Brugte vejret til at forudsige lottotal

Børnenes fødselsdag. Hundens ditto. Bryllupsdag. Husnummeret.



Der er mange måder at lade sig inspirere til tallene på, når man skal udfolde den lottokupon, som man håber kaster knaster af sig. Tag nu f.eks. manden fra den lille canadiske by Red Deer i delstaten Alberta, der for nylig gaflede førstepræmien i det såkalte Lotto 6/49. En førstepræmie på solide 14 mio. dollars, hvilket svarer til i omegnen af 70 mio. kroner.

39-årige Robert Medwid brugte vejret til at forudsige de seks tal.

I de seneste fire år har Medwid brugte vejrets omskifteligheder i Scarborough, Ontario, hvor lottotrækningen finder sted, til at udtænke sine tal, hvordan han så end har gjort det, for desværre melder historien ikke noget nærmere om, hvilken metode han har benyttet sig af, og hverken Medwid eller hans samlever Sabrina Lonsberry har ønsket at medvirke i interviews efterfølgende.

I en pressemeddelse siger Medwid dog.

“For nogle vintre siden besluttede jeg mig for at studere klimaet i Scarborough nærmere. Jeg kiggede blandt andet på fugtigheden og eventuelle snefald i Scarborough på de aftener, hvor trækningen skulle finde sted, og jeg udvalgte mine tal, baseret på de oplysninger jeg fandt frem til”.

Guderne må så vide, hvordan den slags oplysninger blev omdannet til at udvælge sig tallene 5, 9, 14, 31, 37 og 46, som var den gyldne kombination, og Medwid ønsker ikke at hjælpe yderligere til med at belyse det forunderlige system.

Sabrina Lonsberry var i det lokale indkøbscenter, da hun hørte, at det var en bon købt i Alberta, der havde vundet førstepræmien, så hun ringede til Robert Medwid for at høre, om han havde tjekket tallene.

“Det havde jeg ikke på det tidspunkt, så jeg hev kuponen frem, og da jeg så, at vi havde de tre første numre, turde jeg ikke kigge på resten. Det er stadig meget svært at fatte, at vi havde de rette numre”, fortæller Medwid i førnævnte pressemeddelse.

Parret har tænkt sig at bruge pengene til at afdrage gammel gæld, samt at sikre deres søns fremtid. Og med 80 mio. kroner på lommen skulle det vel næsten også være muligt at sikre børnebørnenens fremtid.

Gevinsten er den tredjestørste, der nogensinde er vundet i Alberta, den største, der samtidig er Canadas største, stammer fra 2005 og lød på 54 mio. dollars, eller på den gode side af 260 mio. kroner.





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

Braithwaite del af stor transferplan

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Atletico Madrid – Arsenal

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Skidt nyt om Lukas Lerager

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Oddset styrtdykker