade sig inspirere til tallene på, når man skal udfolde den lottokupon, som man håber kaster knaster af sig. Tag nu f.eks. manden fra den lille canadiske by Red Deer i delstaten Alberta, der for nylig gaflede førstepræmien i det såkalte Lotto 6/49. En førstepræmie på solide 14 mio. dollars, hvilket svarer til i omegnen af 70 mio. kroner.
39-årige Robert Medwid brugte vejret til at forudsige de seks tal.
I de seneste fire år har Medwid brugte vejrets omskifteligheder i Scarborough, Ontario, hvor lottotrækningen finder sted, til at udtænke sine tal, hvordan han så end har gjort det, for desværre melder historien ikke noget nærmere om, hvilken metode han har benyttet sig af, og hverken Medwid eller hans samlever Sabrina Lonsberry har ønsket at medvirke i interviews efterfølgende.
I en pressemeddelse siger Medwid dog.
“For nogle vintre siden besluttede jeg mig for at studere klimaet i Scarborough nærmere. Jeg kiggede blandt andet på fugtigheden og eventuelle snefald i Scarborough på de aftener, hvor trækningen skulle finde sted, og jeg udvalgte mine tal, baseret på de oplysninger jeg fandt frem til”.
Guderne må så vide, hvordan den slags oplysninger blev omdannet til at udvælge sig tallene 5, 9, 14, 31, 37 og 46, som var den gyldne kombination, og Medwid ønsker ikke at hjælpe yderligere til med at belyse det forunderlige system.
Sabrina Lonsberry var i det lokale indkøbscenter, da hun hørte, at det var en bon købt i Alberta, der havde vundet førstepræmien, så hun ringede til Robert Medwid for at høre, om han havde tjekket tallene.
“Det havde jeg ikke på det tidspunkt, så jeg hev kuponen frem, og da jeg så, at vi havde de tre første numre, turde jeg ikke kigge på resten. Det er stadig meget svært at fatte, at vi havde de rette numre”, fortæller Medwid i førnævnte pressemeddelse.
Parret har tænkt sig at bruge pengene til at afdrage gammel gæld, samt at sikre deres søns fremtid. Og med 80 mio. kroner på lommen skulle det vel næsten også være muligt at sikre børnebørnenens fremtid.
Gevinsten er den tredjestørste, der nogensinde er vundet i Alberta, den største, der samtidig er Canadas største, stammer fra 2005 og lød på 54 mio. dollars, eller på den gode side af 260 mio. kroner.

TransferLIVE: Pep Biel har fremtiden på plads

FCK-retur droppet

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Brøndby-duo skal væk

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Giver grønt lys til stor transfer

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Det kan ende helt galt

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Vil af med Sory Kaba

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

FC København-handel er gået i hårdknude

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Afvist af United

– Det virker bare lidt mærkeligt

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Henter Emil Riis

Hård AGF-afsked

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

De viser Brøndby og FCM i Europa

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Transfernyt: OB henter tysk angriber